Poprawić trwałość kwiatów

Jednym z tematów wykładów na konferencji naukowej pt. „Ogrodnictwo ozdobne sektorem gospodarki narodowej” była trwałość kwiatów.

Zapewnienie roślinom optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju oraz uzyskanie wysokiej jakości produktu to tylko część sukcesu producenta. Równie ważna jest dbałość o korzystne dla nich warunki transportu i dystrybucji. W ostatnich latach zagadnienie dotyczące trwałości kwiatów nabrało większego znaczenia, biorąc pod uwagę nasiloną wymianę handlową między krajami Afryki i Ameryki Południowej a Europą. Największym „wrogiem” roślin podczas transportu i obrotu handlowego jest etylen.

O możliwościach ochrony roślin przed działaniem tego gazu mówiła prof. Margrethe Serek z Uniwersytetu Leibniz w Hanowerze w Niemczech, która od wielu lat prowadzi badania nad poprawą jakości i cech pozbiorczych roślin ozdobnych. Jak informowała prelegentka, najlepiej działającym antagonistą etylenu jest tiosiarczan srebra (STS), niestety jego stosowanie (ze względu na to, że srebro jest metalem ciężkim) zostało zabronione w wielu krajach.

Wysoką skutecznością odznaczają się ponadto obecnie powszechnie stosowane związki 1-MCP (1-metylocyklopropen) i inne podstawione cyklopropeny. 1-MCP jest nietoksycznym związkiem dostępnym pod postacią preparatów EthylBloc® (producentem jest firma FloraLife) i SmartFresh ™ (AgroFresh). Jest to proszek, który po zmieszaniu z buforem lub wodą uwalnia gaz 1-MCP i dlatego jego „aplikacja” musi przebiegać w szczelnych pomieszczeniach. Ostatnio na rynek trafiły także saszetki zawierające ten związek do stosowania w opakowaniach kwiatów. Prof. M. Serek dodała, że obecnie badania skupiają się na odkryciu innych skutecznych inhibitorów etylenu, które mogłyby być wygodniejsze w użyciu, np. poprzez opryskiwanie roślin lub ich kondycjonowanie. Spore nadzieje pokłada się także w roślinach ozdobnych modyfikowanych genetycznie o zmniejszonej produkcji etylenu lub ograniczonej wrażliwości na ten gaz.

Grażyna Lipiak z firmy Victus-Emak Sp. z o.o., polskiego dystrybutora produktów przedsiębiorstwa Chrysal International BV, zwracała uwagę na dwie nowości w ofercie tego holenderskiego producenta preparatów do kondycjonowania kwiatów, przeznaczone dla roślin doniczkowych. Do przedłużania trwałości doniczkowych azalii, dzwonków, chryzantem, róż i skrzydłokwiatu firma Chrysal International BV proponuje producentom tych roślin preparat Chrysal Vapor Seal, który ogranicza transpirację i wydłuża czas ich dekoracyjności w punktach sprzedaży nawet wtedy, jeśli będą one niedostatecznie nawadniane. Innym rozwiązaniem może być użycie maty celulozowej Chrysal Aqua Pad, którą umieszcza się pod doniczką (w rękawie foliowym lub w osłonce). Jak informowała G. Lipiak, materiał ten łatwo chłonie (w matę o wymiarach 9 x 11 cm wsiąka średnio 70 ml cieczy) i oddaje wodę, dzięki czemu rośliny mogą ją łatwo pobierać.
 
Ofertę firmy Oasis Floralife Central Europe GmbH, producenta kondycjonerów do kwiatów i gąbki florystycznej OASIS®, przedstawił na warszawskiej konferencji Jan Boers z tego przedsiębiorstwa. Asortyment preparatów wpływających na wydłużenie trwałości kwiatów ciętych jest bardzo duży – obejmuje zarówno środki do nawadniania (np. Quick Dip 100, HydraFlor® Clear 100), odżywki do zastosowania na etapie transportu i przechowywania kwiatów (m.in. Clear 200, 200 eZ dose®), jak i do blokowania działania etylenu (EthylBloc™). Ciekawym produktem jest papier Floralife® TransportCARE ™ do owijania pęczków kwiatów transportowanych w pudłach kartonowych, który jest zaimpregnowany dwutlenkiem chloru uwalnianym, gdy względna wilgotność powietrza przekroczy 40%. Ma on zapobiegać rozwojowi patogenów, głównie powodujących szarą pleśń.

Ilona Sprzączka, fot. I. Sprzączka

Artykuł pochodzi z numeru 2/2014 nowego miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa Krymie zamiera handel
Następny artykułABC uszlachetniania, cz. I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.