Nagrodzone nowości balkonowo-rabatowe

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów i dystrybutorów materiału wyjściowego, co roku przyznaje złote medale nowym, najbardziej wartościowym odmianom, uznanym za przełom w hodowli. Kandydatki do tytułu poddawane są testom porównawczym w uprawie gruntowej w kilku miejscach w Europie oraz oceniane przez ekspertów organizacji Fleuroselect i niezależnych sędziów. W tym roku wyróżniono sześć kreacji. Rośliny te trafią na rynek w 2016 r.

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) ‘Purple Ball’
To bardzo atrakcyjne zioło, łączące cechy ozdobne i użytkowe, zostało wyhodowane przez NARIC Fruitculture Research Institute. Duża wartość dekoracyjna tej rośliny to nie tylko drobne, purpurowe liście, lecz także zwarty, bardzo regularny kulisty pokrój (osiąga średnicę ok. 30 cm). Niewielkie rurkowate kwiaty są również purpurowe. Zastosowanie bazylii pospolitej ‘Purple Ball’ jest bardzo szerokie – może być ona uprawiana pojedynczo w doniczkach, sadzona w kompozycjach z gatunkami balkonowo-rabatowymi oraz jako ozdoba rabat. Ma wytrzymywać suche i bardzo nasłonecznione stanowiska.

Bazylia pospolita ‘Purple Ball

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) ‘Western Mixture’
Bylina ta została przez jury doceniona za piękne kwiatostany (żółte, czerwone i żółto-czerwone), które niewątpliwie dodadzą kolorytu każdej rabacie. Ogromną zaletą tych roślin jest także bardzo dobre krzewienie się oraz dość zwarty pokrój (na miejscu docelowym dorastają do wysokości 50 cm i szerokości 40 cm), ułatwiający ich transport do punktu sprzedaży. Uprawa dzielżanów jesiennych ‘Western Mixture’ od wysiewu nasion do kwitnienia trwa ok. czterech miesięcy. Uszczykiwanie pędów nie jest wymagane, jednak zabieg ten nieco ogranicza wysokość roślin i stymuluje je do jeszcze lepszego krzewienia, a w rezultacie – do obfitszego kwitnienia. Zdaniem jury byliny te świetnie wpasowują się w ofertę roślin „powakacyjnych” – intensywnie wybarwione kwiatostany pojawiające się od końca lata do późnej jesieni zachęcą kupujących w punktach sprzedaży do sięgnięcia po nie. Hodowcą grupy Western dzielżanów jest firma HM. Clause z Francji, specjalizująca się głównie w hodowli warzyw przeznaczonych na rynek profesjonalny, ale od jakiegoś czasu zajmująca się dodatkowo również tworzeniem nowych odmian roślin ozdobnych.

Dzielżan jesienny ‘Western Mixture’

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ‘Feeling Pink’
Odmiana ta została doceniona przez jury za zwarty pokrój i niski wzrost (na miejscu docelowym osiąga wysokość 50 cm) oraz bardzo obfite kwitnienie. Złożone z różowych „płatków” i pomarańczowożółtych kwiatów rurkowatych kwiatostany (o średnicy 6–7 cm) pojawiają się już w maju i czerwcu, a kwitnienie utrzymuje się aż do września lub października, nie słabnąc nawet w gorszych warunkach uprawy (np. na wietrznych, suchych i gorących stanowiskach). Dużą zaletą jest krótki okres produkcji tych roślin (od wysiewu nasion do kwitnienia upływają 3–4 miesiące), dzięki czemu w ciągu sezonu można zaplanować ich uprawę w kilku cyklach, sukcesywnie dostarczając kwitnące okazy na rynek. Jak zapewnia hodowca, firma HM. Clause, rośliny te dobrze się krzewią od podstawy pędów. Jeżówka purpurowa ‘Feeling Pink’ może być sadzona na rabatach, w pojemnikach oraz wykorzystywana jako kwiaty cięte.

Jeżówka purpurowa ‘Feeling Pink’

Kalaminta mniejsza (Calamintha nepeta) ‘Marvelette Blue’
Ten trwały gatunek zielny jest popularny w rejonie śródziemnomorskim, gdzie jego liście wykorzystuje się jako przyprawę. Wyhodowana w firmie Van Hemert & Co. odmiana ‘Marvelette Blue’ kwitnie w pierwszym roku uprawy (po 12 tygodniach od wysiewu nasion w 5. tygodniu roku), tworzy duże (o średnicy 1 cm), jasnoniebieskie kwiaty, które pachną słodko i miętowo (podobnie jak liście), dzięki czemu wabią pszczoły i motyle. Rośliny te są niskie (osiągają wysokość do 20 cm) i mają zwarty pokrój. Można je uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach lub sadzić na rabatach. W naszych warunkach klimatycznych gatunek ten może nie wykazywać dostatecznej odporności na mróz.

Kalaminta mniejsza ‘Marvelette Blue’

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) ‘Xanthos’
Nazwa tej odmiany pochodzi od greckiego słowo xanthos ‘żółty’ i odnosi się do wyjątkowej u tego gatunku barwy kwiatostanów, co uznano za przełom w hodowli kosmosów. Ten jednoroczny gatunek charakteryzuje się także zwartym pokrojem (rośliny na miejscu docelowym osiągają wysokość do 50 cm i rozrastają się na szerokość 40 cm). Jasnożółte koszyczki (o średnicy 6 cm) pojawiają się bardzo wcześnie, bo już od końca czerwca, a kwitnienie utrzymuje się do września. Odmiana ‘Xanthos’ polecana jest do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowych oraz na rabatach jako roślina obwódkowa. Może być wykorzystywana także na kwiaty cięte. Jej produkcję w pojemnikach zaleca się rozpoczynać w 10. tygodniu roku. Odmianę tę otrzymano w firmie Van Hemert & Co.

Kosmos podwójnie pierzasty ‘Xanthos’

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) ‘Tidal Wave® Red Velour’
Ta wyhodowana w firmie PanAmerican Seed odmiana została doceniona za niezwykle atrakcyjny, intensywny, aksamitnoczerwony kolor kwiatów, znacznie różniący się od tego u innych kreacji petunii rozmnażanych z nasion. Rośliny te szybko i silnie rosną, świetnie sprawdzają się jako okrywowe (zwłaszcza na terenach zieleni), ale możliwości ich zastosowania są znacznie szersze – nadają się do tworzenia obwódek oraz sadzenia do dużych pojemników ustawianych na balkonach i tarasach. Kwiaty, osiągające średnicę ok. 6 cm, są bardzo liczne, trwałe i nie niszczą się po opadach deszczu. Odmiana ‘Tidal Wave® Red Velour’ jest w bardzo dużym stopniu tolerancyjna wobec szarej pleśni. Zdaniem jury ta wyróżniona petunia zawsze wywoła efekt WOW. Warto dodać, że uzyskała ona najwyższą ocenę spośród wszystkich ocenianych nowości.

Petunia ogrodowa ‘Tidal Wave® Red Velour’; fot. materiały prasowe Panamerican Seed

Ilona Sprzączka
Fot. materiały prasowe  Fleuroselect

Artykuł pochodzi z numeru 4/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZetor Polska obchodzi 20-lecie swojej działalności na polskim rynku
Następny artykułVII Spotkanie Producentów Brzoskwini i Moreli (2) – Biostymulatory – nowość w technologii uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.