Konferencja truskawkowa w Jasieńcu za nami

Janusz Andziak, prezes SPT, witając gości jasienieckiej konferencji stwierdził, że w miarę zwiększania się areału uprawy truskawki i wprowadzania nowych technologii, problemów zamiast ubywać, przybywa. Dlatego też członkowie SPT w porozumieniu z plantatorami ustalają, co jest dla nich ważne i na te pytania próbują odpowiadać podczas dorocznych spotkań w Jasieńcu.
Jak dodał Janusz Miecznik, reprezentujący Agrosimex: – w tej małej gminie jest wielu plantatorów truskawki i to przede wszystkim dla nich organizowane są przedsezonowe spotkanie. Widzimy, że jest duże zainteresowanie nowymi technologiami, środkami do produkcji, nowymi rejestracjami. Dużo pytań i niepewności budzi temat zatrudniania pracowników z zagranicy. Tematykę tegorocznej konferencji dobraliśmy tak, aby razem rozwiązać narastające problemy. 
 
21 stycznia 2017 r. konferencję z bogatym programem merytorycznym przygotowało po raz kolejny Stowarzyszenie Plantatorów Truskawek (SPT) wraz z firmą Agrosimex i innymi partnerami-dostawcami środków do produkcji ogrodniczej. Wśród podejmowanych tematów cieszących się dużym zainteresowaniem były choroby truskawki i jakość sadzonek. 
 
Coraz więcej chorób truskawki
Karolina Felczak, doradca sadowniczy Agrosimex, przedstawiła najważniejsze problemy związane z występowaniem chorób grzybowych i bakteryjnych na plantacjach truskawki. Jej zdaniem, aby wiedzieć w jaki sposób można prowadzić ochronę plantacji, ważne jest przede wszystkim dobre rozpoznanie problemów. Główne patogeny-sprawcy chorób na plantacjach to Botrytis cinerea odpowiedzialny za szarą pleśń, a także patogeny powodujące mączniaka oraz białą i czerwoną plamistość liści. Choroby te wymagają co roku zwalczania.  
Spośród chorób systemu korzeniowego najważniejsze i najczęściej występujące na plantacjach produkcyjnych to te powodowane przez następujące patogeny: Verticilium dahlie (werticilioza truskawki), Colletotrichum acutatum (antraknoza truskawki), Phytophthora cactorum (zgnilizna korony truskawki), Phytophthora fragariae var. fragariae (czerwona zgnilizna korzeni truskawki) oraz Fusarium spp. – sprawca fuzaryjnego więdnięcia truskawek. – Dużym i rosnącym w wielu rejonach zagrożeniem jest P. cactorum – patogen powodujący dwie choroby: zgniliznę korony truskawki i skórzastą zgnilizna owoców. Na plantacji produkcyjnej może się uaktywnić nawet po kilku latach od jej założenia. 
 
– Dobrze nawożone rośliny mogą być bardziej podatne na wnikanie zarodników grzybów. Coraz częściej w ostatnich latach ujawnia się w nasadzeniach problem fuzaryjnego więdnięcia truskawek – patogen często bywa zawlekany ze szkółki, a nie ma jak dotąd zarejestrowanych środków do ochrony przed nim na plantacjach produkcyjnych. W celu ograniczenia ryzyka infekcji można stosować nawozy o działaniu biostymulującym i wzmacniającym odporność roślin – przekazywała K. Felczak. 
 
Najlepsze efekty w zwalczaniu chorób systemu korzeniowego przynosi połączenie różnych metod ochrony. Podstawą jest pozyskiwanie sadzonek z dobrego źródła, odpowiednie zmianowanie, sadzenie odmian odpornych (jeśli takie istnieją) lub tolerancyjne na choroby stanowiące problem. Ważne jest ściółkowanie plantacji, zrównoważone nawożenie NPK, a także częste wykonywanie lustracji plantacji na obecność objawów chorobowych. Przed założeniem plantacji można stosować doglebowo preparaty mające na celu odkażenie stanowiska, np. Basamid 97 GR w dawce 500 kg/ha, a także poprawić zasobność i żyzność gleby produktami takimi, jak np. Rosahumus i Delsol. 
 
W przypadku chorób liści i owoców warto wcześniej przemyśleć strategię ochrony od wiosny, aby nie mieć problemu z jakością plonu na krótko przed zbiorem, gdyż wówczas na ochronę jest za późno. 
 
W przypadku mączniaka prawdziwego dobór fungicydów jest dość duży – przed kwitnieniem można wykorzystać: Armicarb SP (3kg/ha), Discus 500 WG (0,3 kg/ha), Luna Sensation 500 SC (0,8 l/ha), Nimrod 250 EC (1,0 l/ha), Topas 100 EC (0,5 l/ha), Topsin M 500 SC (1,5 l/ha), Vaxiplant SL (1,0 l/ha), Zato 50 WG (0,25 kg/ha). Pomocniczo można stosować nawozy zawierające miedź – Cuproflox czy Fosfiron. 
 
Co roku problemem na większości plantacji jest szara pleśń. W przypadku tej choroby najważniejszy moment ochrony to kwitnienie. Z listy środków o działaniu powierzchniowym w rejestrze są: Grisu 500 SC (1,5 l/ha), Iprodione 500 SC(1,5 l/ha), Captan 80 WG (1,9 kg/ha), Merpan 80 WG (1,9 kg/ha), Thiram Granuflo 80 WG (4,0 kg/ha), Sadoplon 75 WP (4,0 kg/ha), Pomarsol Forte 80 WG (4,0 kg/ha). K. Felczak wśród zarejestrowanych na bieżący sezon środków interwencyjnych polecała: Frupica 440 SC (0,7 l/ha), Luna Sensation 500 SC (0,8 l/ha), Mythos 300 SC (2,5 l/ha), Signum 33 WG(1,8 kg/ha), Topsin M 500 SC (1,5 l/ha), Vaxiplant SL (1 l/ha), Yamato 303 SE (1,2-1,5 l/ha). Do rotacji „typowych” fungicydów lub gdy presja patogenu jest niska, można wykorzystać także preparaty biologiczne (Polyversum WP 0,1 kg/ha, Serenade ASO 8,0 l/ha) oraz dodatkowo takie produkty, jak Fosfiron czy Viflo. 
 
Jakość sadzonek 
Ten temat omówiła Dorota Łabanowska-Bury, redaktor Plantpressu. Prelegentka zwróciła uwagę na szereg aspektów związanych z zakładaniem nowych nasadzeń, m.in. odkażaniem gleby i stosowaniem odpowiednich przedplonów (np. gryka, gorczyca biała, które ograniczają pędraki) oraz z jakością sadzonek pozyskiwanych ze szkółek. Tylko materiał pochodzący z pewnego źródła daje gwarancję powodzenia plantacji i wysokich plonów. Warto mieć pewność, że kupowane rośliny są zdrowe i wolne od szkodników (można odwiedzić szkółkę jeszcze w trakcie wegetacji i ocenić zdrowotność matecznika – po uzgodnieniu tego zamiaru ze szkółkarzem). Walka z niektórymi szkodnikami zawleczonymi na plantację produkcyjną, m.in. z roztoczem truskawkowcem czy przędziorkiem jest trudna, albo nawet niemożliwa ze względu na brak dostępnych skutecznych akarycydów. Z chorób w ostatnim sezonie największe straty wynikają z obecności na roślinach patogenów wywołujących werticiliozę i fuzariozę. Niestety nie ma możliwości skutecznego zwalczania tych chorób na plantacjach owocujących. Można odkażać stanowisko pod plantację stosując takie środki, jak Basamid 97 GR czy z pomocą specjalistów środka – Nemasol 510 SL. W praktyce sprawdza się także nawóz Perlka w dawce 0,8-1,0 t/ha, z tym że ilość wnoszonego z nawozem azotu należy uwzględnić w programie nawożenie roślin NPK. 
 
Duże szkody w jagodnikach powodują także pędraki i drutowce uszkadzające korzenie. Żerując w strefie korzeniowej roślin powodują gwałtowne więdnięcie i zamieranie roślin. Dziś nie ma produktów do stosowania na plantacji, które ograniczyłyby problem (w przeszłości można było stosować chloropiryfos). Przed sadzeniem truskawek konieczna jest kontrola gleby i gdy zostaną stwierdzone w niej szkodniki – wykonanie zabiegów mechanicznych (orka, talerzówka), aby ograniczyć ich populację. Dodatkowo w badaniach IO i zagranicznych dobrze sprawdza się wprowadzanie do gleby nicieni i grzybów patogenicznych, które redukują pędraki – metoda ta jest dość kosztowna i lepsze efekty można uzyskać na nawadnianej uprawie niż tam, gdzie uprawa nie jest nawadniana. Produkty zwierające nicienie Heterorhabditis to NEMASYS G oraz LARVANEM. 
 
Skąd brać ręce do pracy?
Na to pytanie próbował odpowiedzieć Mirosław Maliszewski ze ZSRP. Jego zdaniem, bez pomocy pracowników z Ukrainy nie uda się utrzymać polskiej produkcji na dotychczasowym, wysokim poziomie. Już niebawem pod obrady sejmu ma wejść nowa ustawa o zatrudnieniu. Jak informował prelegent, ZSRP będzie do tej ustawy zgłaszać szereg poprawek, aby na prostych zasadach można było pozyskiwać pracowników, np. z Ukrainy. Trzeba umożliwić im pracę na terenie Polski na podstawie prostych i przejrzystych umów. Chodzi o to, aby zatrudniający nie był narażony na kary za nielegalne zatrudnianie pracowników, zważając na fakt, że wielkość kary została dziś podniesiona z 30 tys. na aż 300 tys. zł. Kolejna propozycja to także próba uzyskania dofinansowanie do jednego miejsca pracy w gospodarstwie. Co przyniesie przyszłość? Już niebawem opublikujemy wnioski z obrad dotyczących tej problematyki, które odbyły się podczas „Jagodowych Trendów” w Kraśniku.
 

DŁ-B

fot. D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKE wstrzymała ponad 115 mln euro dla rolnictwa. Co zrobi rząd?
Następny artykułNowy „Program dla szkół”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.