Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
18.03.2014

Wskazówki 2014/1

Tagi: sady | jagodowe | zalecenia
Przed kolejnym sezonem rozpoczynamy publikację wskazówek dla sadowników opracowanych przez Adama Furę z ŚODR o/Sandomierz.
Pomimo ciepłych jak na tę porę roku dni w końcu ubiegłego tygodnia, w nocy występują przymrozki, które hamują rozwój wegetacji roślin sadowniczych. W związku z tym przypominam: mimo że popękały pąki porzeczek czy agrestu na razie nie możemy zastosować oleju parafinowego (Catane 2%; Promanal 2% lub Treol 1,5%) + 5kg preparatu siarkowego (przeciwko wielkopąkowcowi porzeczkowemu) ponieważ olej parafinowy należy zastosować po nocy bez przymrozku i przed nocą bez przymrozku! Inaczej ma działanie parzące dla roślin!
 
Taki sam zabieg i w takich samych warunkach możemy przeprowadzić w sadach gruszowych (przeciwko miodówkom i szpecielom) oraz w sadach śliwowych (przeciwko szpecielom), ale dopiero po zakończeniu nocnych przymrozków!
 
Grusze
Należy wykonać lustracje sadów gruszowych na obecność imago miodówek gruszowych. W przypadku stwierdzenia oblotów muchówek należy wykonać zabieg: Fastac 100 EC (0,15-0,18 l/ha) lub Karate Zeon 050 CS (0,15-0,2l/ha).
 
Wiśnie i czereśnie
Można już wykonywać zabiegi preparatami miedziowymi 3 kg lub l/ha przeciwko chorobom kory i drewna. W czasie pękania pąków - również przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew.
 
Brzoskwinie
Kędzierzawość liści brzoskwini - nabrzmiewanie pąków: Carpene 65 WP – 0,5%; Syllit 65 WP - 0,75%; Miedzian 50 WP/350 SC – 1%; Pomarsol Forte 80 WG/Thiram Granuflo 80 WG - 3kg/ha.
 
Jabłonie
11 marca wykonaliśmy ostatnią izolację otoczni parcha. Jest ich wyjątkowo dużo! Tylko około 2% zarodników workowych ma barwę oliwkową. Przypominam jednak, że w sadach, w których wykonano już cięcie gałęzi należy jak najszybciej po cięciu wykonać zabieg fitosanitarny przeciwko infekcjom rakiem drzew owocowych Topsinem M 500 SC 1,5l/ha lub Championem 50 WP 1,5kg/ha. Ten drugi preparat jest szczególnie polecany w sadach, w których w ubiegłym roku wystąpiła zaraza ogniowa!
 
Można już również wysiewać nawozy wapniowe i potasowe! Należy pamiętać, że pomiędzy nawozami fosforowymi i wapniowymi musi być co najmniej 6 tygodni przerwy!
 
Adam Fura, ŚODR o/Sandomierz

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
59 KORS

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności