Przywrotnik miękki

Rodzaj przywrotnik (Alchemilla) obejmuje około 300 gatunków długowiecznych roślin zielnych, które należą do rodziny różowatych (Rosaceae). W stanie naturalnym występują w górach Europy i Kaukazu, nieliczne gatunki – w Ameryce Północnej i Afryce. Najpopularniejszy jest przywrotnik miękki (A. mollis), nazywany często przywrotnikiem ostroklapowym.

Przywrotnik miękki dorasta do wysokości 50–80 cm. Szarozielone, dłoniastowrębne liście o średnicy 8–15 cm tworzą piętro osiągające wysokość około 30 cm. Klapy (9–11) są w zarysie półokrągłe, z bardzo płytkimi wcięciami. Cała roślina pokryta jest gęstymi, miękkimi włoskami. Żółte lub zielonożółte drobne kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Bylina ta kwitnie od czerwca do sierpnia.


Dekoracyjne liście przywrotnika miękkiego
 
Odmiany przywrotnika:

  • ‘Auslese’ – silnie rozrastająca się, o wysokości 30–40 cm;
  • ‘Irish Silk’, spotykana w handlu pod nazwą ‘Lady’s Mantle’, dorasta do wysokości 80 cm i szerokości 40 cm, kwiaty są seledynowożółte, polecana na miejsca słoneczne;
  • ‘Senior’ – osiąga wysokość do 40 cm, liście są szarozielone, a kwiaty zielonkawożółte;
  • ‘Thriller’ – o wysokości 50 cm, zielonożółtych kwiatach, zebranych w zwarte wiechy, szczególnie polecana do cięcia (jako dodatek do bukietów).

Rozmnażanie przywrotnika
Przywrotnik rozmnażany jest najczęściej przez wysiew nasion. Możliwy jest również podział silnie rozrośniętych roślin na wiosnę, metoda ta jest jednak mało wydajna. Termin siewu zależy od planowanej daty sprzedaży roślin i może przypadać od listopada do stycznia lub w czerwcu i lipcu. W wypadku letniej pory siewu gotowe do sprzedaży rośliny otrzymuje się w kolejnym roku, od kwietnia.

Okres uprawy od wysiania nasion do sprzedaży wynosi 8–13 miesięcy (zależy od wielkości okazów). Do wyprodukowania 1000 roślin należy wysiać 0,5–1 g nasion (w 1 g jest ich 2900– 3300, zależnie od odmiany). Najlepiej umieszczać je po 3–5 w jednej komórce palety wielootworowej. Powinny być one przykryte cienką warstwą wermikulitu lub piasku, zapewniającą odpowiednią wilgotność i ciemność. W okresie kiełkowania przez pierwsze 2–4 tygodnie zalecana temperatura to 18–22°C, przez następne 4–6 tygodni należy utrzymywać od –4°C do +4°C. Po okresie przechłodzenia wysiewy nie powinny być narażone na gwałtowne zmiany temperatury. Jej optymalny poziom dla wschodów to 5–12°C.


Młode rośliny przywrotnika miękkiego po posadzeniu do doniczek P9

Uprawa przywrotnika
Jako podłoża można użyć substratu torfowego zmieszanego np. z rozdrobnioną, przekompostowaną korą (do 15%) i niewielką ilością gliny (do 15%). Optymalny odczyn podłoża to pH 5,8–6,5. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 7–9 cm lub po dwie bądź trzy do pojemników co najmniej 15-centymetrowych. Po posadzeniu temperaturę zaleca się utrzymywać na poziomie 12–16°C. Przy letnim wysiewie temperatura zimowania roślin wynosi 3–5°C. Do podłoża warto dodać nawozu wieloskładnikowego o powolnym uwalnianiu składników pokarmowych, w dawce 3 kg/m3. Zalecane jest dokarmianie roślin nawozami wieloskładnikowymi o zawartości azotu na poziomie 150–200 ppm. Po posadzeniu do doniczek stosunek N : K powinien wynosić 1 : 1,5. Przywrotniki do zakwitnięcia nie potrzebują okresu chłodzenia, do indukcji kwitnienia wymagany jest jednak dzień 14–16-godzinny. W okresie dni krótkich do zakwitnięcia wskazane jest doświetlanie roślin przez cztery godziny (od 2200 do 200) przez 6–8 tygodni.

Zastosowanie przywrotnika
Przywrotnik wykorzystywany jest jako roślina okrywowa oraz na rabatach i w ogródkach skalnych. Znakomicie prezentuje się w połączeniu z taksonami o różowych, liliowych i niebieskich kwiatach. Może być sadzony w grupach z goździkami, czyśćcem oraz ozdobnymi „trawami”.

Coraz częściej uprawia się go także pod osłonami w celu pozyskania pędów kwiatostanowych wykorzystywanych jako dodatki w bukieciarstwie.


Kwitnące okazy przywrotnika miękkiego
 
Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj

Artykuł pochodzi z numeru 12/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProjekt Prawa łowieckiego będzie wycofany
Następny artykułOgólnopolska Noc Biologów po raz piąty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.