Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.10.2012

Jesienne wapnowanie sadów

MPS Sad | Karolina Pitura
Tagi: wapń | nawożenie | nawozy
Fot. A. Łukawska

Fot. A. Łukawska

Sporządzając mapę zakwaszenia gleb Polski, łatwo można się zorientować, że większość z nich ma odczyn kwaśny. Szczególnie wysoki procent zakwaszenia gruntów rolnych występuje w województwach łódzkim, podlaskim i mazowieckim, ale również w pozostałych rejonach sytuacja nie jest korzystna dla wzrostu roślin.
Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w wymywaniu przez opady kationów alkalizujących (głównie wapnia) do niższych warstw gleby, zanieczyszczaniu atmosfery, co skutkuje powstawaniem kwaśnych deszczy bądź też stosowaniu nawozów zakwaszających.

Odczyn gleby
Na kwasowość powstającą w wyniku strat wapnia wyjątkowo narażone są gleby, na których znajdują się uprawy sadownicze. Brak głębszej uprawy gleby (np. orki), która przywracałaby składniki pokarmowe z niższych warstw gleby na jej powierzchnię, sprawia, że właśnie w przypadku tych upraw istnieje znaczne ryzyko niedoborów wapnia w glebie. Ponieważ większość roślin ogrodniczych, w tym drzewa i krzewy owocowe, preferuje odczyn gleby lekko kwaśny do obojętnego, stąd też dane o niskim odczynie gleb Polski są podstawą do częstych dyskusji o zabiegu wapnowania.

Prawidłowy odczyn gleby gwarantuje powodzenie w uprawie roślin, a sam zabieg wapnowania poprawia chemiczne i fizyczne właściwości gleby, m.in. przez usunięcie z niej wolnych jonów glinu i żelaza. Preferencje roślin sadowniczych odnośnie odczynu gleby uzależnione są od gatunku (tab. 1).Wapnowanie
Wykonanie zabiegu wapnowania ma na celu doprowadzenie odczynu gleby do jak najbardziej korzystnego dla uprawianych w niej roślin. Zabieg ten najlepiej wykonać jesienią. Wymieszanie wapna z warstwą gleby w sadzie jest dość utrudnione, dlatego jesienny zabieg pozwoli przez zimę przeniknąć jonom wapnia w obręb strefy korzeniowej roślin. Potrzebę wapnowania określa się na podstawie analizy chemicznej gleby i jej typu (tab. 2). Ważne, aby pobierając próbę gleby do analiz, nie mieszać ziemi z międzyrzędzi i z pasów ugoru herbicydowego, gdzie pH jest na ogół znacznie niższe niż w murawie między drzewami.Skuteczność wapnowania zależy w dużej mierze od rodzaju nawozu użytego do tego zabiegu. Nawozy wapniowe występują w dwóch formach: tlenkowej i węglanowej. Formę tlenkową najlepiej stosować na ciężkich, gliniastych i zwięzłych glebach, zaś unikać jej użycia na gleby lekkie. Reakcja odkwaszania zachodząca przy użyciu tego rodzaju nawozu jest szybka i energiczna, przy okazji wiążąca duże ilości wody, której w glebach lekkich i tak nie jest za wiele. Ponadto w wyniku szybkiej zmiany odczynu struktura gruzełkowata gleby może zostać zniszczona, a zachodzący w niej proces mineralizacji materii organicznej poważnie zachwiany. Na przepuszczalne gleby lekkie stosuje się węglan wapnia, który odkwasza zdecydowanie łagodniej.

Jeśli pH gleby znajduje się w przedziale 5,6–6,0, a jednocześnie analizy chemiczne wykazały niską zawartość magnezu lub za wysoki stosunek K:Mg, należy zastosować wapno magnezowe.

Dr Karolina Pitura
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Serwis nawodnieniowy Yara Unika Calcium

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

ProFos 100

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności