ICL: nie tylko dla szkółkarstwa

Wśród wiodących tematów konferencji prasowej zorganizowanej 14 marca przez izraelski koncern ICL Specialty Fertilizers w siedzibie firmy w Warszawie było rozszerzenie kierunków działania firmy na sektor ogrodniczy – zapewnienie specjalistycznych nawozów i doradztwa dla producentów owoców miękkich i warzyw. Podkreślano także fakt wprowadzenia na światowy rynek otoczkowanego nawozu Osmocote już 50 lat temu.

Podczas spotkania Maciej Mynett, dyrektor krajowy ICL, przypomniał, że dzisiejsza firma pod nazwą ICL Specialty Fertilizers (ICL SF) funkcjonuje od 2014 r. Wcześniej należała do firmy Scotts (tu jednak nawozy specjalistyczne stanowiły jedynie 7% rynku nawozów, reszta były to produkty hobby), a od 2011 r. była znana pod nazwą Everris.

ICL SF działa w trzech segmentach: pierwszy to szkółki ozdobne, rośliny rabatowe i doniczkowe; drugi – uprawy rolnicze, warzywa oraz sady i jagodniki; trzeci – trawniki: pola golfowe, boiska sportowe, tereny zieleni. W segmencie roślin ozdobnych najbardziej znana w kraju i zagranicą jest marka Osmocote: w Polsce od 25 lat, na świecie już od 50 lat. ICL – jak poinformował M. Mynett – zaopatruje 85% rynku nawozów otoczkowanych w Europie i w Polsce.

Prelegent zwrócił uwagę, że bardzo dynamicznie rozwija się segment rolniczy i ogrodniczy (produkcja owoców miękkich i warzyw), a firma ICL SF swoim asortymentem dostosowuje się do potrzeb rynku i ma dostęp do surowców, które wykorzystuje do produkcji wysokiej jakości nawozów. – Pierwszym produktem specjalistycznym dla użytkowników tego segmentu był Agroleaf Power, na polskim rynku znany od 16 lat i wykorzystywany w warzywnictwie i rolnictwie. Ze względu na szybki rozwój technologii w uprawach ogrodniczych firma wprowadziła na rynek nawozy Solinure do stosowania w fertygacji upraw gruntowych. Od dwóch lat bardzo dynamicznie rozwijamy się także w segmentach takich, jak truskawka, borówka wysoka i malina – przekazał M. Mynett.

Od roku w ofercie ICL SF jest także otoczkowany nawóz NPK z technologią otoczkowanego azotu (technologia E-Max Release Technology) dostępny pod nazwą Agromaster. Jak wyjaśniał M. Mynett, dzięki stosowaniu takiego nawozu możliwe jest oszczędzanie wprowadzanego do uprawy azotu przez zatrzymanie jego wypłukiwania. W nawozie Agromaster azot w formie mocznikowej jest zabezpieczony polimerowa otoczką, co umożliwia spowolnione uwalnianie azotu w zależności od wilgotności podłoża i temperatury, zapewniając dostępność w określonym czasie. W doświadczeniach prowadzonych w uprawie pomidora dowiedziono, iż dzięki stosowaniu nawozu Agromaster można uniknąć strat związanych z wypłukiwaniem azotu na poziomie nawet 30%.

Nowa grupa nawozów oferowanych przez ICL SF to linia NOVA – są w niej nawozy pojedyncze: saletra potasowa, saletra wapniowa, siarczan potasu, siarczan magnezu, MPK, MAP, KCl oraz własne brandy (wcześniej niektóre z tych nawozów były znane pod nazwą Select).
W planach firmy ICL są: • dalszy i jeszcze bardziej intensywny rozwój rynku ozdobnego; • rozwój fertygacji w uprawach jagodowych i warzyw; • wprowadzenie technologii otoczkowanego azotu w wielu uprawach, np. buraka cukrowego, pszenicy; • wprowadzenie nowych produktów na rynek – produktów PeKacid, pHixer oraz H2Flo, • a także – od 2018 r. – aktywna praca na terenach zieleni.

 
Maciej Mynett

Nawozy otoczkowane Osmocote omówił Janusz Szweykowski, doradca ICL SF. Zwrócił uwagę na fakt, że jest to najczęściej stosowany nawóz otoczkowany w produkcji materiału szkółkarskiego w pojemnikach oraz kwiatów doniczkowych. Dziś stanowi 85% rynku nawozów otoczkowanych. Dziś szkółkarze stosują już 4. generację nawozów Osmocote, które od poprzednich generacji różnią się składem, długością działania oraz dynamiką uwalniania dostosowaną do potrzeb. W ciągu ostatnich trzech lat wprowadzono na rynek 3 nowe produkty z linii Osmocote: Osmocote Exact, Osmocote Pro i Osmocote Iron (udoskonalona wersja nawozu dostarczającego żelazo). W odpowiedzi na potrzeby klientów wprowadzili na rynek produkt Osmocote Exact Protect, do stosowania w szkółkach w okresie jesiennym (podwójnie otoczkowany – zastosowano tu Dual Coating Technology), a także nawóz Universol rozpuszczalny w wodzie zarówno miękkiej, jak i w twardej.

Innowacją dla kwiaciarstwa jest także nawóz Osmocote Bloom przygotowany z myślą o producentach kwiatów balkonowych i rabatowych. Jego skład i uwalnianie składników są przystosowane do długości cyklu produkcyjnego kwiatów, np. w szklarni. Drugi specjalistyczny nawóz to Osmocote Start – najkrócej działający nawóz otoczkowany (6 tygodni), a od 2017 r. dostępny jest także Osmocote CalMag z wapniem i magnezem (np. przydatny w produkcji poinsecji). W szkółkach gruntowych (szkółkarstwo ozdobne i sadownicze) oraz na plantacjach świerka i jodły produkowanych na drzewka świąteczne proponowany jest nawóz Agromaster. Ten nawóz także proponowany jest do produkcji kwiatów ciętych, traw ozdobnych i ziół.


Janusz Szweykowski

Marcin Gutkowski, przedstawiciel ICL SF, dynamicznie rozwija segment borówki wysokiej w rejonie grójecko-wareckim. Jak informował, część plantatorów już w 2015 r. zdecydowała się na stosowanie w nasadzeniach tego gatunku nawozów ICL zarówno doglebowych, jak i drogą fertygacji. W sezonach 2016 i 2017 coraz większa liczba producentów zainteresowanych wprowadzeniem do schematu dokarmiania roślin nawozów do fertygacji Solinure oraz nawozu fosforowo-potasowego o działaniu silnie zakwaszającym – PeKacid. Firma prowadzi szereg wdrożeń ze swoimi nawozami na plantacjach borówki wysokiej w tym rejonie, a plantatorzy wskazują na bardzo dobre efekty ich stosowania, m.in. większy plon (nawet po uszkodzeniach przymrozkowych) oraz większa liczba młodych, silnych przyrostów. Jak poinformował Marcin Gutkowski, serwis ICL SF zapewnia plantatorom dopasowanie do warunków (analiza wody, gleby i do wieku roślin), ponadto zalecenia są jasne i proste, oparte na nawozach wieloskładnikowych, a także dopasowane do warunków pogodowych (2-3 wizyty w sezonie). Informacje na temat skuteczności stosowania zaleceń “rozchodzą” się drogą pantoflową oraz na szkoleniach organizowanych lokalnie.


Marcin Gutkowski

Grzegorz Ożarek, doradca ICL SF, specjalizuje się w obsłudze gospodarstw zlokalizowanych w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. Na tych terenach znajduje się dużo plantacji truskawki deserowej (24 tys. ha). Tym plantatorom ICL może dostarczyć wysokiej jakości nawozów posypowych oraz do fertygacji. Druga ważna uprawa to malina (4,6 tys. ha), także uprawy pod osłonami (tunele foliowe). Trzeci gatunek w którym można z powodzeniem wykorzystywać technologię ICL to borówka wysoka (1350 ha). G. Ożarek zwrócił uwagę na nowy gatunek – jagodę kamczacką, której dziś powierzchnia nasadzeń z roku na rok powiększa się. Doradca uważa, że ten gatunek jest szansą dla gospodarstw na tych terenach, na których brakuje rąk do pracy, gdyż owoce jagody kamczackiej można zbierać mechanicznie.
W 2017 r. w rejonie Czerwińska n. Wisłą ma powstać plantacja pokazowa truskawki deserowej (Demo-farma), na której będą wykorzystywane nawozy do fertygacji Solinure i Agrolution.


Grzegorz Ożarek

Tomasz Pisulewski, doradca techniczny z firmy ICL Polska, przedstawił trzy nowatorskie produkty z oferty ICL. Pierwszy to Nova PeKacid (0-60-20) zawierający 60% fosforu i 20% potasu. Składem zbliżony jest do stosowanego powszechnie w sadownictwie nawozu MKP, ale w przeciwieństwie do niego, nie ma w składzie azotu. PeKacid ma bardzo niski odczyn (2,2), co pozwala obniżyć pH roztworu – nawóz sprawdza się doskonale w uprawach kwasolubnych, np. borówki wysokiej. Jak poinformował T. Pisulewski, obniżenie odczynu wody sprzyja wykorzystaniu składników pokarmowych (przede wszystkim mikroelementów) i skuteczności środków ochrony roślin, przede wszystkim fungicydów. Cenna cecha tego produktu to możliwość wykorzystania go do czyszczenia instalacji do nawadniania i fertygacji – rozpuszcza osady tam obecne (zalecane stężenie roztworu 0,5%).
 
Drugi produkt w ofercie ICL to pHixer – specjalistyczny kondycjoner wody, dzięki któremu można doprowadzić ciecz użytkową w zbiorniku do optymalnego poziomu (4.0 – 5.0). Związki w produkcie pHixer umożliwiają rozpuszczanie węglanów w roztworze w celu zmniejszenia ich zdolności do reagowania z pestycydami i nawozami dolistnymi. pHixer zawiera także barwnik (różowy), dzięki któremu użytkownik ma wiedzę, że roztwór ma odpowiedni, pożądany odczyn. T. Pisulewski zwrócił uwagę, że o twardości wody i pH decyduje zawartość w wodzie jonów HCO3. Aby zabiegi nawożenia i ochrony były skuteczne, niezbędne jest doprowadzenie wody do optymalnego pH.
 
Trzeci produkt – H2Flo to surfaktant, dzięki któremu można przyspieszyć nawilżanie podłoża (efekt utrzymuje się przez 4-6 tygodni). – Przy użyciu tego produktu można znacznie skrócić czas nasączenia mat kokosowych używanych do produkcji np. truskawek, nie ma także strat wody używanej do nasączenia podłoża. Można podać w postaci oprysku lub drogą fertygacji. W uprawie borówki wysokiej ściółkowanej dobrze można wykorzystać wodę opadową, która zwykle spływa po ściółce, natomiast po podaniu H2Flo woda jest zatrzymywana i może być wykorzystana dla roślin – przekazał T. Pisulewski.


Tomasz Pisulewski

Krystyna Bargieł, koordynator ds. marketingu, poinformowała, że kontakt firmy ICL SF z producentami jest ułatwiony dzięki współpracy z prasą, przez wydawanie tematycznych ulotek oraz katalogów. Firma bierze udział we wszystkich wiodących imprezach branżowych dla plantatorów, szkółkarzy. Oferuje także szereg informacji poprzez strony internetowe, m.in. www.icl-sf.pl oraz przez kanał youtube. W 2017 r. uruchomione zostaną także tematyczne kanały na portalu społecznościowym Facebook.


Krystyna Bargieł

Bożena Petykiewicz, prezes ICL przypomniała, że ICL SF to korporacja izraelska, która zatrudnia ok. 12 tys. pracowników. Wizją koncernu jest zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkości: rynku rolniczego, rynku żywności oraz rynku produktów przemysłowych w oparciu o oferowane przez koncern produkty. Do produkcji nawozów wykorzystywane są m.in. potas i polisiarczany, fosforany. Brom natomiast jest wykorzystywany do produkcji m.in. biocydów. Głównym źródłem surowców są pokłady Morza Martwego (najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie) – jest to miejsce pozyskiwania potasu, bromu i magnezu.

ICL podąża za globalnymi trendami, a substancje chemiczne są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, farmaceutyce, elektronice, budownictwie (dodatki chemiczne w termoizolacjach), transporcie, meblach i tkaninach (bardzo zaawansowane technicznie produkty zmniejszające np. palność).


Bożena Petykiewicz

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWybrano bank najlepszy dla rolnika
Następny artykułUnijne środki na owoce i mleko w szkole rozdzielone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.