Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
05.03.2016

W kręgu kwiatów ciętych - cz. I. Róże

Rośliny Ozdobne | Werner Oschek
Kwiaty cięte róż stały się motywem przewodnim targów IFTF

Kwiaty cięte róż stały się motywem przewodnim targów IFTF

Międzynarodowe Targi Kwiaciarskie (International Floriculture Trade Fair – IFTF), których szósta edycja odbyła się w dniach 4–6 listopada 2015 r. w Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen w Holandii, z roku na rok przyciągają więcej zainteresowanych. Ich organizator – firma HPP Exhibitions – określiła ostatnią odsłonę tej imprezy jako „najlepszą z dotychczasowych”. Swój asortyment zaprezentowało 253 wystawców, a targi odnotowały 27 tys. zwiedzających. Wyróżnikiem IFTF jest bogata oferta kwiatów ciętych, z różą jako dominującym na wystawowych stoiskach gatunkiem.
Róże
Do Vijfhuizen przyjeżdżają wszyscy liczący się na międzynarodowej arenie hodowcy tego gatunku. W ich ofercie można znaleźć ogromną liczbę odmian przydatnych do uprawy w różnych rejonach świata. Poniżej prezentuję nowe kreacje róż polecane do produkcji w Europie.
 
De Ruiter Innovations. W ofercie tego hodowcy zwracano uwagę na odmianę Kamala® o bordowych kwiatach (po ścięciu są trwałe do 12 dni) i ciemnozielonych, błyszczących liściach. Róża ta tworzy pędy o długości 60–90 cm, a w ciągu roku z 1 m2 można ich zebrać 170–190 szt. Militsa® tworzy z kolei różowe, dość dobrze wypełnione kwiaty, których trwałość po ścięciu określa się na 12–14 dni. W jej wypadku roczny plon z 1 m2 uprawy wynosi 170–190 pędów o długości 70–100 cm. Wzrok przykuwała odmiana All Star® o dwubarwnych, czerwono-białych płatkach. Jej delikatnie okolcowane pędy osiągają długość 50–80 cm, a plenność tej kreacji określa się na 200– 240 szt./m2/rok. Kwiaty po ścięciu są dekoracyjne do 14 dni.


All Star®

Dümmen Orange. Firma ta skupia znane na świecie przedsiębiorstwa działające w branży kwiaciarskiej, m.in. hodowcę róż – Lex+. Wśród premierowych kreacji tych roślin polecano odmianę White Soda+ o dużych (5–6-centymetrowych), trwałych (do 14 dni), białych kwiatach z morelowym środkiem, tworzącą pędy o długości 50–80 cm. Jak podaje hodowca, róża ta jest bardzo plenna – w ciągu roku z 1 m2 uprawy można zebrać nawet 400 pędów. Podobnie dużą (do 360 szt.) liczbę pędów o długości 50–90 cm można uzyskać w wypadku odmiany Snowfox+, która wykształca okazałe (o długości 6–7 cm), dobrze wypełnione, białe kwiaty z delikatnym odcieniem brzoskwiniowego.


White Soda+

Jan Spek Rozen. Ta rodzinna, działająca od 125 lat firma ma w swoim dorobku hodowlanym kilka znanych kreacji róż, jak choćby jedną z najpopularniejszych na polskim rynku żółtą odmianę Penny Lane®. W Vijfhuizen zaprezentowała kilka nowości, m.in. różę Hera® o dużych, różowych kwiatach, które po ścięciu są dekoracyjne 10–12 dni. Jej plenność hodowca określa na 240 pędów (o długości 70–80 cm) z 1 m2 w ciągu roku. Ciekawą propozycją tego hodowcy jest odmiana Pride of Jane® w typie róż angielskich, o bardzo dobrze wypełnionych różowych kwiatach. Jak poinformowali przedstawiciele firmy Jan Spek Rozen, róża ta trafiła już do uprawy w Holandii i jej producenci uzyskują dobre ceny za kwiaty cięte tej odmiany. Kreacja tworzy pędy o średniej długości 60 cm, a w ciągu roku z 1 m2 można ich uzyskać 160 szt.

Najważniejszą premierą była jednak odmiana Alpe d’Huez® (nazwa nawiązuje do francuskiej miejscowości w Alpach i jednego z najtrudniejszych podjazdów wyścigu Tour de France) o czysto białych, symetrycznych i eleganckiego kształtu kwiatach, osadzonych na pędach o długości 50–70 cm. Jak poinformował hodowca, jest jeszcze za wcześnie, aby porównywać tę nowość z takimi hitami jak Athena® czy Avalanche+ o tej samej barwie kwiatów, niewątpliwie jednak propozycja ta ma wszystkie cechy „dobrej” odmiany i ma szansę skutecznie konkurować na rynku róż.

W. Kordes’ Sӧhne. Firma ta ma bardzo długie tradycje w hodowli róż. Obecnie w tworzeniu nowych odmian zwraca się uwagę na oryginalność kwiatów, zarówno pod względem budowy, jak i koloru, przy czym warunkiem włączenia do asortymentu nawet najbardziej wyjątkowej odmiany są dobre trwałość po ścięciu i plenność.
 
Podczas targów IFTF zwracano szczególną uwagę na odmianę Red Eagle® o dużych, jasnoczerwonych, trwałych (do 14 dni po ścięciu) kwiatach, tworzącą pędy o długości 70 cm. Kreację tę, której plenność określa się na 150– 220 pędów/1 m2/rok, hodowca ocenia jako bardzo obiecującą.

Dużymi, lilaróżowymi kwiatami o ładnym kształcie wyróżnia się odmiana Ahoi®, której dodatkową zaletą jest bardzo dobra trwałość po ścięciu – do 17 dni. W ciągu roku z 1 m2 uprawy można zebrać 150–220 pędów o długości 70 cm. Ciekawą, różowo- kremową barwą dużych kwiatów wyróżnia się odmiana Blind Date®. Tworzy ona pędy o długości 85 cm, a jej plenność określa się na 120–180 szt./m2/rok. Dekoracyjność kwiatów po ścięciu wynosi ok. dwóch tygodni.

Do uprawy w naszych warunkach klimatycznych przydatne są także róże z grupy Summerhouse® (odmiany te mogą być produkowane zarówno w doświetlanych i ogrzewanych szklarniach, jak i w nieogrzewanych tunelach foliowych). W jej obrębie pokazano nową odmianę Houdini Summerhouse® o kremowopomarańczoworóżowych płatkach i zielonym środku (tworzą go zredukowane płatki), tworzącą pędy o długości 50–70 cm (w ciągu roku z 1 m2 można uzyskać ich 140–180) i trwałe do dwóch tygodni kwiaty.


Houdini Summerhouse®

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności