Serduszka okazała

Serduszka okazała (Lamprocapnos spectabilis (L.) Fukuhara, dawniej Dicentra spectabilis (L.) Lem), nazywana również „biskupimi sercami” lub „krwawiącymi sercami” (z ang. bleeding heart), w naturze występuje w Chinach i Japonii. Ta popularna bylina ogrodowa może być także wykorzystywana do uprawy przyspieszonej w pojemnikach oraz na kwiaty cięte i dostarczana na rynek przed walentynkami.

Byliny te osiągają wysokość 80–100 cm i mają krzaczasty pokrój. Liście są złożone z drobnych, szarozielonych listków. W miejscach suchych ulistnienie po przekwitnięciu roślin zanika. Pojawiające się w maju kwiaty są sercowate, różowo-białe, zwisające, zebrane w jednostronnych gronach.
 
Odmiany serduszki
Do najpopularniejszych należy silnie rosnąca ‘Alba’ o białych kwiatach i jasnozielonych liściach. Nowością jest ‘Gold Heart’, wyróżniająca się niezwykłymi złocistymi liśćmi i różowo zabarwionymi kwiatami. Cenną odmianą jest również ‘Valentine’ o intensywnie czerwonych kwiatach i atrakcyjnych liściach, które w początkowym okresie wzrostu są fioletoworóżowe, później zielone. Ze względu na zwarty pokrój jest ona polecana do uprawy w pojemnikach.

Rozmnażanie serduszki
Serduszka może być rozmnażana z siewu nasion, a także wegetatywnie – przez podział roślin po kwitnieniu w czerwcu (ta mało wydajna metoda wykorzystywana jest głównie w uprawie amatorskiej) oraz przez sadzonki pędowe lub – jak w wypadku odmiany ‘Valentine’ – korzeniowe. Nasiona wysiewa się zaraz po zbiorze, od sierpnia do października. Do kiełkowania wymagają chłodzenia przez 6 tygodni w temperaturze od –4°C do 0°C (może być ona wyższa – ok. 4°C, ale nasiona muszą być poddane jej działaniu dłużej). Temperaturę w okresie kiełkowania podnosi się stopniowo z 5°C w pierwszym do 12–15°C w ostatnim tygodniu. Kiełkowanie jest dosyć nieregularne i trwa 1–1,5 miesiąca. Po upływie 8–12 tygodni siewki sadzi się po 1–2 do doniczek o średnicy 11–12 cm lub po 2–3 rośliny do pojemników 15-centymetrowych.

Uprawa serduszki
Podłoże do uprawy serduszki powinno być przepuszczalne, próchniczno-gliniaste, wartościowym dodatkiem jest przekompostowana, rozdrobniona kora. Optymalny odczyn podłoża to 5,8–6,4 , starsze rośliny rosną dobrze nawet przy pH 7,2. W trakcie uprawy zalecane są nawozy wieloskładnikowe, przy czym dawka azotu nie powinna przekraczać 125 ppm. Aby uzyskać zwarty pokrój tych bylin, należy stosować regulatory wzrostu, gdy rośliny osiągną wysokość 3 cm. W razie potrzeby dozwolone jest powtórzenie zabiegu po 7–10 dniach.

Serduszka może być uprawiana na wcześniejsze kwitnienie, np. na walentynki. W wypadku uprawy przyspieszonej rośliny sadzi się do pojemników o średnicy 14 cm lub o pojemności 2 l. Serduszka do zakwitnięcia w tym terminie wymaga okresu chłodzenia przez 9 tygodni w temperaturze ok. 4°C (6–12 tygodni przy średniej dobowej temperaturze 5°C). Po przechłodzeniu rośliny mogą być wniesione do szklarni w 1. tygodniu roku (najpóźniej do 3. tygodnia). Początkowo pod osłonami powinna być utrzymywana temperatura 5–7°C, a po pojawieniu się pędów należy utrzymywać 10–14°C. W zależności od warunków pogodowych kwitnienie rozpoczyna się po 4–8 tygodniach uprawy.

Produkcja na późniejsze terminy trwa zwykle krócej i kwitnące rośliny uzyskuje się po około 4–5 tygodniach. Do cięcia pędów przystępuje się, gdy ⅓ kwiatów jest w pełni wykształcona. Trwałość kwiatów wynosi 4–5 dni. W pierwszym roku uprawy z jednej rośliny uzyskuje się 1–2 kwiatostanów, w drugim roku 3–5, a w trzecim 6–8.

Zastosowanie serduszki
Oprócz uprawy przyspieszonej na kwiaty cięte oraz w pojemnikach serduszkę wykorzystuje się w nasadzeniach grupowych w miejscach lekko ocienionych w ogrodach leśnych, na trawnikach lub na rabatach. Bylina ta świetnie prezentuje się w sąsiedztwie żurawek, telimy i tiarelli.

'Gold Heart'

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj

Artykuł pochodzi z numeru 2/2014 nowego miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonkurs na nazwę wina z Uniwersytetu Rolniczego rozstrzygnięty
Następny artykułBiopaliwa drugiej generacji, ale z importu

3 KOMENTARZE

  1. Lilka. Uczył Marcin Marcina….. Znasz to? Czepiasz się nazwy, a ona taka właśnie jest i taki jej urok. A Ty piszesz, że nóż itd a sama co robisz? Nie zwracać uwagi na brak polskich znaków. A dlaczego nie? Jak się chce kogoś pouczać to wypadałoby samemu się postarać.
    I choć raz zdanie zacząć dużą literą. Do tego są specjalne klawisze. A tak? WSTYD, WSTYD, WSTYD!
    Że już nie powiem: nieuctwo, nichlujstwo……

  2. Nazwa „serduszka” jest bardzo popularna i większość zamiłowanych ogrodników zna nie tylko tę roślinę, ale i tę nazwę. Odmienia się: co? – serduszka, czego? – serduszki, czemu? – serduszce, co? – serduszkę, z czym? – z serduszką, o czym? – o serduszce.
    Przed krytykowaniem, może warto sie troszkę zainteresować tematem.

  3. noz sie w kieszeni otwiera na taka polszczyzne!! prosze nie zwracac uwagi na brak polskich znakow na klawiaturze ,ale ja o nazewnictwie po polsku!! jeszcze nigdy w zyciu nie slyszalam takiej nazwy”Serduszka okazała” a moze pirduszka albu dupuszka!! Co znaczy slowo „serduszka” w liczbie pojedynczej rodz zenskiego jak pani,pan tu pisze!!?? nic nie znaczy nie ma takiego wyrazu w jezyku polskim!! TO SA SERDUSZKA !!! te serduszka jest ich wiele na galazce i sa serduszkami a nie serduszką !! za brak znakow polskich na klawiaturze przepraszam,ale polski jezyk znam i prosze go nie kaleczyc wymyslami wiejskimi!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.