Po co okrywać malinę wiosną?

Okrywanie agrowłókniną białą ma służyć lepszemu i szybszemu wyrastaniu pędów malin odmian owocujących na pędach jednorocznych. Zabiegowi okrywania muszą jednak towarzyszyć pewne techniki, aby efekt był zgodny z oczekiwaniem plantatora.

Przed okryciem białą agrowłókniną plantacji maliny należy ją odpowiednio przygotować. Pędy, na których było owocowanie w roku poprzednim, muszą być nisko skoszone, co przedłuża trwałość agrowłókniny (materiał nie jest uszkadzany przez ostre części pędów). Jesienią lub wczesną wiosną warto zastosować herbicyd, aby zapobiegać wyrastaniu chwastów pod włókniną (fot. 1). Pod przykryciem chwasty mają lepsze warunki do wzrostu i rozwoju i problem zachwaszczenia może być większy niż na uprawie nieokrywanej tkaniną.


Fot. 1. Pod agrowłókniną są lepsze warunki do wyrastania chwastów, dlatego na plantacji przed okryciem warto zastosować herbicyd

Włókninę można rozkładać na plantacji, w rzędach roślin, za pomocą maszyny do tego przystosowanej (fot. 2). Najczęściej wybierana jest agrowłókniną o szerokości 1,6 m, która okrywa rząd o szerokości 1,2 m (musi być początkowo lekko pofałdowana – fot. 3, aby okryte rośliny mogły swobodnie rosnąć).

 
Fot. 2. Agrowłókninę na plantacji rozkłada się za pomocą specjalnej maszyny


Fot. 3. Tkanina o szerokości 1,6 m jest rozkładana na ok. 1,2 m – pędy pod włókniną muszą mieć dobre warunki do wzrostu

Włóknina jest mocowana za pomocą szpilek z drutu powlekanego (fot. 4), u których uszko powinno mieć średnicę ok. 5 cm. Zapobiega to przerywaniu agrowłókniny przy porywach wiatru. Optymalny termin okrywania malin to koniec marca lub pierwsze dni kwietnia. Rozłożona w tym czasie okrywa chroni też rośliny przed przymrozkami występującymi na początku – do połowy maja. Po 15 maja – gdy minie ryzyko uszkodzenia roślin niską temperaturą – plantację można odkryć.


Fot. 4. Agrowłóknina do podłoża jest mocowana za pomocą specjalnych szpilek

W efekcie przykrycia malin włókniną uzyskuje się lepsze przyrosty pędów wiosną, a także lepsze wyrastanie pędów (większa liczba pędów owocujących). Ponadto na okrytych roślinach więcej jest kwiatostanów, co przekłada się na większą liczbę owoców oraz wyższe plony. Celem okrywania agrowłókniną jest także zabezpieczanie wierzchołków roślin przed przymrozkami.
 
Dobre agrowłókniny powinny być stabilizowane na promieniowanie UV, w przeciwnym razie dochodzi do bardzo szybkiego niszczenia tkaniny. Na elastyczność i okres użytkowania wpływa także gramatura agrowłókniny.

Doświadczenie przeprowadzone w gospodarstwie na Lubelszczyźnie na plantacji maliny odmiany ‘Polana’ pokazało, że okrywanie agrowłókniną roślin wiosną ograniczyło także liczbę pojedynczych zbiorów – zbiory na tej plantacji były bardziej skoncentrowane w czasie. W efekcie okrywanie następuje także przesuniecie szczytu zbiorów owoców odmian jesiennych z połowy września na koniec sierpnia. Jest to zjawisko o tyle korzystne, że w tym czasie jest jeszcze większa dostępność siły roboczej do prowadzenia zbiorów owoców (okres wakacji).

Zastosowanie agrowłóknin na plantacji truskawki i maliny było jednym z tematów poruszanych podczas szkolenia dla producentów „Nowoczesne technologie w uprawie i ochronie malin oraz truskawek” zorganizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli 10 marca.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułVIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie
Następny artykułKomisarz ds. rolnictwa: w poniedziałek zaproponuję dalsze wsparcie rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.