Dla producentów Nadwiślanki

5 marca w Ożarowie odbyło się szkolenie dla sadowników należących do Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw „Nadwiślanka” zorganizowane przez firmy ProCam Polska, Ekoplon, Organika Azot Jaworzno oraz NaturalCrop.

Marek Sidor z ProCam Polska zaprezentował linię nawozów ProHorti z oferty ProCam Polska do nawożenia doglebowego i dolistnego. Pro Horti Complex to wieloskładnikowy, bezchlorkowy nawóz doglebowy. Serię krystalicznych nawozów dolistnych Pro Horti zawierających kompleks CMP stanowią: potasowo-fosforowy (Pro Horti PK 5+20+25), fosforowy (Pro Horti Extra P 11+45+6), potasowy (Pro Horti Extra K 13+7,8+28) i zrównoważony (Pro Horti Total 18+18+18). Wszystkie one zawierają mikroelementy (Fe, Cu, Mn, Mo, Zn i B) i są polecane w dawce 3-5 kg/ha. Wszystkie składniki pokarmowe zawarte w tych nawozach są schelatowane EDTA, a ich zaletą jest możliwość mieszania z fungicydami.

Krzysztof Gasparski, doradca ogrodniczy ProCam Polska przybliżył zasady integrowanej ochrony roślin w odniesieniu do wiśni. Zwrócił także uwagę na właściwe nawożenie tego gatunku, aby nie dopuścić do nagromadzenia w owocach azotanów, azotynów i innych szkodliwych dla konsumentów związków wynikających z błędów w nawożeniu. – Zastosowanie najlepszych nawozów nie zagwarantuje dobrego ożywienia roślin, jeżeli odczyn gleby będzie niewłaściwy (zbyt wysoki lub zbyt niski). Wzrost roślin oraz jakość plonu będą ograniczane także przez składniki występujące w minimum, dlatego należy przed nawożeniem doglebowym roślin wykonać analizę chemiczną gleby (co 3-4 lata), wyregulować odczyn gleby i wprowadzić materię organiczną – mówił K. Gasparski.



Krzysztof Gasparski, doradca ogrodniczy ProCam

Rozwiązania dotyczące dokarmiania dolistnego owoców miękkich, w tym wiśni omówił Michał Gajda z firmy Ekoplon. Zaprezentował plan dokarmiania roślin sadowniczych na początku okresu wegetacyjnego w oparciu o zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w poszczególnych fazach rozwojowych wykorzystując nawozy z oferty Ekoplon (Maximus i Ekolist oraz AminoPower ). Kwitnienie drzew pestkowych i okres tuż po zapłodnieniu komórki jajowej, gdy rozwijają się owoce, to najważniejszy okres wpływający na wielkość plonu. W tym czasie rośliny wykazują znaczne zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe odpowiedzialne za przebieg fotosyntezy (P, Mg, Fe, Zn, B). Dlatego dokarmiając dolistnie w tym czasie nie można zapominać o tych składnikach – informował M. Gajda.

Michał Gajda z firmy Ekoplon

Natomiast Tomasz Chochorowski z Organiki Jaworzno zaprezentował nowe produkty w ofercie firmy przeznaczone do dokarmiania roślin uprawnych. Magnezium Vigor to dolistny nawóz zawierający schelatowane kwasami organicznymi: magnez, siarkę i żelazo przeznaczony do dokarmiania roślin sadowniczych w okresach zwiększonego zapotrzebowania na Mg, jednak poza momentami, w których wzrost roślin został zahamowany (mróz, susza, porażenie chorobami czy opanowanie przez szkodniki). Tree Cal to z kolei dolistny nawóz wapniowy zawierający azot w formie azotanowej, magnez, wzbogacony mikroelementami (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, Cu), które schelatowano EDTA. Jest on polecany do dokarmiania roślin sadowniczych od opadania płatków kwiatowych w 4, 5 zabiegach w dawce 4–6 l/ha, co 15 dni. Green Power jest płynnym nawozem wieloskładnikowym do kompleksowego odżywiania roślin sadowniczych w dawce 1,5–2 l/ha. Poleca się go stosować wczesną wiosną w okresach intensywnego wzrostu wegetatywnego roślin aż do kwitnienia włącznie. Zawiera wyciąg z alg morskich, siarkę, bor, miedź, żelazo, mangan i cynk oraz witaminę B1.

Tomasz Chochorowski z Organiki Jaworzno

Rafał Forc z firmy NaturalCrop zaprezentował produkty do ożywiania wiśni. Omówił nawozy Fertil® (użyźniacz gleby i stymulator korzeni), Herbagreen® (zawiera tlenek wapnia, dwutlenek tytanu oraz makro- i mikroelementy wpływające na optymalne odżywienie roślin, nie zawiera azotu), Fosmagnum® (nawóz zawierający fosforyny potasu – PK 25-25, charakteryzujący się neutralnym pH i niską zawartością chlorków, który jest przeznaczony do odżywiania oraz do wzmacniania naturalnych mechanizmów obronnych roślin, co skutkuje zmniejszeniem podatności roślin nim opryskanych na ataki patogenów).

O możliwości wykorzystania efektywnych mikroorganizmów do poprawy struktury gleby i kondycji roślin mówił Wojciech Sowiński z firmy Bio-World.

Anita Łukawska
Fot. 1-4 A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRolnicy protestowali w Bydgoszczy
Następny artykułPowołano izbę gospodarczą żywności naturalnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.