Przędziorek owocowiec – przeprowadzać lustracje!

Gatunek ten występuje przede wszystkim na jabłoniach i śliwach. W mniejszym stopniu zasiedla pozostałe gatunki sadownicze i rośliny jednoroczne, w sumie jest notowany na około 80 gatunkach roślin. Najczęściej spotykamy go w sadach intensywnych, dobrze pielęgnowanych, silnie nawożonych azotem i często opryskiwanych pestycydami.
Samice przędziorka owocowca mają kształt owalny, długość ich ciała nie przekracza 0,36 mm. Mogą przybierać barwę od jasno- do ciemnoczerwonej. Charakterystyczną cechą samic jest występowanie na ich części grzbietowej wzgórków i wyrastających z nich szczecinek. Samce są mniejsze, bardziej wydłużone, początkowo bladopomarańczowe, następnie ciemniejsze, bardzo ruchliwe. W populacji przędziorka owocowca liczba samic przekracza wielokrotnie liczbę samców. 
Jaja zimowe są intensywnie czerwone, cebulokształtne, południkowo żeberkowane, lekko spłaszczone. W górnej części mają wyrostek w kształcie antenki, do którego są doczepione nitki przytwierdzające jajo do podłoża. Jaja letnie różnią się od zimowych wielkością – są mniejsze i zabarwieniem – mogą być zielonożółte do pomarańczowoczerwonych.
W cyklu rozwojowym tego gatunku występują trzy stadia aktywne – ruchome (larwa, protonimfa, deutonimfa) i trzy stadia spoczynkowe – nieruchome (nymphochryzalis, deutochryzalis, teleiochryzalis), stadia te występują jedne po drugich – aktywne/spoczynkowe. 
Przędziorek owocowiec zimuje w postaci jaj zimowych, które składane są na cieńszych gałęziach i pędach. Najwięcej jaj obserwujemy wokół pąków, krótkopędów i na granicy 2–3 letnich przyrostów, szczególnie po ich dolnej stronie. Gdy przędziorki występują w dużym nasileniu, jaja mogą tworzyć zwarte złoża, przybierające postać czerwonych plam na pędach. Na 1 cm2 takiego złoża znajduje się około 1500 jaj. Wyląg larw z jaj zimowych rozpoczyna się w fazie białego pąka śliw i pod koniec zielonego pąka jabłoni, przypada to zwykle na połowę kwietnia. Wyląg trwa zwykle, oczywiście zależnie od przebiegu pogody – a szczególnie temperatury – do trzech tygodni i kończy się tuż przed lub w czasie kwitnienia jabłoni. Ciekawe jest to, że wyląg larw z jaj zimowych jest bardzo intensywny nawet przy 6°C, a przy 30°C też zachodzi, ale znacznie wolniej. 
Larwy opuszczające jaja zimowe są bardzo aktywne, szybko rozprzestrzeniają się na młode, delikatne liście i żerują na nich, przeważnie po ich spodniej stronie. Całkowity rozwój larwy trwa w zależności od temperatury do 10 dni. Rozwój larwalny samca jest zwykle krótszy niż samicy. W chwili wyjścia dorosłych samic z osłonki następuje natychmiastowa kopulacja i składanie jaj letnich. Samice przędziorka owocowca mogą składać również jaja bez zapłodnienia, z takich jaj wylęgają się tylko samce. Samice żyją około 17 dni, w tym czasie mogą złożyć na spodniej stronie liści do 75 jaj letnich. 
W Polsce w ciągu roku występuje do pięciu pokoleń przędziorka owocowca. Pierwsze rozwija się od połowy kwietnia, ostatnie zaś od końca sierpnia. Najdłuższy czas, bo półtora miesiąca upływa między pojawieniem się I i II pokolenia. W związku ze specyficznym rozwojem przędziorka owocowca i różną długością życia poszczególnych osobników, zachodzi zjawisko nakładania się pokoleń na siebie, występuje ono od II i III pokolenia. 
Jaja zimowe składane są przez samice IV i V pokolenia. Maksimum pojawu przędziorków obserwujemy zwykle w czerwcu i lipcu, przy chłodnej i deszczowej pierwszej połowie lata maksimum to może wystąpić dopiero w sierpniu.
Marcin Oleszczak, Intermag

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska nie jest już liderem w produkcji borówki
Następny artykułNiemiecki apetyt na czereśnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.