Nowe rozwiązania w pozakorzeniowym dokarmianiu wapniem

Mrówczan wapnia stosowany pozakorzeniowo ma pozytywny wpływ na zdrowotność roślin, jędrność owoców oraz ich zdolność przechowalniczą. Wykazuje też właściwości dezynfekcyjne.

Aminokwasy zaś poprawiają wchłanianie wapnia, wpływają na jakość zabiegu (działają jak adiuwant), odżywiają i stymulują oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia ewentualnej fitotoksyczności. Cynk (Zn) uczestniczy w przemianach białkowych, jest niezbędny przy syntezie niektórych aminokwasów. Jego niedobór zmniejsza wytrzymałość roślin na niską temperaturę. Mangan (Mn) aktywuje enzymy redukcji azotanów i pozytywnie wpływa m.in. na zasadniczą barwę skórki owoców, co jest szczególnie istotne w uprawie jabłoni i gruszy.

Ze wszystkich znanych chorób fizjologicznych największe zagrożenie wciąż stwarza gorzka plamistość podskórna (GPP). Ponadto mogą wystąpić: rozpad mączysty, szklistość miąższu, zbrunatnienie przygniezdne, oparzelizna powierzchniowa oraz skorkowacenie miąższu.

Wapń ma korzystny wpływ na jędrność i trwałość owoców, co pozwala na dłuższe ich przechowywanie. Pełni funkcję budulcową (wchodzi w skład ścian błon komórkowych) i w połączeniu z pektynami oraz związkami celulozowymi wpływa na stabilność ścian komórkowych. Zwiększa wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zasiedlenie przez patogeny chorobotwórcze. Ponadto oddziałuje na rozwój i wzrost systemu korzeniowego. Znając przyczyny i warunki sprzyjające występowaniu chorób fizjologicznych, możemy wyodrębnić zabiegi agrotechniczne i inne czynniki od nas zależne, wpływające na zawartość wapnia w owocach (m.in. nawożenie oparte na analizach chemicznych gleby, nawadnianie, cięcie zimowe i letnie, zapewnienie równomiernego owocowania, właściwy dobór podkładek oraz odmian, a przede wszystkim dolistne dokarmianie produktami wapniowymi).

Wraz ze wzrostem intensywności upraw sadowniczych, uzyskiwaniem plonów powyżej 50 ton owoców z ha, nie wystarczy stosowanie tradycyjnych nawozów wapniowych w postaci chlorków i saletry. Należy wykorzystywać rozwiązania, które zapewniają wysoką zawartość Ca idącą w parze z szybkim i efektywnym pobieraniem przez rośliny, a zwłaszcza owoce (mrówczan wapnia), zawierające substancje pomocnicze (aminokwasy) oraz mikroelementy.

Jedynym z niewielu rozwiązań na rynku, które spełnia powyższe kryteria, jest wysoce skoncentrowany produkt wapniowo-aminokwasowy z mikroelementami Pro Horti mrówCa. Jest on oparty na mrówczanie wapnia, a w jednym litrze zawiera aż 260 g CaO oraz Mn, Zn i aminokwasy. Jeden zabieg w dawce 2,5 l/ha dostarcza około 700 g CaO, co jest niespotykaną wartością w produktach aminokwasowych.

Mrówczany występują naturalnie w roślinach, mają zdolność szybkiego i łatwego przemieszczania się do owoców. Ze względu na właściwości kwasu mrówkowego, jest on wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako środek konserwujący żywność oraz ograniczający występowanie szkodliwych mikroorganizmów w przemyśle paszowym. Niemieccy naukowcy używają mrówczanu wapnia także w sadownictwie. Jest on podstawowym produktem wapniowym stosowanym m.in. w sadach w rejonie Jeziora Bodeńskiego do dolistnego dokarmiania jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni, winorośli oraz wielu gatunków warzywniczych. Ma on korzystny wpływ na zdrowotność roślin, jędrność owoców oraz ich zdolność przechowalniczą. Wykazuje też właściwości dezynfekcyjne. Natomiast aminokwasy zawarte w Pro Horti mrówCa poprawiają wchłanianie wapnia, wpływają na jakość zabiegu (działają jak adiuwant), odżywiają i stymulują oraz ograniczają ryzyko wystąpienia ewentualnej fitotoksyczności. Cynk (Zn) zaś uczestniczy w przemianach białkowych, jest niezbędny przy syntezie niektórych aminokwasów. Jego niedobór zmniejsza wytrzymałość roślin na niską temperaturę, a rośliny mają nienaturalny pokrój.

Mangan (Mn) aktywuje enzymy redukcji azotanów i pozytywnie wpływa m.in. na zasadniczą barwę owoców, co jest szczególnie istotne w uprawie jabłoni i gruszy. Wpływa także na zieloną barwę i jej trwałość w przypadku warzyw.

W tabeli znajdują się zalecenia do stosowania produktu w uprawach ogrodniczych. Stosowanie produktu Pro Horti mrówCa przynosi korzyści producentom w trakcie uprawy i przechowywania, handlowcom podczas sprzedaży oraz pomaga spełnić wysokie wymagania konsumentów co do jakości i trwałości produktów ogrodniczych.

Pro Horti mrówCa jest szczególnie polecana w przypadku odmian wrażliwych na niedobór wapnia. Skład i budowa zapewnia szybkie i efektywne pobranie wapnia przez liście i owoce. Jest on zalecany głównie do dolistnego dokarmiania roślin sadowniczych w celu uzyskania wysokiej jędrności i jakości owoców.

Korzyści dla producenta:

  • wyższa jędrność owoców i warzyw,
  • poprawa ich zdolności przechowalniczej,
  • ograniczenie wystąpienia w produktach chorób związanych z niedoborem wapnia (gorzka plamistość podskórna, sucha zgnilizna wierzchołkowa, tipburn),
  • ograniczenie pękania owoców wiśni i czereśni,
  • dłuższe zachowanie zasadniczej, zielonej barwy skórki jabłek i gruszek, opóźnienie ich żółknięcia,
  • atrakcyjniejszy wygląd owoców,
  • mniejsze ubytki produktów podczas przechowywania.

Korzyści dla handlowca:

  • wydłużenie ekspozycji produktów na półce sklepowej,
  • zachowanie wysokiej ich jakości przy długotrwałym transporcie,
  • ograniczenie występowania uszkodzeń mechanicznych produktów,
  • wyższe ich walory estetyczne,
  • zmniejszenie strat i ubytków owoców i warzyw.

Korzyści dla konsumenta:

  • wydłużenie trwałości owoców i warzyw,
  • opóźnienie niekorzystnych zmian zachodzących w owocach (spadku jędrności),
  • zachowanie odpowiedniej struktury wewnętrznej produktów,
  • długotrwałe utrzymanie smaku charakterystycznego dla danej odmiany,
  • poprawa wyglądu owoców i warzyw.

Tomasz Olszewski
ProCam Polska Sp. z o.o.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułXVII Dzień Otwartych Drzwi
Następny artykułPrzed nami tydzień ulew, możliwe podtopienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.