Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.06.2013

Głogownik

Hasło Ogrodnicze | Mieczysław Czekalski
Fot. 1. Photinia davidiana

Fot. 1. Photinia davidiana

Rodzaj głogownik (Photinia) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Spośród około 60 gatunków występujących we wschodniej i południowo-wschodniej Azji oraz w Himalajach, w ogrodach najcieplejszych rejonów naszego kraju można uprawiać co najwyżej głogownik Dawida (P. davidiana).
Intensywnie zabarwione młode pędy i liście mają także głogownik błyszczący (P. glabra) i jego odmiany: ‘Rubens’ – młode pędy i liście błyszczące, brązowoczerwone, ‘Rosea Marginata’ – z liśćmi zielono, szaro, biało i różowo nakrapianymi i ‘Variegata’ – z liśćmi najpierw różowymi, a później zielonymi z białym brzegiem. Wytrzymują mróz do –16°C. Brązowoczerwone młode pędy i liście ma także głogownik piłkowany. Liście jego odmiany ‘Curly Fantasy’ na brzegu są pofalowane, a roślina dobrze się krzewi. Wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatury do –20°C.

Zastosowanie głogownika
W uprawie w tunelu foliowym dla pozyskania ciętych pędów opisane tutaj głogowniki wymagają gleby żyznej, ale niegliniastej i nieciężkiej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 6,2–7,0). W razie niedostatku azotu liście szybko żółkną. Jeżeli latem zdejmie się folię z tunelu, wówczas podczas dni z bardzo intensywnym promieniowaniem słonecznym wskazane jest cieniowanie roślin, aby liście się nie przypalały. Rośliny sadzi się w rozstawie 70 x 70 cm. Utrzymanie w dobrej kondycji części podziemnej i szyjki korzeniowej gwarantuje odrastanie nowych barwnych przyrostów. Długość ścinanych pędów uzależniona jest od ich przeznaczenia. Liście powinny dostatecznie dojrzeć, czyli stwardnieć (powinny być skórzaste), co gwarantuje ich dłuższą trwałość.
W pojemnikach roślina ta, zwłaszcza odmiana ‘Red Robin’ głogownika Frasera (fot. 4), prezentuje się bardzo ładnie. Jej purpurowoczerwone pędy i liście utrzymują atrakcyjne zabarwienie przez całe lato. Takie okazy efektownie wyglądają w reprezentacyjnej części ogrodów, przed wejściami i wewnątrz budynków rozmaitego przeznaczenia, np. w kawiarniach, restauracjach i w ogródkach im towarzyszących, w patio czy na chodniku wzdłuż ulic.Fot. 4. Głogownik Frasera (tu odmiana ‘Red Robin’) dobrze prezentuje się w pojemnikach

Rozmnażanie głogownika
Gatunki głogowników można rozmnażać z nasion i wegetatywnie za pomocą sadzonek pędowych. Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku i pozostają na roślinach. Zbiera się je na początku lutego, a nasiona po wydobyciu i oczyszczeniu wysiewa się natychmiast w szklarni lub w tunelu. Po czterech tygodniach wschodzą w wysokim procencie. W razie wcześniejszego zbioru nasiona trzeba poddać 1–2-miesięcznej chłodnej stratyfikacji.

Sadzonki pędowe można ukorzeniać w różnych terminach, ale najlepiej na przełomie wiosny i lata lub późną jesienią (wtedy w ogrzewanym podłożu, podobnie jak różaneczniki zawsze zielone). Przed umieszczeniem w podłożu traktuje się je krótko stymulatorem ukorzeniania w wysokim stężeniu, w formie płynnej, np. kwasem indolilo-3-masłowym (IBA – 10000 ppm = 1,0%). Podłoże powinno być przepuszczalne, sadzonki należy zamgławiać, zwłaszcza gdy są ukorzeniane latem. Ukorzenianie trwa 4–6 tygodni. Odmiany można także okulizować na podkładce gatunku.

Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. 1–4 M. Czekalski

Artykuł pochodzi z numeru 5/2013 "Hasła Ogrodniczego"

Forum

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Prenumerata Rośliny Ozdobne 2016

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności