Po wizycie w sadzie

Mocno nabrzmiałe pąki na moreli
Wegetacja ruszyła z kopyta. Pąki na wielu odmianach jabłoni (Jonagoldy, ‘Gala’) są już w fazie mysiego uszka (BBCH 09-10). Mimo ochłodzenia do 14-15°C od 19 kwietnia rozwój postępuje dynamicznie. Grusze także mają mocno nabrzmiałe pąki. Morele, jeśli będzie ciepło, powinny zakwitnąć w następnym tygodniu. Pąki na nich nie ucierpiały w czasie ostatnich, marcowych ochłodzeń i wszystkie części kwiatu są zielone i wyraźnie widoczne po ich rozcięciu.
Szkodniki 
Gdy byłam w sadzie 18 kwietnia nie spotkałam owadów dorosłych miodówki gruszowej plamistej i nie znalazłam jaj przez nią złożonych na gruszy. Szukałam także jaj przędziorka owocowca- na próżno. Znalazłam jedynie dobrze ukryte, maleńkie gąsienice zwójkówek liściowych. Będąc 20 kwietnia dokładniej przyjrzałam się krótkopędom na gruszach i mimo, że osobników dorosłych miodówki gruszowej plamistej nadal nie spotkałam, to znalazłam świeżo złożone, mało widoczne, bo jeszcze białe jaja tego szkodnika. Jaj przędziorka owocowca nadal nie znalazłam, widocznie jeszcze za krótko było ciepło. 
Ochrona
Rozmawiając z sadownikami dowiedziałam się, że w większości wykonali oni już po jednym zabiegu preparatem miedziowym w sadach jabłoniowych przeciwko parchowi jabłoni. W niektórych sadach nadal trwa cięcie drzew, a to utrudnia wykonanie zabiegu ochrony w razie nagłej konieczności. Patrząc na rozwinięte pąki, następny zabieg należało będzie wykonać Delanem 700 WG i na pewno będzie to musiało nastąpić już w najbliższych dniach. 
Na preparaty olejowe moim zdaniem jest jeszcze zbyt wcześnie. Jeżeli wegetacja tak szybko będzie nadrabiać zaległości, a rozwój jaj przędziorków będzie opóźniony, być może nie uda się w ogóle wykonać zabiegu olejami. 
Owady zapylające
Na kwitnących w rzędach drzew drobnych chwastach jest bardzo dużo owadów zapylających. Trzmiele zajęte są budową gniazda. A murarki wystawione w połowie kwietnia do sadu w ciepłe dni zaczęły opuszczać kokony. Gdy się ochłodziło 19 kwietnia następuje to wolniej. Pierwsze murarki chowają się przed chłodem w pobliżu ulików. 
Zapraszamy również do obejrzenia galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułChrzan może stać się produktem regionalnym
Następny artykułMaleje liczba osób bezprawnie uprawiających państwową ziemię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.