Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
15.12.2015

Podążając za rynkowymi zmianami

 W doborze odmian poinsecji dominują te o czerwonych podsadkach

W doborze odmian poinsecji dominują te o czerwonych podsadkach

Producenci doniczkowych roślin ozdobnych nie zawsze mogą uprawiać to, co im się podoba. Oczekiwania odbiorców końcowych często znacznie różnią się od preferencji ogrodnika, który – chcąc utrzymać się w branży – musi się w takiej sytuacji odnaleźć.
Karina i Tomasz Holinej z Prószkowa k. Opola przez wiele lat dostarczali na rynek begonie zimowe, syningie i cyklameny. Wysoka jakość towaru opuszczającego ich gospodarstwo okazała się niewystarczająca, bowiem popyt na te rośliny w ostatnich latach spadł drastycznie, co doprowadziło do zaniechania ich produkcji. Obecnie asortyment firmy jest znacznie szerszy, a przeważają w nim rośliny balkonowo-rabatowe.

- Przez wiele lat broniliśmy się przed wprowadzaniem do produkcji roślin balkonowo-rabatowych, ale w końcu ulegliśmy. Z „domowych” gatunków doniczkowych pozostaniemy przy poinsecji, dodatek będą stanowiły cyklameny oferowane od końca grudnia do końca lutego – poinformowała Karina Holinej.

Sezon otwierają doniczkowe pierwiosnki. Następnie rozpoczyna się produkcję roślin rabatowo-balkonowych, wśród których największy udział mają niecierpki nowogwinejskie z grupy Paradise™. Drugim ważnym gatunkiem są dalie z grupy Midalio. W Prószkowie produkuje się także osteospermum Ecklona, petunie z grup Go!Tunia i Potunia, srebrzeń krzewiasty, syn. argyrantema krzewiasta z grupy Molimba® (odmiany ‘Molimba® White’ o białych kwiatach języczkowatych i ‘Molimba® Double Deep Rose’ – o pełnych, fioletoworóżowych), begonię bulwiastą z grupy Belleconia o pełnych kwiatach oraz goździki z grupy Oscar®. W mniejszym wyborze oferuje się m.in. werbeny ogrodowe, pelargonie rabatowe, fuksje oraz koleusy Blumego. Razem z „rabatówką” produkowana jest również bylina – nachyłek wielkokwiatowy ‘Solanna™ Golden Sphere’.

Następne w cyklu produkcyjnym są cyklameny, w Prószkowie uprawiane są m.in. odmiany z grup Super Serie® XL, Tianis®, Rocolina, Halios®.


Produkcja cyklamenów będzie w gospodarstwie w Prószkowie ograniczana

Sezon zamykają poinsecje, które są głównym produktem jesienno-zimowym. W doborze dominują odmiany o czerwonych podsadkach (stanowią ok. 70%), najwięcej jest ‘Premium Red’, następnie ‘Champion Fire’, a najmniej ‘Christmas Glory’. Wśród pozostałych uprawiane są m.in. ‘Premium White’, ‘Premium Ice Crystal’, ‘Premium Marble’, ‘Premium Picasso’, ‘Champion Hot Pink’ oraz ‘Polar Bear’.


Poinsecja ‘Champion Hot Pink’


Odmiana ‘Premium Picasso’ poinsecji


Odmiana ‘Polar Bear’ poinsecji

Widoczny udział w produkcji mają też odmiany ‘Hot Pink’ (intensywnie różowa) i ‘Pearl’ (białe podsadki z delikatnymi, różowymi przebarwieniami) z grupy Princettia® mieszańca z rodzaju wilczomlecz (Euphorbia sp.) o mniejszych, niż u tradycyjnych odmian poinsecji, podsadkach.


Wilczomlecz ‘Hot Pink’...


... i ‘Pearl’  z grupy Princettia®

- Z całego naszego dotychczasowego asortymentu najbardziej żal mi begonii zimowej. Udawało nam się uzyskiwać piękne okazy, to był towar z górnej półki, zupełnie inna liga niż masowa „rabatówka”. W tej działalności nie ma jednak miejsca na sentymenty i trzeba iść do przodu – przyznaje T. Holinej.

Ogrodnicy dobrze odnajdują się na rynku także dzięki temu, że działalność ta przynosi im satysfakcję.

Tekst i fot. Ilona Sprzączka

Pełną treść artykułu można znaleźć w numerze 12/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności