Drzewo Roku 2016

W tegorocznym, szóstym plebiscycie na Drzewo Roku Klubu Gaja zwycięzca – Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim zdobył 4310 głosów, niewiele mniej, bo 3774 głosy uzyskał Dąb w Międzyrzecu Podlaskim w woj. lubelskim, dzięki czemu uplasował się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobyła Lipa Jadwiga w Szubinie w woj. kujawsko-pomorskim uzyskując 865 głosów.
Statuetka Drzewo Roku 2016 trafi do autorów zgłoszenia zwycięskiego drzewa – Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów, Fundacji Cherry Home. Dla wszystkich finalistów czekają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Narodowej w Warszawie 10. października, podczas inauguracji 14. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.
– Z wielką radością odebraliśmy informację, że Dąb Józef z Wiśniowej w powiecie strzyżowskim zdobył tytuł Drzewa Roku 2016. Jest to dla nas wielki zaszczyt, ale także zobowiązanie do troski o tę perełkę przyrodniczą na naszym terenie. Mocno wierzę, że fakt ten przyczyni się do promocji walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych w naszym powiecie. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i oddali swój głos na Dęba Józefa. Zapraszamy do powiatu strzyżowskiego i do zwiedzania zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Wiśniowej, w którym Dąb Józef zajmuje swoje poczesne miejsce – komentuje Jan Stodolak, wicestarosta strzyżowski
W finale 6. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. O tytuł Drzewa Roku 2016 rywalizowało ze sobą 5 dębów i 5 lip oraz grab, grusza, sosny, głóg, platan i surmia. Podczas głosowania internauci oddali ponad 13 600 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 66 000 odsłon.
– Kolejny raz społeczność lokalna zjednoczyła się wokół wartości jaką jest przyroda. Zwycięzcę tegorocznego konkursu można nazwać ambasadorem Podkarpacia. Jestem niezmiernie dumny z efektów naszej wspólnej pracy, dzięki której coraz więcej osób kocha i szanuje drzewa – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.
 
Historia 650–letniego dębu Józef jest ściśle związana z miejscem, w którym rośnie. To właśnie urok okolicy i rosnące tu okazałe dęby skłoniły rodzinę Mycielskich do kupna w Wiśniowej dworu, który w niedługim czasie stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów, którzy przybywali na organizowane tu plenery malarskie. Ich uczestnikiem był m.in. zaprzyjaźniony z rodziną Mycielskich Józef Mehoffer – malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski. 
Artysta urzeczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu jego projektu. Banknot był w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany imieniem artysty– Józef. Obecnie dąb Józef jest podziwiany przez uczestników licznych wycieczek szkolnych, rodzinnych i indywidualnych. Drzewo jest też obiektem fotograficznym i malarskim, gdyż w dalszym ciągu w Wiśniowej kultywuje się tradycje plenerów z okresu międzywojennego. 
za: mat. Klubu Gaja
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProtesty przeciw CETA i TTIP „przeciw wszechwładzy korporacji”
Następny artykułSpotkanie ministrów rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.