Intermag – inwestycje, rozwój, strategia, ekspansja

7 października w Olkuszu odbyła się konferencja prasowa firmy Intermag połączona ze zwiedzaniem nowo uruchomionej, innowacyjnej instalacji do produkcji nawozów płynnych i pod postacią ultragranulatu.


… podczas zwiedzania nowoczesnego centrum dystrybucji

Hubert Kardasz (fot. 2), prezes zarządu firmy otwierając spotkanie zaznaczył, że „Intermag opiera działalność na wartościach, którymi są zrównoważony rozwój, innowacje i partnerstwo. Przedsiębiorstwo od czasu powstania wprowadza rozwiązania, które nie tylko podnoszą efektywność produkcji rolnej, ale umożliwiają produkcję zdrowej, bezpiecznej żywności”. Strategia firmy Intermag opiera się na czterech filarach, są to: ● inwestycje; ● ekspansja zagraniczna (produkty firmy obecne są na rynkach ponad 20 krajów); ● rozwój oferty produktowej (obecnie ponad 150 produktów); ● rozwój marek produktowych (ponad 20 patentów).


Fot. 2. Hubert Kardasz na tle fragmentu instalacji do ultra granulatów

Jak informował prezes H. Kardasz firma, którą zarządza jest obecnie największym pracodawcą w rejonie i najprawdopodobniej najhojniejszym mecenasem kultury, sportu i oddolnych inicjatyw o charakterze rekreacyjnym. Jest przez to doceniana przez władze samorządowe, ale i ze strony Intermagu pod adresem administracji padały dobre słowa. Przedstawiciele władz zostali uhonorowani statuetkami (fot. 3) przez tę rodzinną firmę.


Fot. 3. Paweł Piasny to jeden z kilku samorządowców uhonorowanych statuetką firmy Intermag

Przyszłość prezentowana przez prezesa jest, chciałoby się użyć wyświechtanego w komunizmie słowa – świetlana. Finalizowane jest oddanie do użytku fitotronu, w którym niezależnie od środowiska zewnętrznego, prowadzone będą precyzyjne, specjalistyczne badania nad nawożeniem, dokarmianiem i żywieniem roślin. – Jesteśmy przekonani o efektywności naszych produktów, ale chcemy dokładnie poznać mechanizm ich działania, również na poziomie komórkowym. Taka wiedza pozwoli na ukierunkowanie przeznaczenia naszych towarów aby uruchomić w roślinach najbardziej wydajne procesy plonotwórcze – uzasadniał inwestycję H. Kardasz.

Niemałym zmartwieniem prezesa jest brak chętnych do podjęcia pracy na stanowiskach badawczych, np. od kilku miesięcy poszukiwany jest specjalista zajmujący się biologią i fizjologią, ale także chemik. Gdy studentom piątego roku wydziału chemii na jednym z polskich uniwersytetów (w południowej Polsce) oznajmił, że czeka na nich interesująca i rozwojowa praca w… Olkuszu, nie znalazł się ani jeden zainteresowany ofertą. – Przecież wyjeżdżają na zachód Europy, a nie chcą zaledwie kilkadziesiąt, niech będzie nawet do 300 kilometrów od lokalizacji uczelni. A my oferujemy naprawdę dobre warunki pracy i płacy. Nasza oferta od kilku miesięcy jest aktualna, niestety odzewu brak – dziwił się nasz rozmówca.

A perspektywy naprawdę są dalekosiężne. Uruchomienie nowej instalacji do ultragranulatów (fot. 4) i jej ogromna wydajność sprawia, że poszukiwane i zdobywane są rynki zbytu produktów tej polskiej firmy. – Maksyma znana, ale bardzo aktualna – nie sposób wyprodukować, sposób sprzedać – mówił Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy. Z niezależnych badań rynku wynika, że Intermag plasuje się na drugim miejscu w Polsce pod względem sprzedaży nawozów dolistnych ogólnie dla wszystkich roślin rolniczych i ogrodniczych. Jeśli chodzi natomiast o działy specjalne rolnictwa, m.in. sadownictwo i warzywnictwo, i stosowanie w tych uprawach nawozów dolistnych – jest liderem. Jednak krajowy rynek nie jest w stanie zagospodarować wolumenu tej firmy. Już teraz jest ona obecna ze swymi produktami w: Brazylii, Wietnamie, Rosji, Jordanii, Pakistanie, Iranie, Egipcie, Kenii i oczywiście europejskich. Przyszłość to także rynki Australii, USA i Kanady – informował H. Kardasz.


Fot. 4. Wizyta w hali z nowo uruchomioną instalacją do ultragranulatów (w tle)

Nowości w ofercie Intermagu
Wiesław Ciecierski (fot. 5), kierownik ds. rozwoju biznesu w Intermagu, informował o nowych, już dołączanych do oferty produktach, ale także o perspektywicznych na bazie mikoorganizmów. Przyszłość to inkrustowane bakteriami granule nawozowe. Bakterie będą miały wpływ na błyskawiczne przemiany azotu i innych składników, aby w najoptymalniejszej formie pierwiastki i związki były dostępne dla roślin, a jednocześnie w pełni przez nie wykorzystane. Myśli się także o jednoczesnym nawożeniu i dostarczeniu specyficznych bakterii w celu tzw. zaszczepienia pola pod uprawę oryginalnych roślin, jak chociażby wciąż jeszcze w naszych warunkach niezbyt powszechnie uprawianej soi.


Fot. 5. Wiesław Ciecierski prezentował nowości w ofercie organizatora konferencji

W nadchodzącym sezonie firma planuje wprowadzić Sulvit, płynny nawóz o wysokiej zawartości łatwo dostępnej siarki, na bazie tiosiarczanu amonu. W portfolio pojawią się także dwa adiuwanty – Aditens i Adiherb. Forma pierwszego z nich opracowana została przy współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin PAN. W skład produktu wchodzą m. in. związki polioksyetylenowane i poliole. Aditens poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego oraz kąta zwilżenia poprawia właściwości fizyczne cieczy użytkowej, zwiększa aktywność fizjologiczną stosowanych preparatów oraz ich skuteczność. Adiherb dedykowany jest zbożom i kukurydzy, do stosowania z herbicydami sulfonylomocznikowymi w celu poprawy skuteczności działania tych środków. Adiuwant ten powstał na bazie alkoholu polioksyetylenowego i mocznika. Firma wprowadzi także nowe chelaty właśnie w formie ultragranulatu: Mikrochelat Zn (15%), Mikrochelat Cu (15%), Mikrochelat Mn (13%), Mikrochelat Fe (13%). Ultragranulat to nowoczesna postać produktu decydująca o jego wyjątkowych właściwościach użytkowych i funkcjonalnych. Jak informowali twórcy – unikalna struktura granul gwarantuje szybką i całkowitą rozpuszczalność w wodzie, nawet w zimnej czy twardej. Ultragranulat jest bardzo przyjazny jego użytkownikom i środowisku – produkt jest niepylący. Wysoki ciężar nasypowy sprawia, że jego elementy nie unoszą się na powierzchni rozpuszczalnika (w tym przypadku wody), momentalnie opadając na dno zbiornika, w którym przygotowywany jest roztwór roboczy. Jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne. Chelaty w nowej „odsłonie” są bezpieczne dla roślin, szybko przez nie wchłaniane i przyswajane.[NEW_PAGE]Nowocześnie i bezpiecznie
Mimo iż ta olkuska część przedsiębiorstwa Intermag znajduje się w ścisłym centrum miejscowości, nie ma powodów do obaw o środowisko. Mieszkańcy przywykli do sąsiedztwa tak dużej fabryki. Wszystkie instalacje, włącznie z tą nową do ultragranulatów są dokładnie zabezpieczone w razie jakiejkolwiek awarii. Dysfunkcja jednego chociażby z ogniw, błyskawicznie odłącza kolejne elementy na linii produkcyjnej. Sieć filtrów uniemożliwia przedostanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery. W razie pożaru, uruchamiane są natychmiast liczne zraszacze gaszące źródło ognia i chłodzące aparaturę. Woda odzyskiwana z procesu produkcji ultragranulatów, znajdująca się w obiegu zamkniętym, jest ponownie wykorzystywana po odfiltrowaniu. Taka pełna recyrkulacja to kolejny dowód na dbałość o środowisko i jego zasoby, szczególnie jeśli chodzi o wodę – coraz skromniejsze.
 
Kalendarium wydarzeń:

  • 1988 r.     powstanie firmy Intermag
  • 1989 r.     rozpoczęcie produkcji, pierwszy produkt Mikrovit 1
  • 1995 r.     przeniesienie firmy do Osieka i wprowadzenie marki Plonvit
  • 1998 r.     rozpoczęcie produkcji chelatów
  • 1999 r.     wprowadzenie nawozów dla domu i ogrodu
  • 2003 r.     rozpoczęcie działań eksportowych
  • 2007 r.     zakup i wyremontowanie hali w Olkuszu
  • 2010 r.     wprowadzenie nawozów krystalicznych serii Plonvit
  • 2011 r.     Tytanit®, flagowy produkt firmy został zarejestrowany jako stymulator wzrostu
  • 2012 r.     powstanie nowego zakładu produkcji nawozów krystalicznych
  • 2014 r.     wprowadzenie na rynek produktu Optysil®
  •                otwarcie zakładu produkcji preparatów prozdrowotnych dla zwierząt
  •                uruchomienie nowoczesnego centrum dystrybucji (fot. 6 a, b)
  • 2015 r.     uruchomienie nowoczesnej instalacji do produkcji nawozów płynnych i pod postacią ultragranulatu.

Fot. 6a. Nowoczesne magazyny: wysokiego składowania…


Fot. 6b. … i część dystrybucyjna z boksami dla poszczególnych odbiorców

Katarzyna Kupczak, Joanna Klepacz-Baniak
Fot. 1–6 K. Kupczak,J. Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRaport “Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności”
Następny artykułNatexpo w Paryżu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.