Rejestracja Promalinu

11586
Większość sadó już przekwitła lub kończy kwitnienie - warto sprawdzić
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzeniem z 11 września br zarejestrowało do użycia w Polsce Promalinu (zezwolenie MRiMR 180/2017). Jest to regulator wzrostu i rozwoju roślin w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie, przeznaczony do poprawy wielkości, wyglądu owoców, w tym ograniczenia ordzawienia jabłek i zwiększenia zawiązywania owoców gruszy.
 
Promalin ogranicza ordzawienia jabłek i zwiększa zawiązywanie owoców gruszy. Zawiera substancje czynne giberelinę GA4+7 – 19 g/l (1,8%) oraz 6-benzyloadeninę – 19 g/l (1,8%).
 
Gibereliny i cytokininy występują naturalnie w roślinach i są bardzo skutecznymi regulatorami wzrostu. Promalin znacznie zmniejsza ordzawienia się jabłek oraz poprawia wielkośść owoców, ich wygląd i jakość. Zapobiega ordzawieniu się owoców poprzez zwiększenie elastyczności ich skórki owoców, co zapobiega jej deformacji podczas niekorzystnych warunków. Zastosowany na gruszy w czasie niekorzystnych warunków pogodowych podczas kwitnienia lub na rośliny uszkodzone przez przymrozki, wpływa na zwiększenie zawiązywania owoców poprzez pomaganie w partenokarpicznym rozwoju owoców.
 
Rejestracja Promalinu w Polsce obejmuje jabłoń i gruszę. Na jabłoni zabiegi nim są dozwolone od pełni kwitnienia – końca opadania płatków kwiatowych aż do początku opadu czerwcowego owoców. Maksymalna dawka środka podczas zabiegu wynosi 0,75 l/ha (zalecana: od 0,25 do 0,75 l/ha). Zabiegi można powtarzać w odstępach 7-12 dni. Maksymalnie w sezonie wolno wykonać cztery zabiegi. Zaleca się zabiegi drobnokropliste, z zużyciem 500-1500 l wody na hektar. Wcześniejsza aplikacja i krótsze odstępy między zabiegami są zalecane w warunkach sprzyjających powstawaniu ordzawień (długo utrzymująca się chłodna i wilgotna pogoda, gwałtowne jej zmiany).
 
Na gruszy Promalin można wykorzystywać dwukrotnie, w odstępie minimum 2 dni od początku kwitnienia do opadania płatków kwiatów. Przy uszkodzeniach przymrozkowych (od fazy białego pąka do opadania płatków) pierwszy zabieg zaleca się wykonać w 24 godziny po przymrozku i powtórzyć po wystąpieniu następnych przymrozków. Maksymalna dawka preparatu podczas jednego zabiegu to 0,375 l/ha, zalecana: od 0,25 l/ha do 0, 375 l/ha. Zaleca się zabiegi drobnokropliste, z zużyciem 500-1500 l wody na hektar.
 
Podczas zabiegów Promalinem należy zwracać baczną uwagę na niebezpieczeństwo znoszenia cieczy użytkowej. Przed zabiegiem należy poinformować o tym zamiarze osoby zainteresowane, które mogą być narażone na znoszenie cieczy użytkowej i które zwróciły się o taką informację. Nie należy również przekraczać zalecanych dawek preparatu, co może skutkować mniejszym zawiązaniem pąków kwiatowych na przyszły sezon.
 
za: etykieta rejestracyjna

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzerwona, pekińska, biała, włoska. Ceny kapusty w Polsce
Następny artykułUkraina: droższe warzywa spod szkła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.