Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.06.2013

Głogownik

Hasło Ogrodnicze | Mieczysław Czekalski
Fot. 1. Photinia davidiana

Fot. 1. Photinia davidiana

Rodzaj głogownik (Photinia) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Spośród około 60 gatunków występujących we wschodniej i południowo-wschodniej Azji oraz w Himalajach, w ogrodach najcieplejszych rejonów naszego kraju można uprawiać co najwyżej głogownik Dawida (P. davidiana).
W Europie obecnie modny jest głogownik Frasera (P. x fraseri), przede wszystkim jako roślina uprawiana na zieleń ciętą i do eksponowania w pojemnikach. I takie zastosowanie może mieć także w naszym kraju.

Gatunki i odmiany głogownika
Głogownik Dawida (fot. 1) wcześniej był zaliczany do rodzaju Stranvaesia (S. davidiana). Jest to zawsze zielony krzew o wysokości do około 2 m. Nawet uprawiany w najkorzystniejszym mikroklimacie, u nas na zimę wymaga zabezpieczenia.

W uprawie coraz popularniejszy jest głogownik Frasera, który powstał jako siewka z wolnego zapylenia głogownika piłkowanego (P. serrulata) w szkółce Frasera w miejscowości Birmingham (stan Alabama) w Stanach Zjednoczonych, około 1940 r. W łagodnym klimacie południowo-wschodniej części USA tworzy krzewy o wysokości 3,5–4 m (6 m) i szerokości równej połowie wysokości. W Arboretum Hilliera w Anglii dorasta do 6 m. Skrętolegle ułożone pojedyncze, zawsze zielone liście są eliptyczno-jajowate do eliptycznych, o długości 6,5–10 cm, szerokości 3,5–5 cm, o wierzchołku zaostrzonym, podstawie klinowatej, na brzegu drobno piłkowane. Młode, rozwijające się liście są miedzianoczerwone, dojrzałe – ciemnozielone i błyszczące na wierzchu, pod spodem jaśniejsze. Rośliny te dobrze znoszą przycinanie, dlatego w krajach o łagodnym klimacie wykorzystywane są przede wszystkim jako krzewy żywopłotowe. Dzięki częstemu przycinaniu, wyrastające młode liście są stale pięknie zabarwione.

Znanych jest kilka odmian głogownika Frasera. Na naszym kontynencie najpopularniejsza jest ‘Red Robin’, osiągająca przeciętną wysokość 1,5–2 m (fot. 2). Intensywnie purpurowoczerwone pędy i liście (fot. 3) utrzymują barwę do października. Odmiany ‘Birmingham’ i ‘Robusta’ mają miedzianoczerwone młode przyrosty pędów i liście. ‘Indian Princess’ rośnie słabiej, tworzy krzewy gęste, a młode przyrosty pędów i liście cechują się pomarańczowomiedzianą barwą. ‘Purple Peter’ ma młode liście większe i ciemniejsze niż ‘Red Robin’. Głogownik Frasera i jego odmiany wytrzymują mróz do –15°C. Dlatego dla pozyskania zieleni ciętej najlepiej byłoby je u nas uprawiać w nieogrzewanym tunelu foliowym. W razie wystąpienia mroźnej zimy łatwo można je tam zabezpieczyć przed wymarznięciem.Fot. 2. Głogownik Frasera ‘Red Robin’ osiąga wysokość do 2 m…Fot. 3. …a jego największą ozdobę stanowią purpurowoczerwone pędy i liście


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności