Nowości herbicydowe w ochronie warzyw– uzupełnienie POW 2015

Opublikowany przez wydawnictwo Plantpress „Program Ochrony Roślin” na 2015 r. odzwierciedla stan rejestracji herbicydów i innych ś.o.r. z początku grudnia ub.r., dlatego próżno w nim szukać poniżej zaprezentowanych herbicydów. Zostały one bowiem dopuszczone do obrotu (decyzją MRiRW) po ukończeniu prac nad „tradycyjną” wersją „Programu…”.

Nasza praca (autorów) nie kończy się z chwilą oddania publikacji do druku. Przez cały sezon kontrolujemy stan rejestracji środków ochrony roślin i niezwłocznie reagujemy, uzupełniając zalecenia, o czym informujemy czytelników na bieżąco na łamach periodyków. Nowości te, włączone do aktualnych, autorskich programów, będą bardzo przydatne, gdyż pozwolą na racjonalną przemienność stosowania herbicydów w ramach strategii antyodpornościowej.

Zwracam także uwagę, że „Program…” opublikowany przez Plantpress znacznie różni się od innych dostępnych w Polsce zaleceń, pomimo iż wszystkie powinny być zgodne z aktualnym stanem rejestracji oraz oparte na zapisach ujętych w etykietach, stanowiących załączniki do zezwolenia MRiRW, umieszczonych na opakowaniach środków. Oprócz dawek wymienionych w etykietach, podałem zalecenia stosowania dawek zredukowanych, mieszaniny z różnymi adiuwantami i wskazałem na możliwości racjonalnego używania dopuszczonych u nas herbicydów „na własną odpowiedzialność” stosującego, co obecnie nie stanowi naruszenia prawa. Kierowałem się nie tylko wynikami badań własnych, ale też obserwacjami z praktyki i zaleceniami z krajów o warunkach klimatyczno-glebowych podobnych do tych panujących w Polsce.

Nowości
Obszerna liczba herbicydów zawierających glifosat została powiększona o Roundup Flex 480 (480 g glifosatu w 1 l środka), który jest przeznaczony do niszczenia perzu oraz innych chwastów jedno- i dwuliściennych (rocznych i wieloletnich) m.in.: l wiosną na polach przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych (2,25 l/ha); l wiosną po siewie – 3 dni przed wschodami kukurydzy (1,5–2,25 l/ha) i 2–3 dni przed wschodami cebuli z siewu (1,125–1,5 l/ha), przed zbiorem do desykacji pszenicy ozimej (1–3 l/ha) i rzepaku ozimego (2–3 l/ha). Dopuszczalny jest jeden zabieg w sezonie wegetacyjnym, niezależnie od dawki i terminu opryskiwania. Np. jeżeli po wiosennym zabiegu przed siewem lub sadzeniem perz i inne wieloletnie chwasty po zbiorach ponownie odrosną, w okresie letnio-jesiennym zabiegu nie można powtórzyć.

Harrier 295 ZC (zawierający chlomazon – 45 g/l i linuron – 250 g/l), zalecany dotychczas do ochrony grochu i ziemniaka, teraz został dopuszczony także do zwalczania zbędnej roślinności w uprawie marchwi. Należy go stosować bezpośrednio po siewie, a najpóźniej do 2 dni po siewie, w dawce 1,5– 2 l/ha, jeden raz w sezonie. Środek zwalcza wiele rocznych chwastów dwuliściennych (np. żółtlicę drobnokwiatową) i jednoliściennych (np. chwastnicę jednostronną). Należy unikać jego stosowania na bardzo lekkich piaszczystych glebach oraz na glebach torfowych i zawierających powyżej 4% próchnicy.

Betanal MaxxPro 209 OD (desmedifam 47 g/l + etofumesat 75 g/l + lenacyl 27 g/l + fenmedifam 60 g/l), zalecany jeszcze w ubiegłym roku tylko w buraku cukrowym, otrzymał zezwolenie na „zastosowanie małoobszarowe” w buraku ćwikłowym (czyt. HO 2/2015).

Prof. dr hab. Adam Dobrzański
Skierniewice

Artykuł pochodzi z numeru 3/2015 „Hasła Ogrodniczego”

„Program ochrony roślin warzywnych 2015” wydawnictwa Plantpress jest do nabycia tutaj.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW weekend – tulipany w Wilanowie
Następny artykułO „trzeciej rewolucji” w produkcji i dystrybucji jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.