Florystyczne szranki

W gorącej atmosferze 22. edycji Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” 28 sierpnia ub.r. odbył się egzamin Podyplomowych Studiów Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów, prowadzonych na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.

Jury (w składzie Ewa Szymańska i Robert Miłkowski) oceniało wykonanie czterech kompozycji: dużej formy, której temat nawiązywał do myśli wiodącej wystawy („Klucz do ogrodu”), wiązanki ślubnej, dekoracji stołu i bukietu wiązanego w ręku.

W kategorii duża forma florystyczna I miejsce zajęła Sylwia Seremak. Na metalowej konstrukcji w kształcie koła umieściła ona kolorowe słomki, które ładnie skomponowały się z wyrazistymi barwami kwiatów: bordową dalią, różowymi astrem chińskim i eustomą, niebiesko- -różową hortensją oraz żółtą frezją.

Zwycięska kompozycja Sylwii Seremak w kategorii „duża forma florystyczna”

Sędziom najbardziej spodobała się wykonana przez Dorotę Zabawę wiązanka ślubna, której „trzonem” była kwadratowa kryza z pędów kalocefalusa.Wykorzystano w niej także róże gałązkowe i angielskie, kraspedię kulistą, kwiaty kalatei, kalanchoe, anturium, śniedka i gloriozy. Dodatkowym elementem były przewieszające się zielone pędy starca i srebrne dichondry.

Wiązanka ślubna według pomysłu Doroty Zabawy
 
Dekoracje stołu przygotowane przez słuchaczki studiów podyplomowych były bardzo różnorodne i ciekawe. Najwyżej oceniona została praca Doroty Zabawy, której stół, wykonany na styropianowej konstrukcji opartej na czterech szklanych wazonach, był dobrą podstawą dla wielu lekkich kwiatów umieszczonych w probówkach. W kompozycji dominowały dwa kolory – różowy i fioletowy, a użyto w niej m.in. eustomy, róży, żeniszka, neriny, anturium, astra, jarzmianki i powojnika, jak również zielonej chryzantemy gałązkowej i białej acidantery. Wprowadzono także pędy ozdobnego szparaga z usuniętymi gałęziakami i liście tęgosza, które podkreśliły kierunek kwiatów i nadały kompozycji lekkości.

Dekoracja stołu Doroty Zabawy

W kategorii bukiet wiązany w ręku pierwsze miejsce przyznano także Dorocie Zabawie. Podstawą wiązanki było proso włosowate w połączeniu z białą chryzantemą gałązkową, żółtą kraspedią kulistą, czerwoną krokosmią, niebieską ostróżką, różowymi odętką i eustomą oraz zielonymi owocami ligustru.

Zwycięski bukiet wiązany w ręku autorstwa Doroty Zabawy

W kolejnych dniach prace podziwiane były przez licznie przybyłych florystów i miłośników roślin. Mieli oni również możliwość oceny i wyboru najciekawszych kompozycji. Konkurs ten wygrała Anna Jakubiak, której aranżacja z czerwonej gloriozy zdobyła największe uznanie.

Anna Jakubiak swoją „ognistą” kompozycją zyskała największe uznanie publiczności

Dr hab. Ewa Skutnik
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Fot. E. Skutnik

Artykuł pochodzi z numeru 2/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowalijki będą tańsze i wcześniej
Następny artykułWedług ekspertów niepokojąco spada spożycie warzyw i owoców w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.