Głowienka wielkokwiatowa

Rodzaj głowienka (Prunella) obejmuje około siedem gatunków bylin, które należą do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W stanie naturalnym występują w północno-zachodniej Afryce, Azji oraz w Europie. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest głowienka wielkokwiatowa (P. grandiflora).

Głowienka wielkokwiatowa tworzy zwarte kobierce, z pędami płożącymi i wzniesionymi, i osiąga wysokość 15–50 cm. Liście są siedzące lub osadzone na długich ogonkach, ustawione naprzeciwlegle, owalne lub owalnolancetowate, całobrzegie bądź nieco karbowane, górne czasem pierzastodzielne. Kwiaty (długości 2–3,5 cm) są siedzące lub na krótkich szypułkach, zebrane są po sześć w nibyokółki, a te w gęste, kłosokształtne kwiatostany. Mogą być fioletowe, czasami czerwonofioletowe lub białe. Kwitnienie trwa od maja do września.
 
Odmiany głowienki wielkokwiatowej
W sprzedaży dostępnych jest kilka odmian różniących się wysokością oraz barwą kwiatów. Do najpopularniejszych należą rozmnażane z siewu nasion: ‘Alba’ – o białych kwiatach, osiąga wysokość około 20 cm; ‘Rubra’ – o karminowoczerwonych, dorasta do wysokości 20 cm; ‘Freelander Blue’ o dużych, fioletowoniebieskich, wysokość roślin wynosi 25 cm; grupa Bella, osiągająca wysokość 15–20 cm, dostępna w odmianach ‘Bella Blau’ o kwiatach fioletowoniebieskich i ‘Bella Tiefrosa’ – o ciemnoróżowych. Wegetatywnie rozmnażane są: ‘Loveliness’ – o bladoliliowych kwiatach, dorastająca do wysokości 20–25 cm, ‘Pink Loveliness’ – o ciemnoróżowych i wysokości około 40 cm oraz ‘White Loveliness’ o białych, osiągająca wysokość 30–45 cm.


Głowienka wielkokwiatowa ‘Alba’

Rozmnażanie
W zależności o odmiany głowienka może być rozmnażana z siewu lub przez sadzonki pędowe. Nasiona wysiewamy od stycznia do kwietnia. W 1 g jest około 700 nasion, a do wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać 3 g. Nasiona najlepiej umieszczać w paletach wielootworowych i przykrywać cienką (nasiona do kiełkowania wymagają dostępu światła) warstwą wermikulitu, co zapewni odpowiednią wilgotność. Temperatura podłoża w okresie kiełkowania powinna wynosić 18–21°C. Wschody trwają 14–21 dni. Po tym okresie temperaturę należy stopniowo obniżać do 14–16°C.

Uprawa
Jako podłoże nadaje się substrat torfowy o pH 5,5–7,0. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 12 cm lub po 2–3 szt. do większych, o średnicy 15 cm. Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu w dawce 1,5–3,0 kg/m3.

Zastosowanie głowienki
Głowienkę stosuje się jako roślinę okrywową wzdłuż dróg, na brzegach zarośli i w ogrodach naturalistycznych, do zazielenienia miejsc półsuchych. Ze względu na długi okres kwitnienia sadzi się ją również w ogrodach skalnych. Należy zwrócić uwagę na miejsce uprawy, gdyż na glebach żyznych jest ona rośliną ekspansywną. Po kwitnieniu wskazane jest przycięcie pędów, aby przyspieszyć powtórne kwitnienie i nie dopuścić do samorzutnego rozsiewania nasion.

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet  Przyrodniczy  w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj

Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolski eksport nie wszystkich cieszy
Następny artykułUE apeluje do Rosji o niewprowadzanie embarga dla Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.