Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
17.11.2011

Polskie odmiany malin

Hasło Ogrodnicze | Agnieszka Orzeł
Tagi: malina
Malina 'Benefis', fot. A. Orzeł

Malina 'Benefis', fot. A. Orzeł

Polski program hodowli twórczej i zachowawczej maliny prowadzony jest w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej od 1979 r. Jest to jeden z największych tego typu programów w Europie. W jego ramach rocznie wykonuje się ponad 50 kombinacji krzyżowań, z których produkuje się około 5000 siewek. Program hodowli maliny finansowany jest przez MRiRW w ramach tak zwanego postępu biologicznego.
Odmiany malin polskiej hodowli
W ostatnich 19 latach do Krajowego Rejestru Odmian wpisano 9 pochodzących z programu hodowlanego prowadzonego w SZD Brzezna. W 2008 r. tymczasową ochroną prawną została objęta czarna malina ‘Litacz’, w 2010 r. – 3 nowe odmiany maliny owocującej na pędach dwuletnich: ‘Radziejowa’, ‘Sokolica’ i ‘Karmazyn’. Dotychczasowe wyniki wskazują na dużą efektywność omawianego programu. Odmiana ‘Polka’, owocująca na pędach tegorocznych, która powstała na skutek wcześniej prowadzonego programu hodowlanego, zajmuje obecnie znaczące miejsce w polskiej i światowej produkcji owoców maliny.

Deserowe owocujące na pędach 2-letnich
W pracach hodowlanych nad uzyskaniem odmian deserowych zwracamy szczególną uwagę na wysoką jakość owoców, a przede wszystkim: ogólną atrakcyjność, smak, jędrność oraz przydatność do transportu. Ważne są również dietetyczne i zdrowotne właściwości owoców determinowane ich składem chemicznym. Badana jest przydatność odmian w różnych typach produkcji: pod osłonami, w gruncie i w pojemnikach. Selekcja nastawiona jest na odmiany wczesne, które mogłyby być uprawiane w tunelach na przyspieszony zbiór owoców. Preferowane są odmiany o dużych, jasnych owocach z połyskiem.
w ubiegłych 20 latach wytypowaliśmy 17 pojedynków charakteryzujących się dużą masą owoców i atrakcyjnością oraz dobrą trwałością pozbiorczą owoców. Obecnie kreacje te znajdują się w ocenie odmianowo-porównawczej. W wyniku przeprowadzonych prac wyselekcjonowaliśmy następujące odmiany deserowe: ‘Laszka’, ‘Radziejowa’, ‘Sokolica’ i ‘Benefis’.

Deserowe owocujące na pędach tegorocznych
Produkcja owoców deserowych odmian owocujących na pędach tegorocznych („powtarzających”) owocowanie nastawiona jest, podobnie jak w przypadku odmian tradycyjnie owocujących na pędach 2-letnich, na wysoką jakość owoców. Obecnie na skalę światową w produkcji tunelowej, z deserowym przeznaczeniem owoców, uprawiana jest ‘Polka’. Badania przeprowadzone w Brzeznej potwierdzają, że produkcja owoców odmian „powtarzających” owocowanie z nastawieniem na podwójny zbiór jest opłacalna. W doświadczeniu prowadzonym w latach 2008–2010 odmiany ‘Polka’, ‘Pokusa’ i ‘Polesie’ w uprawie pod osłonami w ciągu trzech lat owocowania wydały odpowiednio z 1 rośliny 5,7; 4,6 i 3 kg owoców, podczas gdy w uprawie polowej odpowiednio 3,1; 2,0 i 1,6 kg. Efektywność plonowania wzrosła dodatkowo poprzez zbiór owoców z dolnej części dwuletnich pędów. W rezultacie, w przypadku ‘Pokusy’, uzyskano nawet 3,5-krotny wzrost plonu owoców.

Do mechanicznego zbioru
W ramach programu hodowlanego maliny prowadzone są także prace w celu uzyskania odmian przydatnych do mechanicznego zbioru, z przeznaczeniem przetwórczym i deserowym owoców. O takiej przydatności decyduje siła odrywania się owoców od dna kwiatowego. W badaniach prowadzonych nad oceną przydatności czterech polskich odmian malin owocujących na tegorocznych pędach: ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Polesie’, ‘Popiel’ i klonu hodowlanego 95152, wysoką przydatnością do zbioru mechanicznego wykazał się ten ostatni. Klon hodowlany 95152 charakteryzuje się wysoką plennością i dobrą jakością owoców po zbiorze mechanicznym. Sztywny pokrój pędów pozwala na najmniejsze straty podczas zbiorów. Jego wadą są jednak zbyt małe owoce (około 2–3 g), znacznie odbiegające wielkością od pozostałych odmian. Omawiany klon został wykorzystany w programie hodowli odmian przydatnych do mechanicznego zbioru. W 2009 r. w wyniku przeprowadzonej selekcji spośród 7655 siewek wybrano 20 pojedynków z udziałem klonu 95152 oraz jego siewki siostrzanej 95151. Pięć z nich cechowało się większą masą owoców w porównaniu z formą mateczną, oraz wysoką oceną jędrności owoców badaną po 24 i 72 godzinach od zbioru. Kolejnym etapem będzie ocena wybranych pojedynków w warunkach produkcji towarowej.

O wysokiej wartości prozdrowotnej
Wysoka jakość owoców to nie tylko ich wygląd zewnętrzny, ale również właściwości dietetyczne i zdrowotne determinowane ich składem chemicznym. W ramach prowadzonego tematu w 2008 i 2010 r. zgłoszono dwie nowe odmiany do badań przedrejestracyjnych COBORU: ‘Litacz’ i ‘Karmazyn’. Znajdują się one pod tymczasową ochroną prawną.


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności