Pokazy polowe w Modzurowie

25 czerwca w Centrum Doradztwa Technicznego firmy Bayer CropScience, zlokalizowanym na terenie gospodarstwa Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o., Zakład Nasienno-Rolny Modzurów w Modzurowie k. Raciborza odbyły się pokazy polowe. Prezentowano m.in. efekty działania herbicydów oraz fungicydów stosowanych do ochrony upraw rzepaku, kukurydzy, pszenicy oraz buraków cukrowych.

Tadeusz Borecki (fot. 1) z firmy Bayer CropScience mówił o nowym herbicydzie polecanym do zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy (fot. 2a, 2b).

Adengo 315 SC jest produktem o szerokim spektrum działania w zwalczaniu chwastów – zarówno jedno, jak i dwuliściennych. Środek stosowany na poletku kukurydzy w fazie dwóch liści, w dawce 0,33 lub 0,44 l/ha spowodował, że uprawa była wolna od chwastów – zaznaczył T. Borecki.

Fot. 2a. Uprawa traktowana herbicydem Adengo 315 SC…

Fot. 2b. …i poletko bez ochrony herbicydowej

W trakcie spotkania prezentowano także efekty stosowania nowego herbicydu Betanal maxxPro 209 OD w uprawie buraka cukrowego (fot. 3). W jednej z kombinacji środek stosowano trzy razy w maksymalnej dawce 1,5 l/ha, przy czym nie stwierdzono objawów fitotoksyczności. Jednak preparat użyty był w optymalnych warunkach, tzn. w temperaturze poniżej 20°C. W tym sezonie bardzo dobre efekty przyniosły wieczorne i nocne zabiegi herbicydowe – mówił T. Borecki. Jak zaznaczył przedstawiciel firmy Bayer CropScience stosowanie herbicydów w okresie gdy temperatura przekracza 20°C oraz w czasie silnej operacji słonecznej może prowadzić do powstania objawów fitotoksyczności na liściach.

Fot. 3. Efekty stosowania herbicydu Betanal maxxPro 209 OD w uprawie buraka cukrowego

Prezentowano również nową technologię fungicydową w uprawie pszenicy. Technologia ta o nazwie– X-proTM (której produkty będą dostępne na rynku od 2013 r.) zawiera dwie substancje czynne biksafen oraz protiokonazol, bardzo dobrze zabezpieczające pszenicę przed chorobami. Na poletkach tylko z jednym zabiegiem wykonanym w fazie pierwszego kolanka, po prawie 2 miesiącach od opryskiwania obserwowano nieliczne objawy chorobowe i nadal zielone źdźbła. Zastosowanie produktu w w/w technologii mniej więcej 2 tygodnie później powodowało, że w tej kombinacji pod koniec czerwca nadal nie ma chorób, a rośliny są w dalszym ciągu intensywnie zielone – zaznaczył T. Borecki.

Fot. 4. Nowa fungicydowa technologia X-proTM stosowana w uprawie pszenicy skutecznie zabezpiecza rośliny przed chorobami

fot. 1–4 J. Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAktualne możliwości powiększenia i tworzenia gospodarstw rolnych
Następny artykułZmiany sposobu stosowania nawozów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.