Trytoma ogrodowa

Rodzaj trytoma (Kniphofia) obejmuje około 70 gatunków, które należą do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae). Spotykana jest także ich klasyfikacja do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Najpopularniejsza jest trytoma ogrodowa (K. hybrida). Jest to mieszaniec powstały przez krzyżowanie gatunków południowoafrykańskich, takich jak K. uvaria, K. triangularis, K. pauciflora i innych. W uprawie często spotykana jest też trytoma groniasta (K. uvaria).

Trytoma ogrodowa osiąga wysokość około 130 cm. Zebrane w rozetę liście są szarozielone, rynienkowate, na brzegu gładkie lub drobno ząbkowane, o długości 100–120 cm, zwykle na przekroju poprzecznym w kształcie litery V. Są one sztywne, mieczowate i sterczące do góry, dłuższe mają tendencję do załamywania się w połowie. Kwiatostany są wzniesione, o długości 80–130 cm. Kwiaty są nieco zwisające, zebrane w grono i ułożone bardzo gęsto, otwierają się od dołu ku górze kwiatostanu, w miarę rozwoju zmieniają barwę na jaśniejszą. Mogą być czerwone, pomarańczowe, żółte lub białe. W zależności od odmiany kwitnienie trwa od czerwca do października.

Odmiany trytomy
Do najpopularniejszych zaliczana jest ‘Flamenco’ o kwiatach żółtych, pomarańczowych i ognistoczerwonych, która kwitnie w pierwszym roku uprawy i dorasta do wysokości 80 cm; grupa Glow™ charakteryzuje się zwartym pokrojem i wyprostowanymi (nie załamującymi się) liśćmi, kwiaty pojawiają się w połowie lata i kwitnienie trwa aż do przymrozków; reprezentują ją odmiany ‘Ember Glow’, która kwitnie obficie, żółto-pomarańczowe kwiatostany długości ok. 50 cm przeplatają się wtedy z wąskimi liśćmi bądź górują ponad dość niską kępą dorastającą jedynie do wysokości ok. 25 cm (ale szerokości nawet 60 cm); i ‘Fire Glow’, która ma pomarańczowoczerwone kwiatostany o wysokości do 50 cm; rośliny z grupy Popsicle™, charakteryzującej się szybkim wzrostem i intensywnym krzewieniem, po usunięciu przekwitniętych kwiatostanów powtarzają kwitnienie, długość kwiatostanów wynosi – w zależności od odmiany – od 45 do 70 cm: ‘Creamsicle’ o kwiatach pomarańczowych i karłowym wzroście, ‘Lemon Popsicle’ o żółtych kwiatach, ‘Mango Popsicle’ o żółtopomarańczowych kwiatach, ‘Orange Vanilla Popsicle’ o dwubarwnych czerwono-kremowych kwiatostanach, ‘Papaya Popsicle’ o kwiatach czerwono-żółtych, ‘Pineapple Popsicle’ o kwiatach żółtokremowych oraz ‘Redhot Popsicle’ o kwiatach czerwonych i zwartym pokroju. W sprzedaży dostępne są również odmiany ‘Little Maid’ o kwiatach zielonożółtych i wysokości do około 60 cm, oraz ‘Grandiflora’ o kwiatach początkowo pomarańczowych, później czerwonych, kwitnąca w czerwcu i osiągająca wysokość 60–80 cm.

 ‘Papaya Popsicle’; fot. W. Górka

‘Little Maid’; fot. P. Czuchaj

[NEW_PAGE]Rozmnażanie trytomy
Trytoma ogrodowa najczęściej rozmnażana jest przez siew nasion. Do wyprodukowania 1000 roślin należy wysiać około 5 gramów (w 1 g jest ich 340). W wypadku odmian kwitnących w pierwszym roku uprawy, nasiona należy wysiewać od stycznia do maja, a pozostałych – od czerwca. Nasiona umieszcza się po 2–3 szt. w komórkach palet wielootworowych lub  po 5–6 bezpośrednio do doniczek. Nie przykrywamy ich podłożem, gdyż do kiełkowania wymagają dostępu światła. Temperatura do kiełkowania, tak jak w początkowym okresie uprawy, powinna wynosić 18–22°C. Po wytworzeniu kilku liści właściwych temperaturę należy stopniowo obniżyć o dwa stopnie, a w końcowej fazie produkcji utrzymywać ją na poziomie 14–16°C.

Uprawa trytomy
Trytoma wymaga gleb żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych. Podłoże do uprawy w doniczkach powinno mieć odczyn 5,5–6,2, zawierać dodatek kory sosnowej (do 15%) oraz gliny. Należy je wzbogacić w nawozy o przedłużonym działaniu, w dawce 2–3 g/l. Zaleca się cotygodniowe dokarmianie (do września) roślin nawozami wieloskładnikowymi z dodatkową zawartością żelaza (powinno się unikać nawozów amonowych). Młode rośliny w pierwszym roku uprawy są wrażliwe na niską temperaturę, zimowanie roślin najlepiej przeprowadzać w tunelu foliowym w temperaturze 3–5°C lub na zagonach polowych, ale należy je zabezpieczyć 20-centymetrową warstwą ściółki. Wzrost roślin po zimie zaczyna się w temperaturze 12–15°C i przy długim dniu. Trytoma do kwitnienia nie wymaga wernalizacji, jednak przechłodzenie wpływa na równomierne i wyrównane kwitnienie.

Zastosowanie trytomy
Trytoma ogrodowa może być uprawiana na kwiat cięty, a także sadzona w grupach na rabatach. Ze względu na wyprostowane kwiatostany znakomicie komponuje się z liliowcami, ozdobnymi „trawami”, efektownie prezentuje się wśród krwawników, funkii i późnych kocimiętek. Zaleca się okrywanie trytomy na zimę, gdyż w naszym klimacie rośliny te nie są wystarczająco odporne na mróz.

Trytoma ogrodowa na rabacie bylinowej; fot. W. Górka

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 11/2014 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki dementuje informację o zepsutych polskich jabłkach w Singapurze
Następny artykułJubileusz TRSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.