Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
18.11.2015

Hydroponiczna uprawa chryzantem latem

Rośliny Ozdobne |
System korzeniowy chryzantem z uprawy hydroponicznej

System korzeniowy chryzantem z uprawy hydroponicznej

W holenderskim rolniczym ośrodku badawczym Proeftuin Zwaagdijk zakończono już trzecie w tym roku doświadczenia dotyczące możliwości hydroponicznej uprawy chryzantem na kwiaty cięte. Tym razem testy wykonano w środku lata, niezwykle ryzykownym dla tej produkcji terminie.
Ukorzenione w „korkach” kokosowych (glue plugs) sadzonki chryzantem umieszczono w tacach do uprawy hydroponicznej, a następnie na zagonach wypełnionych pożywką o głębokości 30 cm. Końcowe wyniki są bardzo obiecujące: w wypadku odmian ‘Alero’, ‘Euro’, ‘Baltica’ plony wyniosły 100%, a jedynie u ‘Bacardi’ były gorsze (zebrano 97% kwiatów ciętych).

Zaobserwowano ponadto bardzo małą liczebność wciornastków, szkodników niezwykle uciążliwych w produkcji chryzantem (nasilenie ich występowania odnotowuje się zwłaszcza w ostatnich latach).

Kolejnym krokiem w dopracowaniu tej metody uprawy ma być ukorzenianie chryzantem bez użycia substratu – obecnie prowadzone są doświadczenia, w których sadzonki umieszcza się w pływających po powierzchni pożywki „gniazdach”.

Celem badań nad hydroponiczną uprawą tych roślin jest zmniejszenie ilości pożywki i pestycydów wydostających się do środowiska, na co w Holandii kładzie się obecnie duży nacisk.


Zagony z chryzantemami tuż przed zbiorem

IS
Fot. materiały prasowe Proeftuin Zwaagdijk

Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 miesięcznika "Rośliny Ozdobne"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności