Nie doceniamy chwastów

Podejście do chwastów w produkcji ogrodniczej ewoluuje. Jeszcze niedawno trzeba je było wręcz „tępić”, a przynajmniej zwalczać „zwalczać”. Obecnie zaczynamy mówić o  „ograniczaniu” ich populacji, „sterowaniu” nią. Jak zwał, tak zwał – jeśli nie zareagujemy, te gatunki niepożądane spowodują wymierne straty.
W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach przyglądnięto się wpływowi zachwaszczenia cebuli powszechnie występującymi chwastami – komosy białej i żółtlicy drobnokwiatowej. W doświadczeniu policzono szkody spowodowane wystąpieniem samej komosy w liczbie od jednej do czterech roślin na metrze kwadratowym oraz wspólnym wystąpieniem obu gatunków w takich zagęszczeniach.
Już obecność jednego egzemplarza komosy na metrze kwadratowym odbiłą się na plonowaniu cebuli. Podczas gdy na poletkach odchwaszczanych plon ogólny wyniósł 450,4 kg/100 m2 (plon handlowy – 433 kg/100 m2), to przy zachwaszczeniu jedną komosą spadł on do 250,5 kg/100 m2, czyli o ponad 45%. Zmniejszył się również plon handlowy – do 237,4 kg/m2 (spadek również o ponad 45%). Przy czterech komosach na metrze cebula dała już tylko 89 kg/100m2, czyli zaledwie niecałe 20% plonu osiągniętego w kontroli. Plon handlowy wyniósł 87,2 kg/100m2, czyli jego spadek był podobny do odnotowanego przy plonie ogólnym. 
Wspólne wystąpienie obu gatunków chwastów nie było już tak szkodliwe dla rośliny uprawnej – trzy komosy w towarzystwie jednej żółtlicy obniżyły plon ogólny cebuli do 116,4 kg/m2 (o oko. 74%) – plon handlowy wyniósł 114,4 kg/m2, spadek o ok. 73,6%.
Sama żółtlica, nawet w liczbie czterech na metrze nie powodowała aż tak wielkich strat, jak pojedyncza komosa. Obniżyła plon ogólny cebuli do 261,2 kg/m2, czyli o 42%, zaś handlowy – do 243 kg/100 m2, a więc o 43,9%.
Cebula pozostawiona sama sobie zdołała wydać na poletku bez pielenia tylko 35,3 kg/100 m2, czyli spadek plonu wyniósł 92,2%.
 
Za: z materiału IO w Skierniewicach „Opracowanie systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin ogrodniczych” 
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAkredytacja paszportem dla polskiego handlu
Następny artykułBarwne elementy gwiazdy betlejemskiej to wcale nie są kwiaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.