Ochrona warzyw w 2015 r. – fungicydy, zoocydy, regulatory wzrostu

W ostatnim kwartale ubiegłego roku przybyło sporo nowych fungicydów i zoocydów, niestety w przeważającej większości ich składnikami są substancje czynne powszechnie używane przez polskich ogrodników zajmujących się produkcją warzyw. Wiele zmian zaszło także w treściach etykiet środków ochrony roślin, znanych i wykorzystywanych od lat. W telegraficznym skrócie przedstawiam najistotniejsze różnice między ubiegłorocznym programem ochrony warzyw a obecnymi możliwościami zwalczania chorób i szkodników.

Nie można stosować
W poprzednim sezonie wygasła rejestracja trzem fungicydom, których w tym sezonie używać już nie można. Antracol 70 WG (zawierający propineb) był wykorzystywany do ochrony pomidora przed zarazą ziemniaka i alternariozą, Contans XX (biofungicyd), którego składnik, grzyb Coniothyrium minitans, był antagonistą Sclerotinia sclerotiorum (sprawcy zgnilizny twardzikowej). Teldor 500 SC (fenheksamid) służył do zabezpieczania przechowywanej kapusty przed szarą pleśnią.
 
Nowo zarejestrowane
W rubryce „Zakres rejestracji” tabeli 1 podaję zalecenia dotyczące możliwości użycia środków przeciwko określonym agrofagom, jednak już w tradycyjnym wydaniu (papierowym) powinni Państwo sprawdzić, które rejestracje obejmują stosowanie produktu w uprawach małoobszarowych na odpowiedzialność użytkownika.

Na odpowiedzialność użytkownika – jest to sformułowanie, które zastanawia ogrodników pod względem zgodności z prawem. Informuję, że te zalecenia są zgodne z prawem, dopuszczone decyzją ministra rolnictwa, ale odpowiedzialność za ogólnie pojęty efekt użycia ponosi wyłącznie użytkownik. Producenci bądź dystrybutorzy ś.o.r. są zwolnieni z odpowiedzialności za: brak oczekiwanej skuteczności zabiegu, nadmierne pozostałości s.a. w plonach, fitotoksyczność. Reklamacja do nich zgłoszona po prostu nie będzie uwzględniona.


 
Zawężone/Rozszerzone
Niektórym środkom używanym przez polskich ogrodników uprawiających warzywa zmieniły się zakresy rejestracji. Wiele rozszerzono w oparciu o tzw. tryb małoobszarowy, a odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ochrony roślin stosowanego zgodnie z tymi zaleceniami w uprawach małoobszarowych ponosi wyłącznie jego użytkownik, ale kilku ograniczono możliwości wykorzystania. Wskazuję w tabeli 2, o których to fungicydach, zoocydach mowa. W celu szczegółowego zapoznania się z obowiązującymi zaleceniami odeślę jednak do aktualnego „Programu…” oraz etykiet, których lektura jest obowiązkowa.

Podwójne rejestracje
W spisach alfabetycznych fungicydów i zoocydów „Programu…” zamieszczam w sąsiedztwie opisy środków o tej samej nazwie. Nie jest to błąd. W efekcie szczegółowego porównania tych zapisów można zauważyć wyraźne różnice w zaleceniach. W przypadku takich „podwójnych rejestracji” oba środki, ale z różnymi numerami rejestracyjnymi znajdują się w obrocie (sprzedaży i stosowaniu), przy czym najczęściej data dopuszczenia do stosowania jednego z nich upłynie w bieżącym sezonie.

Najczęściej środki z „podwójnymi rejestracjami” różnią się zakresem dozwolonych zastosowań. Warto zatem porównać w „Programie…” charakterystyki środków (tab. 3) znajdujących się w handlu, ale mających różne numery rejestracyjne. I wybrać ten z szerszym zaleceniem, uwzględniając zapisy w „Ewidencji…”.

Katarzyna Kupczak

Artykuł pochodzi z numeru 3/2015 „Hasła Ogrodniczego”

„Program ochrony roślin warzywnych 2015” wydawnictwa Plantpress jest do nabycia tutaj

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRośnie produkcja żywności ekologicznej
Następny artykułJedzmy owoce i warzywa na zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.