Innowacje, które odpowiadają na problemy rolników – BASF Polska na Europejskim Forum Rolniczym

    BASF Polska była jednym z partnerów zakończonego 24 marca Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa, odbywającego się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
    Podczas panelu dyskusyjnego ,,Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie – rola w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji’’ inaugurującego drugi dzień Forum, Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin, Cezary Urban podkreślił, że priorytetem BASF jest opracowywanie nowych rozwiązań wspierających rolników. W tym celu firma przeznacza na badania i rozwój średnio 10% rocznej wartości sprzedaży.
     
    „Dążymy do opracowywania nowoczesnych środków, które są skuteczne i przyjazne dla środowiska. Innowacje rozwijamy i promujemy wspólnie z polskimi firmami min. z Grupą Azoty, Ciech S.A. czy firmą ADOB oraz uczelniami rolniczymi w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Współpracujemy również z ośrodkami doradztwa rolniczego w całym kraju, prowadząc wspólne szkolenia lub przekazując produkty do doświadczeń. Chcemy pomagać rolnikom oferując technologie odpowiadające wszelkim wyzwaniom, chociażby takim jak np. zmiany pogodowe – powiedział Cezary Urban.
     
    W trakcie prezentacji eksperckich dr Witold Łykowski, Kierownik Działu Badań i Rozwoju, przybliżył słuchaczom innowacyjne technologie BASF umożliwiające bardzie efektywne wykorzystanie azotu. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się również naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 
    i eksperci z administracji publicznej Polski i Czech. 

    Azot jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu roślin i ma decydujące znaczenie w budowaniu plonu. Niestety jest też pierwiastkiem, którego strata w rolnictwie jest niezwykle kosztowna. Roślina pobiera średnio tylko 50% zastosowanego w nawozach azotu, pozostała jego część trafia do wód gruntowych lub atmosfery w postaci zanieczyszczeń. 

    „Straty azotu mają bezpośredni wpływ na brak pełnej realizacji potencjału plonowania roślin, a tym samym dochody rolników. Powodują również poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Stabilizatory azotu – inhibitory nitryfikacji i ureazy, pozwalają na znaczące zminimalizowanie tych strat, z korzyścią dla rolników i przyrody” – podkreślił Witold Łykowski.

    W tym roku firma BASF przygotowała w ofercie dwa innowacyjne produkty w zakresie bardziej efektywnego wykorzystanie azotu.
    Vizura to dodatek w formie zawiesiny, zwiększający wydajność wykorzystania azotu z gnojowicy pochodzącej z hodowli oraz azotu z pofermentu pochodzącego z biogazowni. Zawiera składnik aktywny DMPP, który stosuje się jako inhibitor nitryfikacji w celu stabilizacji formy amonowej azotu w glebie. 

    Limus® CL jest innowacyjnym inhibitorem ureazy dzięki unikalnemu połączeniu dwóch substancji czynnych  NBPT i NPPT, przeznaczonym do używania z nawozami  RSM w celu zapobiegania stratom azotu. W glebie Limus® CL wiąże się z ureazą (enzymem), zapobiegając rozkładowi hydrolitycznemu mocznika w dwutlenek węgla i amoniak.  W ten sposób azot jest „wiązany” i rośliny mogą przez dłuższy czas wykorzystywać go jako składnik pokarmowy.

    Poprzedni artykułKonkurs dla studentów: „Dobre praktyki rolnicze w Twoim regionie”
    Następny artykułZanim parch jabłoni zaatakuje