Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Fertygacja truskawki

25.06.2012
Hasło Ogrodnicze |
 Fot. 1. Truskawki odmiany ‘Roxane’ sadzone są bez zastosowania ściółki z czarnej folii

Fot. 1. Truskawki odmiany ‘Roxane’ sadzone są bez zastosowania ściółki z czarnej folii

Wiele plantacji truskawek w Polsce prowadzonych jest w tradycyjny sposób, w którym składniki pokarmowe dostarczane są przede wszystkim przed sadzeniem roślin oraz pogłównie – posypowo. Jednak chcąc uzyskać wysokie plony owoców dobrej jakości należy sadzić nowe odmiany, które do prawidłowego wzrostu wymagają zapewnienia komfortowych warunków uprawy. Jednym z nich jest dostarczenie optymalnej ilości składników pokarmowych do aktywnej strefy systemu korzeniowego roślin, czyli zastosowanie fertygacji.
Na plantacji w Garwolewie
W gospodarstwie rodziny Miturów w Garwolewie koło Czerwińska nad Wisłą na łącznej powierzchni ok. 60 ha zlokalizowane są plantacje truskawki w różnym wieku, uprawiane na kilka sposobów. Niektóre odmiany sadzone są na płasko, bez zastosowania ściółki (fot. 1), np. dominująca w produkcji w tym gospodarstwie odmiana owocująca w tradycyjnym terminie – ‘Roxana’, a inne, np. powtarzające owocowanie odmiany ‘Luis’ czy ‘Monterrey’ – na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią, pod którą umieszczone są linie nawadniające (fot. 2).
Fot. 2. Uprawa truskawki na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią, pod którą umieszczone są dwie linie nawadniające

Zdaniem Grzegorza Mitury, fertygacja to bardzo dobry sposób dokarmiania roślin truskawki. Jego podstawową zaletą jest możliwość zmiany dawki oraz częstotliwości dostarczania pożywki, w zależności od wieku roślin, ich fazy rozwojowej czy przebiegu warunków atmosferycznych. W gospodarstwie w Garwolewie woda do nawadniania czerpana jest za pomocą pompy ze stawu, a następnie jest oczyszczana w systemie filtrów – przepływa kolejno przez filtr żwirowy Filtromatic oraz dyskowy Azud modular 300, oferowane przez firmę Soldrip. Jak podkreślał plantator, filtracja wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego systemu nawadniającego uprawę, ponieważ mechaniczne zanieczyszczenia mogą spowodować zapychanie się linii nawadniających. Przefiltrowana woda kierowana jest do tzw. zwężki Venturiego (jest to przewężenie na rurze o stałym przekroju i mniejszym ciśnieniu), do której wężem doprowadzana jest pożywka ze zbiorników A lub B (każdy o pojemności 1000 l).

Stężenie pożywki jest stałe, a jej wydatek można regulować poprzez zawory. Pożywka w zbiorniku A składa się, m.in. z: saletry wapniowej, saletry amonowej, saletry magnezowej, saletry potasowej, chlorku wapnia, natomiast pożywka w zbiorniku B zawiera: chlorek potasu, fosforan amonu, fosforan monopotasowy, siarczan magnezu oraz mikroelementy. Pożywka przygotowywana jest z nawozów pojedynczych firmy Yara Poland. W ubiegłym roku na części plantacji z odmianą ‘Roxana’ stosowano do fertygacji nawozy wieloskładnikowe z grupy Solinure (Solinure 5 – 20–20–20–mikro i Solinure 1 – 10–05–40–MgO–mikro) firmy Everris (dawnego Scotts Pro).


Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Serwis nawodnieniowy

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

14-16 kwietnia WorldFood Warsaw

Warszawa

18 kwietnia Sady tradycyjne - szkolenie sadownicze

Łódź

19 kwietnia Pamiętajmy o ogrodach

Piotrków Trybunalski

Więcej wydarzeń

Kursy średnie NBP

WalutaKursZmiana (%)
Euro4,07 zł-0,55
Dolar3,79 zł-0,62
Frank3,89 zł-0,46

Źródło: NBP

stan na 01.04.2015

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.