Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
30.12.2015

Co w sadzie piszczy?

Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych

Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych

Przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów poświęcony szkodnikom występującym w uprawach sadowniczych. Na ogrodinfo.pl zaprezentujemy w nadchodzącym roku 2016 małą encyklopedię sadowniczych szkodników, zawierającą szczegółowe informacje dotyczące występowania, szkodliwości, cyklów rozwojowych, metod monitoringu oraz metod i sposobów zwalczania wraz ze zdjęciami poszczególnych gatunków. Wraz z Autorem – Marcinem Oleszczakiem mamy nadzieję, że pomysł się spodoba i będziecie Państwo zamieszczone informacje wykorzystywać w praktyce ochrony swoich sadów. Zaczynamy od ryjkowców.
Liczba gatunków ryjkowców występujących w entomofaunie światowej jest ogromna - sięga ponad 50 000 opisanych gatunków. W Polsce występuje ich ponad 1000, z czego spora część to gatunki szkodliwe dla roślin. Dzięki swoim właściwościom adaptacyjnym ryjkowce przystosowały się do występowania w wielu środowiskach, w tym agrocenozach pól uprawnych, ale także do bytowania w magazynach żywności i - co ciekawe - w środowisku wodnym. 
 
Chrząszcze należące do rodziny ryjkowców mogą być różnej wielkości, od kilku do kilkunastu, maksymalnie, 20 mm. Cechą łączącą wszystkie gatunki jest głowa wyciągnięta w charakterystyczny ryjek (dłuższy lub krótszy), zaopatrzony w zagięte pod kątem czułki. Na końcu ryjka znajdują się narządy gębowe.

Ryjek właśnie jest cechą adaptacyjną tych owadów. Dorosłym osobnikom służy do robienia otworków w roślinach, żerowania, ale także jest bardzo ważnym organem umożliwiającym samicom odpowiednie ulokowanie złożonych jaj w tkankach roślin. Z punktu widzenia możliwości zapewnienia przeżywalności potomstwa ma to ogromne znaczenia. Samo ukrycie jaj w tkankach roślin już zwiększa możliwość przetrwania potomstwa, ale zabezpiecza także złożone jaja przed pasożytami czy drapieżcami. Z ewolucyjnego punktu widzenia ryjek otworzył możliwość tym owadom do zasiedlania nowych nisz oraz do możliwości pozyskiwania nowych pokarmów.
 
Larwy gatunków należących do tej rodziny są zwykle beznogie, rogalikowato zagięte, z ciemniejszą głową. Żyją zwykle we wnętrzu roślin, pąkach kwiatowych lub glebie. Praktycznie nie ma roślin wolnych od szkodników z tej grupy. Chrząszcze te mogą być szkodnikami roślin wyższych zarówno nago- jak i okrytozalążkowych,  jedno- i dwuliściennych. Nawet rośliny wodne mogą być pokarmem dla ryjkowców. Niektóre z gatunków ryjkowców atakują również mszaki czy paprotniki. Liczne gatunki należące do tej rodziny są ważnymi szkodnikami wielu upraw rolniczych, sadowniczych i jagodowych.

W kolejny odcinku cyklu - kwieciak jabłkowiec.
 
Marcin Oleszczak, Intermag
 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności