Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
12.02.2016

„Malinowy czas”

Pod takim tytułem 6 lutego odbyła się 1. Konferencja Jagodowa dla producentów z Lubelszczyzny zorganizowana przez ProCam oraz Plantpress. Zainteresowanie tematami związanymi z uprawą maliny po ostatnim sezonie jest bardzo duże – w spotkaniu uczestniczyło około 250 osób. 
 
Krzysztof Gasparski, przedstawiciel współorganizatora konferencji, firmy ProCam, omówił zasady nawożenia jagodników z wykorzystaniem produktów oferowanych przez ProCam. Szczegółowe zalecenia podał dla maliny, która wcześnie zaczyna okres wegetacji, ma płytki system korzeniowy i dlatego należy szybko startować z nawożeniem doglebowym roślin tego gatunku.
 

Krzysztof Gasparski (ProCam)

W celu lepszej gospodarki składnikami i unikania wypłukiwania porcje nawozów należy dzielić dawki. Nawożenie to bardzo ważny element Integrowanej Produkcji i powinno – zdaniem K. Gasparskiego - stać się elementem strategii zrównoważonego stosowania pestycydów. Nie może zastąpić prawidłowej ochrony przed chorobami i szkodnikami, ale prowadzone jednak w prawidłowy sposób może istotnie zwiększyć skuteczność zabiegów ochrony roślin.

Bezwzględnie konieczne jest przed założeniem plantacji maliny i innych krzewów owocowych, zbadanie zawartości składników mineralnych w glebie (analiza gleby). Na plantacjach już istniejących można je przeprowadzać co dwa lata. Dodatkowym niezbędnym zabiegiem jest także uregulowanie odczynu gleby, wprowadzenie materii organicznej w postaci np. obornika, następnie dostarczenie brakujących składników pokarmowych w postaci nawozów. K. Gasparski podkreślał, że regularne wykonywanie analizy pozwala uniknąć wprowadzania nadmiernych ilości nawozów na plantację (nawożenia na zapas), co obniża koszty jednostkowe nawożenia.
 
Rozwiązania BASF w ochronie roślin jagodowych omówił dr Jacek Lewko, BASF Polska. Do zwalczania grzyba Botrytis cinerea, sprawcy szarej pleśni, głównego zagrożenia maliny, konieczne są zabiegi zarówno w okresie kwitnienia, jak i w okresie dojrzewania owoców (przedłużenie trwałości shelf-life). Pierwsze opryski należy wykonać na początku kwitnienia, dalsze co 5-7 dni uwzględniając podatność na choroby i warunki atmosferyczne (zmycie przez deszcz). W doborze fungicydów należy zachować rotację fungicydów (różne mechanizmy działania; z oferty BASF proponował Signum 33WG, Mythos 300 SC, Rovral Aquaflo 500 SC), spektrum działania preparatu oraz technikę opryskiwań (dokładność zabiegów, zwłaszcza we wnętrzu roślin: belka Fragaria, opryskiwacze z PSP).


Dr Jacek Lewko (BASF Polska)

 
Nowe metody walki z przędziorkami i innymi szkodnikami: misecznikiami mszycami, miodówkami przedstawił dr Wojciech Wieczorek (ICB Pharma). W ofercie firmy jest produkt Siltac EC – o innowacyjnym, fizycznym działaniu na szkodniki; stanowi on alternatywę dla tradycyjnych chemicznych środków ochrony roślin. Produkt jest mieszaniną różnych związków silikonowych – głównie długołańcuchowych – polimerycznych. Szkodniki są zwalczane przez strukturę utworzoną na ciele z polimerów silikonowych. Struktura blokuje mechaniczne funkcje życiowe prowadząc do obezwładnienia (immobilizacji) szkodników i szybkiej śmierci. Skuteczność środka Siltac EC - na poziomie 90% w zwalczaniu przędziorka na truskawce, miseczników na borówce. Drugi omawiany przez W. Wieczorka produkt to Biopolin wabiący pszczoły do kwitnących roślin uprawnych w celu poprawy zapylenia.


Dr Wojciech Wieczorek (ICB Pharma)
 
Tematem wystąpienia dr. Jana Danka (NIWA Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.) były kierunki rozwoju upraw roślin jagodowych. W swoim wystąpieniu nawiązał do konferencji “Przyszłość produkcji owoców jagodowych w Polsce i na świecie”, podczas której E. Makosz zastanawiał się nad zbytem owoców jagodowych i radził, aby zastanowić się nad ich sprzedażą zanim przystąpi się do sadzenia krzewów konkretnego gatunku. J. Majtczak (prezes Unifreeze) natomiast uważał że “nigdzie w krajach wysoko rozwiniętych efektów pracy ręcznej nie sprzedaje się do przemysłu, bo przemysł zawsze i wszędzie będzie miał niższe ceny”. Dodał też, iż przemysł przetwórczy powinien mieć udział w produkcji surowców, poprzez prowadzenie doradztwa produkcyjnego, sprzedaży środków do produkcji itp.


Dr Jan Danek (NIWA Hodowla Roslin Jagodowych Sp. z o.o.)

W regionie Lubelszczyzny klimat jest sprzyjający do uprawy, dobre są gleby, dobre ukształtowanie terenu pod zakładanie plantacji. Producenci miejscowi mają doświadczenie, ponadto nie brakuje ludzi do pracy w gospodarstwach rolnych. Liczne zakłady przetwórcze na terenie Lubelszczyzny pozwalają dobrze zagospodarować owoce bez konieczności transportu na dalekie odległości. Postęp biologiczny (odmiany) techniczny i technologiczny (kombajny, tunele, fertygacja, środki ochrony roślin) są tu szybko wprowadzone do praktyki rolniczej. 

Niski jest niestety wciąż poziom produkcji owoców, co wynika z niedoinwestowania gospodarstw (m.in. w zakresie nawadniania). Zaniedbania technologiczne – niedoceniane bywają różne elementy technologii, w tym także jakość materiału szkółkarskiego. Mało efektywna jest organizacja zagospodarowania owoców, mało akcji promujących owoce i ich spożycie w kraju i zagranicą. 

Jak zauważył J. Danek, w Polsce brak  zorganizowanej sprzedaży bezpośredniej owoców w gospodarstwie czy w gminie. W Niemczech w ten sposób sprzedawanych jest około 30% owoców. W Polsce taka sprzedaż jest wprawdzie praktykowana, ale jedynie w głównym okresie wysypu owoców (truskawek). Słabe jest także działanie organizacji producenckich, za wyjątkiem KSPCP czy SPBA. 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności