Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
18.03.2014

Wskazówki 2014/1

Tagi: sady | jagodowe | zalecenia
Przed kolejnym sezonem rozpoczynamy publikację wskazówek dla sadowników opracowanych przez Adama Furę z ŚODR o/Sandomierz.
Pomimo ciepłych jak na tę porę roku dni w końcu ubiegłego tygodnia, w nocy występują przymrozki, które hamują rozwój wegetacji roślin sadowniczych. W związku z tym przypominam: mimo że popękały pąki porzeczek czy agrestu na razie nie możemy zastosować oleju parafinowego (Catane 2%; Promanal 2% lub Treol 1,5%) + 5kg preparatu siarkowego (przeciwko wielkopąkowcowi porzeczkowemu) ponieważ olej parafinowy należy zastosować po nocy bez przymrozku i przed nocą bez przymrozku! Inaczej ma działanie parzące dla roślin!
 
Taki sam zabieg i w takich samych warunkach możemy przeprowadzić w sadach gruszowych (przeciwko miodówkom i szpecielom) oraz w sadach śliwowych (przeciwko szpecielom), ale dopiero po zakończeniu nocnych przymrozków!
 
Grusze
Należy wykonać lustracje sadów gruszowych na obecność imago miodówek gruszowych. W przypadku stwierdzenia oblotów muchówek należy wykonać zabieg: Fastac 100 EC (0,15-0,18 l/ha) lub Karate Zeon 050 CS (0,15-0,2l/ha).
 
Wiśnie i czereśnie
Można już wykonywać zabiegi preparatami miedziowymi 3 kg lub l/ha przeciwko chorobom kory i drewna. W czasie pękania pąków - również przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew.
 
Brzoskwinie
Kędzierzawość liści brzoskwini - nabrzmiewanie pąków: Carpene 65 WP – 0,5%; Syllit 65 WP - 0,75%; Miedzian 50 WP/350 SC – 1%; Pomarsol Forte 80 WG/Thiram Granuflo 80 WG - 3kg/ha.
 
Jabłonie
11 marca wykonaliśmy ostatnią izolację otoczni parcha. Jest ich wyjątkowo dużo! Tylko około 2% zarodników workowych ma barwę oliwkową. Przypominam jednak, że w sadach, w których wykonano już cięcie gałęzi należy jak najszybciej po cięciu wykonać zabieg fitosanitarny przeciwko infekcjom rakiem drzew owocowych Topsinem M 500 SC 1,5l/ha lub Championem 50 WP 1,5kg/ha. Ten drugi preparat jest szczególnie polecany w sadach, w których w ubiegłym roku wystąpiła zaraza ogniowa!
 
Można już również wysiewać nawozy wapniowe i potasowe! Należy pamiętać, że pomiędzy nawozami fosforowymi i wapniowymi musi być co najmniej 6 tygodni przerwy!
 
Adam Fura, ŚODR o/Sandomierz

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności