Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.06.2013

Głogownik

Hasło Ogrodnicze | Mieczysław Czekalski
Fot. 1. Photinia davidiana

Fot. 1. Photinia davidiana

Rodzaj głogownik (Photinia) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Spośród około 60 gatunków występujących we wschodniej i południowo-wschodniej Azji oraz w Himalajach, w ogrodach najcieplejszych rejonów naszego kraju można uprawiać co najwyżej głogownik Dawida (P. davidiana).
Intensywnie zabarwione młode pędy i liście mają także głogownik błyszczący (P. glabra) i jego odmiany: ‘Rubens’ – młode pędy i liście błyszczące, brązowoczerwone, ‘Rosea Marginata’ – z liśćmi zielono, szaro, biało i różowo nakrapianymi i ‘Variegata’ – z liśćmi najpierw różowymi, a później zielonymi z białym brzegiem. Wytrzymują mróz do –16°C. Brązowoczerwone młode pędy i liście ma także głogownik piłkowany. Liście jego odmiany ‘Curly Fantasy’ na brzegu są pofalowane, a roślina dobrze się krzewi. Wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatury do –20°C.

Zastosowanie głogownika
W uprawie w tunelu foliowym dla pozyskania ciętych pędów opisane tutaj głogowniki wymagają gleby żyznej, ale niegliniastej i nieciężkiej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 6,2–7,0). W razie niedostatku azotu liście szybko żółkną. Jeżeli latem zdejmie się folię z tunelu, wówczas podczas dni z bardzo intensywnym promieniowaniem słonecznym wskazane jest cieniowanie roślin, aby liście się nie przypalały. Rośliny sadzi się w rozstawie 70 x 70 cm. Utrzymanie w dobrej kondycji części podziemnej i szyjki korzeniowej gwarantuje odrastanie nowych barwnych przyrostów. Długość ścinanych pędów uzależniona jest od ich przeznaczenia. Liście powinny dostatecznie dojrzeć, czyli stwardnieć (powinny być skórzaste), co gwarantuje ich dłuższą trwałość.
W pojemnikach roślina ta, zwłaszcza odmiana ‘Red Robin’ głogownika Frasera (fot. 4), prezentuje się bardzo ładnie. Jej purpurowoczerwone pędy i liście utrzymują atrakcyjne zabarwienie przez całe lato. Takie okazy efektownie wyglądają w reprezentacyjnej części ogrodów, przed wejściami i wewnątrz budynków rozmaitego przeznaczenia, np. w kawiarniach, restauracjach i w ogródkach im towarzyszących, w patio czy na chodniku wzdłuż ulic.Fot. 4. Głogownik Frasera (tu odmiana ‘Red Robin’) dobrze prezentuje się w pojemnikach

Rozmnażanie głogownika
Gatunki głogowników można rozmnażać z nasion i wegetatywnie za pomocą sadzonek pędowych. Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku i pozostają na roślinach. Zbiera się je na początku lutego, a nasiona po wydobyciu i oczyszczeniu wysiewa się natychmiast w szklarni lub w tunelu. Po czterech tygodniach wschodzą w wysokim procencie. W razie wcześniejszego zbioru nasiona trzeba poddać 1–2-miesięcznej chłodnej stratyfikacji.

Sadzonki pędowe można ukorzeniać w różnych terminach, ale najlepiej na przełomie wiosny i lata lub późną jesienią (wtedy w ogrzewanym podłożu, podobnie jak różaneczniki zawsze zielone). Przed umieszczeniem w podłożu traktuje się je krótko stymulatorem ukorzeniania w wysokim stężeniu, w formie płynnej, np. kwasem indolilo-3-masłowym (IBA – 10000 ppm = 1,0%). Podłoże powinno być przepuszczalne, sadzonki należy zamgławiać, zwłaszcza gdy są ukorzeniane latem. Ukorzenianie trwa 4–6 tygodni. Odmiany można także okulizować na podkładce gatunku.

Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. 1–4 M. Czekalski

Artykuł pochodzi z numeru 5/2013 "Hasła Ogrodniczego"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności