Zwójka różóweczka i inne gatunki zimujące w postaci jaj

Zwójka różóweczka jest typowym polifagiem. Może występować na wielu gatunkach roślin sadowniczych. Zasiedla jabłonie, grusze, śliwy oraz może występować na krzewach jagodowych – porzeczkach, malinach czy agreście. W rejonie Centralnej Polski w ostatnich latach obserwuje się liczne występowanie tego gatunku.
 
Motyle zwójki różóweczki znacznie różnią się wyglądem w zależności od płci (dymorfizm płciowy). Samce są mniejsze, mają mniejszą rozpiętość skrzydeł (do 19 mm). Skrzydła pierwszej pary u samców są w odcieniach brązu, mają też ciemniejszy, wyraźnie widoczny rysunek. Skrzydła samic mąja większą rozpiętość (do 24 mm), są w odcieniach koloru oliwkowego z niezbyt dobrze widocznym, ciemniejszym rysunkiem. Skrzydła tylne u obu płci są szare. 
 
Gąsienica jest stosunkowo duża, dorasta do 22 mm. Jej ubarwienie zmienia się z wiekiem. Młodsze gąsienice są żółtozielone z czarną głową. Starsze są zielone z brązową głową i tarczką karkową. 
 
Zwójka różóweczka jest gatunkiem jednopokoleniowym zimującym w postaci jaj. Są one składane  zwykle na gładkiej powierzchni kory gałęzi i pni drzew. Na krzewach owocowych motyle składają jaja w dolnej partii krzewów. Zimujące jaja składane są w złoża po kilkadziesiąt sztuk. Złoża te dobrze widoczne są w okresie bezlistnym drzew (łatwo je odszukać w tym czasie). 
 
Gąsienice wylęgają się z jaj wiosną – w czasie zielonego pąka na jabłoni. Wyląg trwa zwykle kilka dni. Młode gąsienice szybko rozchodzą się w koronie drzew lub krzewów. Gąsienice starsze żerują w luźno splecionych rozetach lub w charakterystycznie zwiniętych w rurkę liściach. Okres występowania gąsienic w jabłoniach trwa zwykle do drugiej dekady czerwca. W późniejszym czasie możemy spotkać tylko pojedyncze gąsienice. 

Miejsce żerowania gąsienicy zwójki różóweczki 
 
Lot motyli rozpoczyna się – zależnie od warunków pogodowych – w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca i może trwać do końca lipca. Po wylocie samice składają jaja, które zimują. Szkodliwość tego gatunku może być znacząca. Gąsienice uszkadzają owoce wyżerając w nich rozległe otwory. Mocno uszkodzone zawiązki mogą opadać. Owoce z rozległymi bliznami nie nadają się do handlu.
 
Uszkodzone przez zwójkę różóweczkę owoce
 
Zwójka dębóweczka – gatunek jednopokoleniowy, o biologii zbliżonej do zwójki różóweczki. Zwykle nie powoduje strat o znaczeniu ekonomicznym.
Zwójka gruszóweczka pospolita – gatunek jednopokoleniowy, zimujący w postaci jaj. Nieliczny w naszych sadach.
Zwójka jabłoneczka jesienna – gatunek jednopokoleniowy, zimujący w postaci jaj. W centralnej Polsce gatunek bez większego znaczenia.
 
 
tekst i zdjęcia: Marcin Oleszczak, Intermag

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMinister Jurgiel jedzie do Chin promować polską żywność
Następny artykułPrognoza zbiorów pomidorów we Francji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.