Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.03.2016

Tarczniki, miseczniki i czerwce

Informator Sadowniczy | Remigiusz Olszak
Ta wyspecjalizowana grupa owadów ssących o dużej różnorodności form i znacznym zróżnicowaniu wyglądu samic i samców (dymorfizm płciowy) charakteryzuje się u większości gatunków wytwarzaniem różnych form okrywy ciała (w postaci kulistych, półkulistych lub wydłużonych, spłaszczonych tarczek albo płytek czy woskowych białych nici), osłaniających ciało samicy nieruchomo przyssanej do liści, pędów lub innych części rośliny.
Okrywy służą głównie ochronie potomstwa (jaj, larw). Zimą, z uwagi na brak liści na drzewach, są one łatwe do zauważenia. Dlatego warto w tym okresie wykonywać lustracje, aby ocenić zagrożenie ze strony tych szkodników, tym bardziej, że wymagają one precyzyjnego wyznaczenia terminu do zwalczania. 

Czerwcowate są przeważnie jajorodne. Samice niektórych gatunków składają po kilka tysięcy jaj (liczba zależy także od gatunku rośliny, na której samica żeruje). Owady te żyją w koloniach liczących setki, a nierzadko tysiące osobników i zasiedlają przede wszystkim różne gatunki drzew i krzewów. Wiele zaliczanych jest do bardzo groźnych szkodników roślin. Są to przede wszystkim gatunki należące do rodzin: tarcznikowatych (Diaspididae), misecznikowatych (Lecaniidae) i czerwców (Coccidae). 
 
Skorupik jabłoniowy 
Jest jednym z najpowszechniej występujących tarczników w sadach owocowych. Dorosła samica tego roślinożercy ukryta jest pod twardą szarobrązową tarczką długości 3–4 mm, przypominającą wielokrotnie powiększony przecinek lub miniaturkę wygiętego rogu (fot. 1). Często na niewielkim obszarze pędu, konaru lub pnia może być zgromadzonych kilkanaście, kilkadziesiąt a nawet kilkaset takich tarczek.


Fot. 1. Skorupik jabłoniowy - osobniki dorosłe i larwy

Jest to gatunek wielożerny występujący na różnych gatunkach drzew i krzewów liściastych. Wśród roślin sadowniczych najczęściej zasiedla jabłoń, gruszę, wiśnię i śliwę, a także porzeczki i agrest. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się sokami roślin, na których bytują. W przypadku licznego występowania powodują zahamowanie rozwoju drzew i krzewów, szczególnie młodych. Gałęzie lub pędy, na których żerują ulegają deformacji i są poskręcane(powyginane) w różne strony. W skrajnych przypadkach może dochodzić do ich zasychania. Larwy skorupika po wkłuciu się w tkankę żywiciela wstrzykują toksyczną ślinę niszczącą komórki wokół kłujki, a uszkodzone tkanki nie mają możności regeneracji. Żerowanie skorupika jabłoniowego powoduje ograniczenie zawiązywania pąków kwiatowych, zwiększa wrażliwość na przemarzanie oraz na infekcję przez patogeny kory i drewna. Tak osłabione drzewa znacznie częściej atakowane są również przez korniki, co może prowadzić do ich zamierania. 

Zimują małe (ok. 1 mm długości) biało-kremowe jaja pod tarczkami samic. Wiosną, zwykle kilka dni po kwitnieniu jabłoni, rozpoczyna się wylęg larw, który trwa około tygodnia. Larwy tuż po wylęgnięciu wychodzą spod tarczek i szukają odpowiedniego miejsca na korze, zwykle niezbyt daleko od tarczki. Po znalezieniu takiego miejsca wbijają kłujkę i rozpoczynają żerowanie. Po kilku dniach larwa pokrywa się jasną tarczką, która sporządzona jest z białych poprzeplatanych ze sobą woskowych nici (fot. 2). Cały rozwój larw (dwa stadia) trwa około 7 tygodni. Pierwsze dorosłe samice pojawiają się w sierpniu i przez6–8 tygodni składają około 100 jaj, które ułożone są ściśle jedno obok drugiego. Po złożeniu jaj samica zamiera. Jeżeli tarczkę oderwiemy od podłoża, to znajdujące się pod nią jaja wysypują się jak ziarnka drobnego proszku.
 

Fot. 2. Larwy skorupika jabłoniowego w okresie tworzenia tarczek

W zwalczaniu skorupika, jeżeli jest to konieczne, najlepsze wyniki daje opryskiwanie w okresie masowego wylęgu i wychodzenia larw spod tarczki. Aby uchwycić ten moment należy obserwować pędy z tarczkami i po zauważeniu wokół nich licznych kremowych punkcików (dobrze popatrzeć nawet przez najprostszą lupę) wykonać zabieg zwalczający. Najintensywniejsze wychodzenie larw ma zwykle miejsce w ciepłe słoneczne dni w końcowej fazie opadania płatków kwiatowych na jabłoniach (okres kwitnienia głogu). Do zwalczania tego szkodnika stosuje się preparat Movento 100 SC w dawce 2,25 l/ha. Preparat ten będzie jednocześnie skuteczny w redukcji populacji pryszczarka jabłoniaka oraz mszyc, w tym także bawełnicy korówki. 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności