Rosyjskie embrago na polskie owoce i warzywa

    Po serii medialnych zapowiedzi Rosjanie ogłosili, że od 1 sierpnia 2014 roku wprowadzają embargo na polskie owoce i warzywa. Podobny krok dotknąć ma również inne kraje Unii Europejskiej.

    • Tąpnęło, ale da się pozbierać…

      W dzień po ogłoszeniu rosyjskiego embarga na polskie owoce i warzywa spytałem kilku kolegów sadowników, jak widzą nadchodzący sezon i kilka najbliższych lat. Wszyscy moi rozmówcy uważali za oczywiste polityczne a nie merytoryczne podłoże tego kroku władz Rosji. Nikt z nich nie chciał jednak tracić czasu na lamenty – trudno, mleko się rozlało. Próbowali podzielić się racjonalnymi przemyśleniami o koniecznych w tej sytuacji działaniach.

      01.08.2014

    • słodka papryka

      W pierwszej kolejności trzeba pomóc producentom warzyw

      Najpilniejszą pomoc w związku rosyjskim embargiem trzeba skierować do producentów papryki i kapusty – powiedział PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że warzywa trzeba wycofać z rynku, prawdopodobnie zostaną zniszczone, a rolnicy otrzymają rekompensaty.
       

      08.08.2014

    • Eksport polskiej żywności mogą wesprzeć zagraniczni pośrednicy

      Chcemy przekierować eksport naszej żywności m.in. do Afryki północnej czy Azji. Liczy się czas, dlatego chcemy skorzystać z pośredników europejskich – mówi PAP wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Resort na zagranicznych rynkach wspomagać ma PAIiIZ.

      13.08.2014

    • Doroczne spotkanie TRSK

      24 sierpnia w Gospodarstwie Sadowniczo-Szkółkarskim Piotra i Wojciecha Grochowalskich w Zdunach k. Świedziebni odbyło się doroczne spotkanie Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Gospodarstwo  zajmuje powierzchnię ponad 100 ha. Na 80 ha prowadzona jest uprawa jabłoni i gruszy, na pozostałej części prowadzona jest produkcja szkółkarska  (na 15 ha) i roślin umożliwiających płodozmian.

      25.08.2014

    • Interpoma – pomiędzy nadprodukcją jabłek a embargiem

      Od czwartku 20 listopada do soboty 22 listopada w dzielnicy targowej Bolzano (Górna Adyga, Włochy) odbędą się po raz kolejny organizowane co dwa lata targi Interpoma – jedyna impreza na świecie poświęcona tylko i wyłącznie uprawie, przechowywaniu i handlowi jabłkami. Tegoroczna edycja zapowiada się jako szczególnie ważna i stanowić będzie okazję do omówienia nowych strategii handlowych i nowych scenariuszy po spodziewanej nadprodukcji w całej Europie, zapowiedzianej podczas tegorocznej konferencji Prognosfruit 2014 oraz blokadzie importu wprowadzonej przez Rosję.

      03.09.2014

    • Uwagi do tekstu prof. E. Makosza

      Opublikowany przez nasz portal tekst prof. E. Makosza „Producentom i przetwórcom jabłek pod rozwagę” wzbudził zainteresowanie i wywołał odzew. Proponujemy lekturę wypowiedzi sadownika, członka Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

      16.09.2014

    • Producentom i przetwórcom jabłek pod rozwagę

      W roku 2014 w krajach Unii Europejskiej zbiory jabłek mają wynieść rekordową wielkość – 12 mln ton, najwięcej od powstania tej  Wspólnoty. Jak dotąd przy zbiorach już powyżej 10  mln ton były duże problemy w zagospodarowaniu wszystkich jabłek po opłacalnych cenach. Taką sytuację przewiduje się w tym roku. Po wprowadzeniu embarga na unijne jabłka przez Rosję sytuacja się znacznie pogorszyła, zwłaszcza w krajach z większą ich produkcją, szczególnie w Polsce. Zdaniem europejskich ekspertów w krajach UE na znaczną część jabłek nie będzie zbytu, zostaną w sadach lub w gospodarstwie.

      13.09.2014

    • Apelują o wykorzystanie jabłek w akcjach promocyjnych

      Związek Sadowników RP, największa w Polsce organizacja branżowa zrzeszająca producentów owoców wraz z PGD Polska, największym w kraju dystrybutorem artykułów chemicznych drogeryjnych zaapelowali do polskich producentów, dystrybutorów, sieci handlowych i właścicieli sklepów o wspieranie polskich sadowników i wykorzystanie jabłek w działaniach promocyjnych.

      16.10.2014

    • Rosną straty spowodowane rosyjskim embargiem

      Rosyjskie embargo już dziś skutkuje niższymi cenami, a w miesiącach zimowych, kiedy na rynek trafią zapasy z chłodni, ceny mogą spaść jeszcze bardziej. Rozwiązaniem części problemów sadowników może być wsparcie przetwórstwa. Przetworzony produkt jest trwalszy, można go dłużej przechowywać i na więcej sposób zagospodarować. Większe są też szanse jego sprzedaży, również na nowych rynkach zbytu.

      04.11.2014

    • Zagospodarowanie jabłek z tegorocznych zbiorów

      W tym roku prawie w całej Europie były bardzo korzystne warunki do wzrostu jabłek. W krajach Unii Europejskiej już w lipcu analitycy europejskiego rynku jabłek przewidywali trudności w zbycie wszystkich jabłek. W 28 krajach UE zbiory były rekordowe i wyniosły ponad 12,0 mln ton, o około 2,0 mln ton więcej niż średnio w ostatnich 10 latach. Ta nadwyżka ma decydujący wpływ na trudności w zbycie jabłek i na obniżkę cen skupu. Trudności istotnie zwiększyło rosyjskie embargo.

      20.11.2014

    • Na embargu ucierpią też inni przedsiębiorcy branży ogrodniczej

      Na skutek embarga i wzrostu konkurencji na rynku cena jabłek stanowi dziś jedną trzecią stawek uzyskiwanych w ubiegłym roku. Skutki nadwyżek owoców będą odczuwalne głównie zimą i to nie tylko dla sadowników, lecz także producentów nawozów czy środków ochrony roślin.

      21.11.2014

    • Tranzyt dzieli Unię Celną

      Trzy postradzieckie państwa tworzące Unię Celną nie potrafią zgodzić się co do tranzytu przez Białoruś i Rosję do Kazachstanu towarów objętych rosyjskim embargiem. Ekspert proponuje Rosjanom, aby anulować jednostronne embargo lub odbudować granicę i zapomnieć o tworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

      10.12.2014

    • Polskie czy importowane – jakie owoce i warzywa preferujemy?

      Wpływ kraju pochodzenia ma istotne znaczenie na postrzeganie, ocenę i wybór produktów. Decyzja o wyborze „polskie czy zagraniczne” staje się szczególnie istotna w obliczu dręczącego krajowych ogrodników embarga Rosji na owoce i warzywa z UE. Przypomnijmy, że Polska jest, a w zasadzie była, największy eksporterem jabłek na świecie. W ubiegłym roku eksport polskich jabłek deserowych wyniósł 1,2 mln ton, a największym ich odbiorcą była Rosja – zaimportowała 677 tys. ton o wartości 256 mln euro (56% całego eksportu jabłek). Ale problem dotyczy nie tylko jabłek, ale także warzyw, szczególnie tych o krótkiej przydatności pozbiorczej i ograniczonych możliwościach przechowywania. 

      30.12.2014

    • Trzecia rewolucja w produkcji i dystrybucji jabłek

      Na krajowym rynku jabłek obserwujemy, szczególnie w ostatnim czasie, duże zmiany. Sytuacja ta jest wynikiem wysokiej nadprodukcji jabłek w krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, oraz wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Były i nadal są trudności w zbycie wszystkich jabłek.

      08.03.2015

    • Eksport jabłek od sierpnia do grudnia ubiegłego roku spadł o 23 proc.

      Po wprowadzaniu embarga przez Rosję na import jabłek z Polski ich eksport zmalał o 23 proc. Najwięcej jabłek kupiła od nas Białoruś – poinformowała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

      12.03.2015

    • Konkurencja z Mołdawią, Ukrainą i Serbią?

      Przez wiele lat polskie jabłka trafiały do odbiorców za wschodnią granicą, głównie do Rosji. Rynek ten jednak ma docelowo stać się samowystarczalny pod względem tych owoców, gdyż przybywa tam wielohektarowych sadów. Warto zatem wiedzieć, jakie inne kraje mogą konkurować z polskimi jabłkami w przyszłości – jak nie na rosyjskim, to na innych rynkach. Ten temat szczegółowo omówił Krzysztof Woźniak (AgroFresh), podczas Konferencji Eksportowej zorganizowanej 9 kwietnia w Warszawie.

      11.06.2015

    Poprzedni artykułNiskie ceny skupu owoców miękkich
    Następny artykułMTAS FruitPRO 2015