Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
11.07.2013

Zwalczanie parcha jabłoni w praktyce

MPS Sad | Jan Schönthaler
Fot. D. Łabanowska-Bury

Fot. D. Łabanowska-Bury

W ochronie sadów przed parchem jabłoni co roku notuje się nowe problemy i co roku też wielu sadowników ma poważne trudności, aby uzyskać owoce bez śladów porażenia grzybem Venturia inaequalis.
Spróbujmy prześledzić ochronę sadu przed parchem jabłoni w gospodarstwie Janusza i Tomasza Bankiewiczów w Komorowie k. Przysuchy, gdzie z roku na rok przynosi ona dobre efekty.

Wrażliwość na parcha jabłoni i presja patogenu
Najważniejsze, co należy wziąć pod uwagę w ochronie przed parchem jabłoni, to wrażliwość uprawianych odmian na tę chorobę. Wiele z popularnych dziś odmian wykazuje bowiem dużą podatność na porażenie grzybem V. inaequalis. W gospodarstwie pp. Bankiewiczów stosuje się jeden program ochrony dla wszystkich odmian. Kwatery są niewielkie, niejednorodne, co wynika z rozdrobnienia pól. Zdarza się, że odmiana główna jest stosunkowo odporna na porażenie sprawcą parcha jabłoni, zaś posadzony z nią zapylacz wrażliwy. Osobny program ochrony prowadzi się jedynie dla odmian podatnych na mączniaka. Obecnie w nasadzeniach jest 6 odmian – ‘Gala’, ‘Jonagold’, ‘Golden Delicious’, ‘Šampion’, ‘Idared’ i ‘Ligol’. Przed laty uprawiano także odmiany odporne na parcha jabłoni, jednak zrezygnowano z nich ze względu na ich wrażliwość na choroby kory i związane z tym choroby przechowalnicze.

Drugim istotnym elementem ochrony jest określenie presji patogenu. Zależy ona głównie od nasilenia objawów choroby w danym sadzie w poprzednim roku, od przebiegu warunków atmosferycznych jesienią, a także prowadzonej agrotechniki.

W gospodarstwie pp. Bankiewiczów analizy glebowe przeprowadzane są średnio co dwa lata, na przemian w różnych kwaterach. Nawożenie azotowe wykonuje się w dwóch dawkach – jedna wiosną, druga w okresie opadu świętojańskiego, kiedy można już oszacować wysokość plonu. Łączna dawka nie przekracza 70 kg N/ha.

Według sadowników, do zwalczania parcha w danym sezonie należy przygotowywać się już w roku poprzednim. Jesienią, po zbiorze owoców należy ograniczyć źródło infekcji na następny rok, stosując przed opadnięciem liści mocznik. Azot przyspiesza bowiem rozkład liści wraz z otoczniami grzyba. W sadzie pp. Bankiewiczów wykonuje się jesienne zabiegi mocznikiem po pierwszych mrozach lub na początku opadania liści (ważne, aby dobrze pokryć cieczą roboczą wszystkie liście).Fot. 1. Tomasz Bankiewicz, fot. D. Łabanowska-Bury

Fizjologiczna równowaga
Kolejnym ważnym elementem w ochronie przed parchem jabłoni jest utrzymanie drzew w stanie fizjologicznej równowagi, czyli zachowanie właściwej proporcji między wzrostem wegetatywnym a plonowaniem. Z jednej strony, jest to warunek regularnego, obfitego plonowania, z drugiej – zwiększa wytrzymałość drzew na infekcję (mniej nowych przyrostów to mniej wrażliwej na porażenie tkanki; mniej zagęszczona korona to szybsze obsychanie liści; szybsze zakończenie wzrostu drzew to mniejsze ryzyko infekcji latem).

Sadownicy ograniczają cięcie drzew do minimum, natomiast nawożenie azotem dostosowują pod względem terminów i dawek do potrzeb drzew, fazy ich rozwoju i spodziewanego plonu. Jeżeli plonowanie jest w danym roku ograniczone, wówczas ogranicza się też lub pomija kolejną dawkę azotu. 

Wielu sadowników w sytuacjach awaryjnych, grożących zachwianiem równowagi we wzroście drzew (np. na skutek zniszczenia kwiatów przez przymrozek) stosuje zabiegi hamujące wzrost drzew, takie jak cięcie korzeni i nacinanie pni. W sadzie pp. Bankiewiczów dotychczas tych zabiegów jednak nie wykonywano. Dla utrzymania równowagi wzrostu i plonowania drzew w trudnych sytuacjach wystarczał zabieg preparatem Regalis 10 WG.

Infekcje pierwotne
Najtrudniejszy okres w ochronie jabłoni to wiosenne infekcje pierwotne. Składa się na to kilka czynników – większa wrażliwość młodej tkanki na porażenie, szybki przyrost powierzchni liści, a więc konieczność częstych zabiegów ochronnych, a także wzmożone dojrzewanie zarodników workowych – źródła infekcji pierwotnej. Warto też pamiętać, że zarodniki workowe mogą być przenoszone na znaczne odległości. Jednak główne źródło infekcji stanowią zarodniki znajdujące się w sadzie lub jego najbliższym otoczeniu. Jeżeli do tego wszystkiego dojdą długotrwałe opady, mamy w sadzie sytuację krytyczną.

Lustracje pod kątem parcha jabłoni, przyrostu młodej tkanki, efektów dotychczasowej ochrony, na początku wegetacji powinny być przeprowadzane nawet dwa razy w tygodniu. Po kwitnieniu przynajmniej raz w tygodniu. W sadzie pp. Bankiewiczów lustracje w najbardziej newralgicznym okresie wykonuje są codziennie, a zabiegi ochrony nawet co 4 dni.

W zwalczaniu parcha jabłoni ważna jest właściwa ocena zagrożenia. Grzyb może się rozwijać przy dość niskiej temperaturze. Według literatury, przy temperaturze 5oC potrzeba około 26 godzin zwilżenia, aby mogła zaistnieć infekcja. Może do niej dojść nawet mimo braku opadu deszczu, w warunkach silnej rosy lub mgły, wewnątrz jeszcze nie w pełni rozwiniętych pąków. Zdarza się, że odmiana stosunkowo odporna na V. inaequalis ulega w tym właśnie momencie porażeniu, gdyż grzyb wewnątrz pąków ma szczególnie komfortowe warunki do rozwoju. Wszystko to świadczy o tym, jak ważne jest dostatecznie wczesne rozpoczęcie ochrony.Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
DARIAMIKUS
03.06.2016 07:41
Ja co roku przed przymrozkami szczególnie używam preparatów od Agro Partners. Tym bardziej, że pogoda niestety w Polsce nie rozpieszcza, a nie chciałbym stracić wszystkich sadzonek w sadzie.
agata72
21.03.2016 09:39
Ja korzystam z ochrony sadu od firmy Agropartners. Mają bogatą ofertę nawozów i innych środków, które poprawiają bezpieczeństwo roślin. Nawet przeciw przymrozkom!

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności