Kileo – totalne tornado na chwasty

Skuteczne zwalczanie chwastów jednorocznych oraz wieloletnich stanowi coraz większy problem wśród sadowników. Szczególnie bardzo duże trudności występują w zwalczaniu chwastów takich jak: skrzyp polny (Equisetum arvense), wierzbownica (Epibolium L.) oraz przymiotno kanadyjskie (Conyza canadensis L.).

Obecnie na rynku sadownicy mają dostępnych wiele rozwiązań, ale niestety nie wszystkie okazują się skuteczne. Od ubiegłego sezonu na rynku polskim pojawił się nowy herbicyd Kileo 400 SL, produkt, który odznacza się bardzo wysoką skutecznością w zwalczaniu uciążliwych chwastów w sadach.

Kileo 400 SL jest środkiem chwastobójczym stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania perzu oraz chwastów dwuliściennych (jednorocznych i wieloletnich) w uprawach sadowniczych. Herbicyd Kileo 400 SL swą wysoką skuteczność zawdzięcza dwóm substancjom aktywnym: glifosatowi oraz 2,4-D.

Glifosat jest pobierany poprzez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzeni, rozłogów itp.), powodując ich zamieranie.

2,4-D jest pobierany głównie przez liście, szybko przemieszcza się w roślinie i gromadzi głównie w stożkach wzrostu. 2,4-D wstrzymuje rozwój tkanki merystematycznej odpowiedzialnej za wzrost roślin. Obie substancje działają skutecznie zarówno w części korzeniowej, jak i nadziemnej. Pierwsze efekty działania w postaci deformacji liści i pędów są widoczne już po kilku dniach, następnie rośliny zaczynają żółknąć i więdnąć. Wysoka temperatura, wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka.

Zastosowana w Kileo 400 SL formulacja dwóch substancji aktywnych świadczy o innowacyjności:

  • a) brak antagonizmu, jaki występuje w zwykłych mieszankach zbiornikowych: glifosat + 2,4-D lub glifosat + MCPA,
  • b) innowacyjność formulacji Kileo 400 SL polega na tym, że 2,4-D występuje w postaci soli AAP-DMA, przez co nie dochodzi do wymiany jonów i tworzenia nowych soli z glifosatem,
  • c) dodatkowo pH roztworu cieczy roboczej jest zharmonizowane przez innowacyjny adiuwant,
  • d) unikalny surfaktant poprawia ogólną wydajność i skuteczność, „wyciska” większą moc z obu substancji aktywnych,
  • e) EFEKT: bardzo szybkie i skuteczne zwalczanie trudnych chwastów wieloletnich (jedno- i dwuliściennych).

Zastosowanie Kileo 400 SL w uprawach sadowniczych:

  • a) 4,0-5,0 l/ha na małe chwasty (ok. 5-10 cm wysokości). Dawka na hektar powierzchni opryskiwanej czyli na ok. 2 ha sadu, która odpowiada powszechnie stosowanej mieszance: 3 l glifosat 360 SL + 2,5 l MCPA 300 SL.
  • b) 5,0-6,0 l/ha na duże chwasty (>15 cm), lub przy przewadze chwastów uciążliwych, jak skrzypy, wierzbownica, mniszek, ostrożeń, przymiotno.

Dr Sławomir Doniec

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Źródło: Nufarm

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSejm zmienił przepisy o wycince drzew na prywatnych gruntach
Następny artykułHandel zagraniczny polskimi pomidorami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.