Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
07.05.2017

Dendrologiczne osobliwości – karty drzew

Karta magnolii drzewiastej rosnącej przy ul. Kasprowicza

Karta magnolii drzewiastej rosnącej przy ul. Kasprowicza

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowują dla urzędu miasta karty tzw. dendrologicznych osobliwości – wyjątkowo cennych okazów drzew (a docelowo i krzewów). To dokumenty, które trochę przypominają nasze karty zdrowia u lekarza rodzinnego – zawierają wszystkie podstawowe informacje, pozwalające planować właściwą opiekę.
Trzydzieści trzy takie karty już zostały do magistratu dostarczone. Na ukończeniu są opisy 47 kolejnych dendrologicznych osobliwości. Ale już wiadomo, że na tym się nie skończy. Zarówno miejscy urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska, jak i badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymują liczne sygnały od mieszkańców miasta, którzy wskazują drzewa i krzewy warte specjalnej uwagi.

Dr Elżbiecie Szopińskiej w tworzeniu kart drzew pomagają Robert Sobolewski i Anna Gizowska – doktoranci w Instytucie Architektury Krajobrazu UPWr. – Ponieważ przy okazji konferencji poświęconej bioróżnorodności w mieście, przypomnieliśmy też o dendrologicznych osobliwościach, odebrałam w tych dniach sporo telefonów od miłośników drzew, także od pracowników innych wydziałów naszej uczelni – cieszy się dr Szopińska. – Wszystkie skrupulatnie zbadamy. Na uczelniany adres Roberta Sobolewskiego można wysyłać informacje o osobliwościach wartych opisania, jeśli to możliwe dołączając zdjęcie: robert.sobolewski@upwr.edu.pl.
 
Podczas konferencji w Pawłowicach, o której wspomniała dr Szopińska, naukowcy i urzędnicy magistratu rozmawiali o bioróżnorodności. Jednym z ważnych zagadnień jest ustalenie czy- i w jaki sposób wprowadzać obce gatunki roślin, jak wykorzystywać je do rewaloryzacji starych parków, skwerów, pasów zieleni wzdłuż dróg. Wrocław jest wyjątkowo bogaty w te historyczne tereny zielone. Gdy powstawały – przywędrowało tu wiele gatunków wówczas obcego pochodzenia. Jak dziś postępować, by różnorodność przyrodniczą wzmacniać, a równocześnie chronić się przed gatunkami inwazyjnymi – to kolejne zagadnienie, nad którym badacze Uniwersytetu Przyrodniczego pracują wspólnie z samorządowcami. Warto przypomnieć, że uczelnię i Gminę Wrocław od roku wiąże umowa o współpracy w działaniach związanych z ochroną środowiska i miejską zielenią, która już zaowocowała wieloma dobrymi inicjatywami (w których prym wiodą pracownicy i studenci z Instytutu Architektury Krajobrazu). Zresztą nikt chyba nie wątpi, że w mieście pretendującym do tytułu Zielonej Stolicy Europy w roku 2019 – przyrodnicy z UPWr mają co robić!

Za: glos.upwr.edu.pl

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności