Owocówka śliwkóweczka

Roślinami żywicielskimi tego gatunku są głównie śliwy. Owocówkę śliwkóweczkę możemy jednak także spotkać na moreli, brzoskwini, tarninie i ałyczy. Sporadycznie może wystąpić na czereśniach i wiśniach. 
 
Samica owocówki śliwkóweczki dorasta do 7 mm długości, rozpiętość jej skrzydeł może wynosić do 14 mm. Samce są mniejsze, dorastają do 6 milimetrów, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 10 mm. Skrzydła przednie motyli są szarobrązowe z bardzo charakterystycznym wzorem złożonym z czarnobrązowych plamek. Skrzydła tylne są szarobrązowe, wyraźnie jaśniejsze niż przednie, bez żadnych wzorków.
 
Jaja po złożeniu są przezroczyste, następnie matowieją i w końcu stają się woskowożółte. Podobnie jak u pokrewnego gatunku występującego na jabłoniach, na 1 – 2 dni przed wylęgiem gąsienicy, w jaju pojawia się dobrze widoczna czarna główka gąsienicy. Młode gąsienice są białe z czarna głową, później stają się różowe z brązową głową. Gąsienice dorastają do 12 mm. 
 
Szkodnik w naszych warunkach rozwija dwa pokolenia. Zimują gąsienice w ukryciach, w spękaniach kory na pniach, na glebie w trawie, pod liśćmi, w glebie. Śmiertelność gąsienic owocówki śliwkóweczki w okresie zimy może być bardzo duża i wynieść według danych zawartych w literaturze, nawet 50 % populacji. Gąsienice przepoczwarczają się od połowy kwietnia i w maju. Loty motyli pierwszego pokolenia rozpoczynają się w pierwszej połowie maja i mogą trwać do połowy lipca. Osobniki męskie i żeńskie pojawiają się w sadzie śliwowym jednocześnie. Podobnie jak owocówka jabłkóweczka, owocówka śliwkóweczka jest motylem latającym o zmierzchu i w nocy. Składanie jaj samice rozpoczynają w kilka dni po wylocie, w temperaturze przekraczającej 12˚C. 
Samice mogą złożyć maksymalnie 50 jaj w ciągu swojego życia. Pierwsze jaja możemy zaobserwować na owocach śliw w końcu maja lub początku czerwca. Czas inkubacji jaj trwa zależnie od temperatury 9 – 12 dni. Gąsienica po wylęgu wgryza się do owocu. Rozwój gąsienicy trwa do trzech tygodni. Dojrzała opuszcza robaczywy owoc i oprzędza się w ukryciu na pniu lub na powierzchni gleby. Część tych gąsienic pozostaje w diapauzie do następnego roku, część natomiast przepoczwarcza się i daje początek drugiemu pokoleniu. 
 
Wylot motyli letniego pokolenia rozpoczyna się w drugiej połowie lipca i może trwać do połowy/końca września. Loty pokolenia letniego są liczniejsze niż pierwszego. Samice tego pokolenia składają również więcej jaj.  Proces ten trwa od drugiej połowy lipca aż do końca sierpnia lub dłużej. Gąsienice drugiego pokolenia mogą dojrzeć i zejść na zimowanie lub mogą być wyniesione z sadu w czasie zbioru owoców. 
 
Cykl rozwojowy oraz zachowanie owocówki śliwkóweczki podobnie jak owocówki jabłkóweczki jest doskonale rozpracowany. Gatunek ten, jak się wydaje, dzięki bardziej klasycznemu prowadzeniu sadów śliwowych, ma większe znaczenie w obecnej chwili niż owocówka jabłkóweczka dla jabłoni.
Marcin Oleszczak, Intermag

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProgram Stypendiów Pomostowych 2016/2017
Następny artykułKrukowiak nowym właścicielem POM Ltd Brodnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.