Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
24.06.2017

Przyszłoroczne hity balkonowo - rabatowe

Rośliny Ozdobne | Ilona Sprzączka
Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców, producentów i dostawców roślin ozdobnych, co roku wybiera najlepsze kreacje roślin balkonowo-rabatowych, które są przełomem w hodowli i wyróżniają się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Pod koniec ub.r. ogłoszono cztery złote medalistki ostatniego konkursu. Zwycięskie odmiany będą dostępne na rynku detalicznym w 2018 r.
Cynia (Zinnia x hybrida) ‘Profusion Red’
„Prawdziwe bogactwo czerwieni” – tymi słowami jury konkursu podsumowało zwycięską odmianę cynii. Jej kwiaty języczkowate są intensywnie czerwone, a ich kolor jest trwały nawet w warunkach silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury. Kwiatostany są duże, o średnicy ok. 6,5 cm. Zaletą tej wcześnie i długo kwitnącej (od maja do października) cynii jest także bardzo wysoka zdrowotność roślin – są one tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego i grzybów z rodzaju Alternaria. Tak jak pozostałe przedstawicielki grupy Profusion, odmianę ‘Profusion Red’ zaleca się sadzić na rabatach (w rozstawie 25 x 25 cm), ale może być też uprawiana w pojemnikach dekorujących patia. Rośliny mają zwarty pokrój i osiągają wysokość do 35 cm. Hodowcą tej odmiany jest firma Sakata.


Cynia (Zinnia x hybrida) ‘Profusion Red’

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) ‘MyLove Orange’
Ta przykuwająca wzrok żywą, intensywnie pomarańczową barwą kwiatów odmiana z pewnością, zdaniem jury konkursu, zwróci uwagę klientów w punktach sprzedaży. Wyhodowana we włoskiej firmie Farmen petunia ‘MyLove Orange’ jest pierwszą męskosterylną kreacją tego gatunku. Rośliny te znakomicie się krzewią od samej nasady pędów, dzięki czemu zabieg uszczykiwania jest w ich uprawie zbędny. Nie wymagają one także stosowania retardantów wzrostu. Ich zaletą jest przydatność do uprawy zarówno w chłodniejszych (również w produkcji można utrzymywać nieco niższą, niż w wypadku innych petunii, temperaturę), jak i w cieplejszych rejonach – w obu wypadkach mają kwitnąć równie intensywnie. Kwiaty osiągają średnicę ok. 5 cm, ale są niezwykle liczne. Petunia ‘MyLove Orange’ najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach.


Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) ‘MyLove Orange’

Kalibrachoa (Calibrachoa sp.) MiniFamous® Double PinkMania!
To kolejna, nagrodzona przez organizację Fleuroselect Złotym Medalem, roślina balkonowo-rabatowa wyhodowana w niemieckiej firmie Selecta one®. Wśród najważniejszych cech odmiany MiniFamous® Double PinkMania! kalibrachoi jury konkursu wymienia jej przydatność do uprawy w wielu rejonach świata – ma się dobrze sprawdzać „od Helsinek po Palermo i od Kalifornii po Moskwę”. Rośliny te mają bowiem bardzo mocny system korzeniowy i są tolerancyjne wobec niekorzystnych warunków uprawy. Efektowne, duże, dobrze wypełnione płatkami, różowofioletowe kwiaty zdobią roślinę nawet podczas upałów, gdy większość odmian tego gatunku przerywa kwitnienie. Te rozmnażane przez sadzonki rośliny mają kulisty, półzwieszający się pokrój. W pojemnikach dobrze prezentują się zarówno posadzone pojedynczo, jak i w kompozycjach z gatunków balkonowo-rabatowych.


Kalibrachoa (Calibrachoa sp.) MiniFamous® Double PinkMania!

Lewizja zagłębiona, syn. liścieniowa (Lewisia cotyledon) ‘Elise Ruby Red’
Zdaniem jury konkursu to „produkt, na który czekali ogrodnicy”. Ta obficie kwitnąca już w pierwszym roku uprawy bylina wyróżnia się dobrą trwałością i ładnymi rubinoworóżowymi kwiatami, które ukazują się aż do pierwszych przymrozków. Rośliny te tworzą mięsiste liście, osiągają wysokość do 15 cm, a na szerokość rozrastają się do 50 cm. Mają zastosowanie w ogrodzie (mogą być sadzone np. na skalniakach), ale świetnie prezentują się także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Odmiana ‘Elise Ruby Red’ ma się sprawdzać w uprawie zarówno w cieplejszym, jak i chłodniejszym klimacie. Jest odporna na suszę, powinna rosnąć w dobrze zdrenowanym podłożu. Lewizję tę rozmnaża się z nasion (ich zdolność kiełkowania wynosi około 80%) wysiewanych w styczniu. Hodowcą tej odmiany jest firma Floragran z Holandii. Warto przypomnieć, że to kolejna odmiana lewizji (po ‘Elise’) z tego przedsiębiorstwa nagrodzona Złotym Medalem Fleuroselect.


Lewizja zagłębiona, syn. liścieniowa (Lewisia cotyledon) ‘Elise Ruby Red’

Ilona Sprzączka
Na podstawie informacji organizacji  Fleuroselect
Fot. mat. prasowe Fleuroselect

Artykuł pochodzi z numeru 6/2017 miesięcznika "Rośliny Ozdobne"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności