Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
26.02.2017

Goździki – drgnięcie w górę

Rośliny Ozdobne | Ilona Sprzączka
Podczas ostatnich Dni Otwartych Gospodarstw Ogrodniczych „V. R. Turscy” i „A. P. Szerypo” kolekcji chryzantem towarzyszyła prezentacja goździków szklarniowych oraz innych produkowanych tam roślin (m.in. doniczkowych celozji oraz gatunków o ozdobnych liściach wykorzystywanych do dekorowania wnętrz). Ciekawe nowości pojawiły się w asortymencie goździków, których ukorzenione sadzonki oferują te gospodarstwa ze Rzgowa.
Jak poinformowała Nelly Jaworska-Sińczak, kierownik biura firmy „V. R. Turscy”, ubiegły rok przyniósł zaskakujący, ok. 25-procentowy wzrost zamówień na sadzonki goździków szklarniowych. Podkreśliła jednak, że trudno stwierdzić, czy jest to wynik powrotu do łask tego gatunku czy konieczność wymiany nasadzeń większych producentów tych roślin. - Myślę, że oba czynniki miały wpływ na ten pozytywny rezultat i mam nadzieję, że tendencja ta utrzyma się także w kolejnych sezonach. Goździki są wartościowymi roślinami ozdobnymi zasługującymi na większe zainteresowanie – dodała N. Jaworska-Sińczak.

Nie wszystkie odmiany goździków (prezentowany asortyment pochodzi z trzech firm hodowlanych – Santamaria, HilverdaKooij i Barberet & Blanc – ta ostatnia obecnie w koncernie Dümmen Orange) można było oglądać podczas Dni Otwartych w pełnej krasie, ich termin kwitnienia był bowiem nieco opóźniony.

Wśród kreacji standardowych (wielkokwiatowych) N. Jaworska-Sińczak jako najbardziej obiecujące wymieniła ‘Brando’ i ‘Big China’, obie czerwone, przy czym płatki drugiej z nich są postrzępione na brzegach. Dużą popularnością wśród klientów ze Rzgowa cieszy się odmiana ‘Golem’ (fioletowa), w tym roku do oferty zostanie włączona jej „siostrzana” kreacja ‘Moon Golem’, o atrakcyjnych, beżowych kwiatach, która także jest wczesna i plenna. Asortyment odmian wielkokwiatowych wzbogaci również ‘Alcázar’ o jasnoróżowych kwiatach.


‘Brando’


‘Big China’

Pojawiło się także kilka ciekawych premierowych odmian gałązkowych. W tej grupie goździków jedną z najchętniej zamawianych przez polskich producentów kreacji jest łososiowobrzoskwiniowa ‘Amelie’, która stała się wyjściową dla liczącej obecnie cztery odmiany grupy. Najnowsza to bardzo interesująca ‘Amelie Orange’ o intensywnie pomarańczowokoralowych kwiatach oraz ‘Amelie Pink’ – o różowych.


‘Amelie Orange’

Zdaniem N. Jaworskiej-Sińczak dużym zainteresowaniem na naszym rynku prawdopodobnie będzie się też cieszyć plenna, wczesna odmiana Creme Intermezzo (‘Cocremez’) o lubianym kremowym kolorze kwiatów. Atrakcyjnym dodatkiem do podstawowego asortymentu goździków gałązkowych może być cytrynowożółta odmiana ‘Mila’, która także jest wczesna i daje wysoki plon kwiatów ciętych.


Creme Intermezzo

Tekst i fot. Ilona Sprzączka

Artykuł pochodzi z numeru 2/2017 miesięcznika "Rośliny Ozdobne"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności