Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.04.2017

Spacerem po sadzie

Pierwsze dni kwietnia minęły nam pod znakiem zróżnicowanej aury. Sam początek był bardzo ciepły i suchy, niestety po kilku dniach popadało i mocno się ochłodziło. Ładna pogoda sprzyjała nie tylko spacerom po parku, ale wręcz zachęcała do wykonania lustracji w naszych sadach.
Takie wartości parametrów pogody odnotowano w naszych stacjach pogodowych w ciągu dziesięciu ubiegłych dni:
 
 
 
Parch jabłoni
Wiemy już, że w ostatnich dniach marca owocniki sprawcy parcha jabłoni osiągnęły zdolność do wysiewu zarodników workowych. W obecnej chwili w momentach sprzyjających mogą zachodzić ich wysiewy, skutkujące potencjalnymi infekcjami blaszek liściowych, działek kielicha czy szypułek kwiatów (zależnie od przebiegu warunków atmosferycznych).


Opadłe liście z zimującymi zarodniami workowymi - zarodniki workowe były gotowe do wysiewu w końcu marca 

Modele symulujące wysiewy i infekcje korzystają z bardzo różnych algorytmów analizujących dane pogodowe. Powszechnie znaną i używaną przez sadowników jest oczywiście tabela Millsa, mająca swoje wady i zalety. Stąd może potrzeba odszukania jej modyfikacji, różniących się mniej lub bardziej radykalnie od pierwowzoru. Różnice te dotyczą, jak można zaobserwować, dość newralgicznych momentów w rozwoju infekcji pierwotnej:
 
 


 
 

Mszyca jabłoniowa
Obecnie można zaobserwować w sadach jabłoniowych proces wylęgu larw mszycy jabłoniowej z jaj zimowych. Najłatwiej jest odszukać młode larwy na posadzonych w zeszłym sezonie drzewkach. Zwykle na takich drzewkach złoża jaj zimowych znajdują się na szczycie przewodnika.


Młode mszyce jabłoniowe  
 
Przędziorek chmielowiec
W uprawach truskawek, malin, ale także w sadach jabłoniowych pojawiły się zimujące samice przędziorka chmielowca. Fakt ten należy uwzględnić w programach stosowania akarycydów.


Samice przędziorka chmielowca 

Uszkodzenia mrozowe
Niestety, w niektórych sadach jabłoniowych możemy zaobserwować wyraźne objawy uszkodzeń mrozowych. Nasilenie uszkodzeń jest zależne od wielu czynników między innymi: odmiany, podkładki, stanowiska, konkretnej lokalizacji w sadzie. Dotyczą one głównie jednorocznego drewna, krótkopędów i podstawy pąków. Uszkodzenia te są podobne i występują w podobnym nasileniu jak w latach 2010/2011 i 2011/2012. Widoczne mogą być jeszcze przez długi czas. Nadmarznięcia wpływają głównie na dwa procesy zachodzące w drzewach - transport wody i składników pokarmowych oraz możliwości akumulacji związków zapasowych w pniach, konarach i systemie korzeniowym.

W tej chwili dość trudno ocenić faktyczny rozmiar uszkodzeń mrozowych, z jakimi mamy do czynienia i ich faktycznych konsekwencji w postaci spadku plonowania. Powinniśmy pamiętać, że drzewa owocowe mają duży potencjał regeneracyjny i tak naprawdę dopiero w okresie lata będziemy wiedzieli, jak dalece są uszkodzone poszczególne drzewa i kwatery. 

 
  
W kwaterach, w których obserwujemy uszkodzenia mrozowe, warto zastosować przemyślany program dokarmiania dolistnego wspierający regenerację drzew. Moim zdaniem należy ograniczać zastosowanie preparatów o silnym działaniu biostymulującym, wpływających na silny rozwój biomasy liści, na rzecz dokarmiania dolistnego makro- i mikroelementami. Należy szczególnie pamiętać o uzupełnianiu w nadmarzniętych roślinach poziomu potasu, wapnia i boru, o których często zapominamy planując dokarmianie dolistne.

Marcin Oleszczak, Intermage

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności