Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
24.11.2012

Kolorowo i dekoracyjnie

Hasło Ogrodnicze | Joanna Klepacz-Baniak
Fot. 1. Kolekcja odmian aksamitek

Fot. 1. Kolekcja odmian aksamitek

24–26 sierpnia w Igołomi k. Krakowa odbyła się piąta edycja organizowanych co 2 lata Dni Otwartych jednej z największych polskich firm hodowlano-nasiennych − Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego Polan Sp. z o. o. Firma ta jest właścicielem prawie 140 odmian kilkunastu gatunków roślin ozdobnych, z czego większość stanowią te jednoroczne, choć nie brakuje w ofercie także roślin cebulowych, np. lilii, narcyzów – informowała Elżbieta Artymiuk, hodowca z tego przedsiębiorstwa.
Podczas tegorocznych Dni Otwartych pokazano rośliny balkonowo-rabatowe (m.in. petunie ogrodowe, pelargonie rabatowe, szałwie, nagietki) oraz te do uprawy na kwiaty cięte (w polu i pod osłonami), zarówno odmiany znane i dostępne na rynku od kilku sezonów, jak i nowości.

W asortymencie aksamitek rozpierzchłych (Tagetes patula) można było podziwiać odmiany z grupy Amulet. Rośliny te mają krzaczasty pokrój, silnie się krzewią, osiągają wysokość ok. 25 cm. Ich zaletą jest bardzo długie kwitnienie, trwające od maja do października. Kwiaty są pełne, w kolorach żółtym, pomarańczowym i złoto- -mahoniowym. Po raz pierwszy pokazano odmianę o kwiatach barwy cytrynowej (fot. 2), która wzbogaci tę grupę. Z kolei wśród aksamitek wąskolistnych (T. tenuifolia) prezentowano trzy znane już odmiany z grupy Talizman (fot. 3). E. Artymiuk, zachęcając do uprawy tych roślin, zaznaczyła, że aksamitki są niezawodne w naszym klimacie, ponadto można je zestawiać z innymi roślinami o kontrastowych barwach kwiatów, co dodatkowo podkreśla ich walory dekoracyjne.Fot. 2a. Nowa odmiana aksamitki rozpierzchłej z grupy Amulet o cytrynowych kwiatachFot. 2b Aksamitka o cytrynowych kwiatach raz jeszczeFot. 3. Aksamitka wąskolistna z grupy TalizmanKomentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności