W kręgu kwiatów ciętych – cz. I. Róże

Międzynarodowe Targi Kwiaciarskie (International Floriculture Trade Fair – IFTF), których szósta edycja odbyła się w dniach 4–6 listopada 2015 r. w Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen w Holandii, z roku na rok przyciągają więcej zainteresowanych. Ich organizator – firma HPP Exhibitions – określiła ostatnią odsłonę tej imprezy jako „najlepszą z dotychczasowych”. Swój asortyment zaprezentowało 253 wystawców, a targi odnotowały 27 tys. zwiedzających. Wyróżnikiem IFTF jest bogata oferta kwiatów ciętych, z różą jako dominującym na wystawowych stoiskach gatunkiem.

Róże
Do Vijfhuizen przyjeżdżają wszyscy liczący się na międzynarodowej arenie hodowcy tego gatunku. W ich ofercie można znaleźć ogromną liczbę odmian przydatnych do uprawy w różnych rejonach świata. Poniżej prezentuję nowe kreacje róż polecane do produkcji w Europie.
 
De Ruiter Innovations. W ofercie tego hodowcy zwracano uwagę na odmianę Kamala® o bordowych kwiatach (po ścięciu są trwałe do 12 dni) i ciemnozielonych, błyszczących liściach. Róża ta tworzy pędy o długości 60–90 cm, a w ciągu roku z 1 m2 można ich zebrać 170–190 szt. Militsa® tworzy z kolei różowe, dość dobrze wypełnione kwiaty, których trwałość po ścięciu określa się na 12–14 dni. W jej wypadku roczny plon z 1 m2 uprawy wynosi 170–190 pędów o długości 70–100 cm. Wzrok przykuwała odmiana All Star® o dwubarwnych, czerwono-białych płatkach. Jej delikatnie okolcowane pędy osiągają długość 50–80 cm, a plenność tej kreacji określa się na 200– 240 szt./m2/rok. Kwiaty po ścięciu są dekoracyjne do 14 dni.


All Star®

Dümmen Orange. Firma ta skupia znane na świecie przedsiębiorstwa działające w branży kwiaciarskiej, m.in. hodowcę róż – Lex+. Wśród premierowych kreacji tych roślin polecano odmianę White Soda+ o dużych (5–6-centymetrowych), trwałych (do 14 dni), białych kwiatach z morelowym środkiem, tworzącą pędy o długości 50–80 cm. Jak podaje hodowca, róża ta jest bardzo plenna – w ciągu roku z 1 m2 uprawy można zebrać nawet 400 pędów. Podobnie dużą (do 360 szt.) liczbę pędów o długości 50–90 cm można uzyskać w wypadku odmiany Snowfox+, która wykształca okazałe (o długości 6–7 cm), dobrze wypełnione, białe kwiaty z delikatnym odcieniem brzoskwiniowego.


White Soda+

Jan Spek Rozen. Ta rodzinna, działająca od 125 lat firma ma w swoim dorobku hodowlanym kilka znanych kreacji róż, jak choćby jedną z najpopularniejszych na polskim rynku żółtą odmianę Penny Lane®. W Vijfhuizen zaprezentowała kilka nowości, m.in. różę Hera® o dużych, różowych kwiatach, które po ścięciu są dekoracyjne 10–12 dni. Jej plenność hodowca określa na 240 pędów (o długości 70–80 cm) z 1 m2 w ciągu roku. Ciekawą propozycją tego hodowcy jest odmiana Pride of Jane® w typie róż angielskich, o bardzo dobrze wypełnionych różowych kwiatach. Jak poinformowali przedstawiciele firmy Jan Spek Rozen, róża ta trafiła już do uprawy w Holandii i jej producenci uzyskują dobre ceny za kwiaty cięte tej odmiany. Kreacja tworzy pędy o średniej długości 60 cm, a w ciągu roku z 1 m2 można ich uzyskać 160 szt.

Najważniejszą premierą była jednak odmiana Alpe d’Huez® (nazwa nawiązuje do francuskiej miejscowości w Alpach i jednego z najtrudniejszych podjazdów wyścigu Tour de France) o czysto białych, symetrycznych i eleganckiego kształtu kwiatach, osadzonych na pędach o długości 50–70 cm. Jak poinformował hodowca, jest jeszcze za wcześnie, aby porównywać tę nowość z takimi hitami jak Athena® czy Avalanche+ o tej samej barwie kwiatów, niewątpliwie jednak propozycja ta ma wszystkie cechy „dobrej” odmiany i ma szansę skutecznie konkurować na rynku róż.

W. Kordes’ Sӧhne. Firma ta ma bardzo długie tradycje w hodowli róż. Obecnie w tworzeniu nowych odmian zwraca się uwagę na oryginalność kwiatów, zarówno pod względem budowy, jak i koloru, przy czym warunkiem włączenia do asortymentu nawet najbardziej wyjątkowej odmiany są dobre trwałość po ścięciu i plenność.
 
Podczas targów IFTF zwracano szczególną uwagę na odmianę Red Eagle® o dużych, jasnoczerwonych, trwałych (do 14 dni po ścięciu) kwiatach, tworzącą pędy o długości 70 cm. Kreację tę, której plenność określa się na 150– 220 pędów/1 m2/rok, hodowca ocenia jako bardzo obiecującą.

Dużymi, lilaróżowymi kwiatami o ładnym kształcie wyróżnia się odmiana Ahoi®, której dodatkową zaletą jest bardzo dobra trwałość po ścięciu – do 17 dni. W ciągu roku z 1 m2 uprawy można zebrać 150–220 pędów o długości 70 cm. Ciekawą, różowo- kremową barwą dużych kwiatów wyróżnia się odmiana Blind Date®. Tworzy ona pędy o długości 85 cm, a jej plenność określa się na 120–180 szt./m2/rok. Dekoracyjność kwiatów po ścięciu wynosi ok. dwóch tygodni.

Do uprawy w naszych warunkach klimatycznych przydatne są także róże z grupy Summerhouse® (odmiany te mogą być produkowane zarówno w doświetlanych i ogrzewanych szklarniach, jak i w nieogrzewanych tunelach foliowych). W jej obrębie pokazano nową odmianę Houdini Summerhouse® o kremowopomarańczoworóżowych płatkach i zielonym środku (tworzą go zredukowane płatki), tworzącą pędy o długości 50–70 cm (w ciągu roku z 1 m2 można uzyskać ich 140–180) i trwałe do dwóch tygodni kwiaty.


Houdini Summerhouse®[NEW_PAGE]Meilland International. Ta francuska firma w swoich pracach hodowlanych skupia się obecnie na otrzymaniu odmian o okazałych, pełnych kwiatach w atrakcyjnych barwach, których dodatkową zaletą jest zapach. Do promowania takich kreacji, dedykowanych zwłaszcza florystom (kwiaty te mają się sprawdzać m.in. w bukietach ślubnych) stworzono markę Meilland® Jardin & Parfum. Podobnymi cechami kwiatów, pozbawionych jednak intensywnego zapachu, charakteryzują się odmiany z grupy Romantica®. W jej obrębie pokazano dwie nowości. Orange Romantica® Meivolupta ma jasnopomarańczowe płatki, tworzy pędy o długości 60–70 cm, a jej plenność określa się na 130–150 szt./m2/rok. Ładną budową dobrze wypełnionych (62 płatkami), jasnoróżowych kwiatów wyróżnia się odmiana Donatella®/Maxima Romantica® Meikerira, która tworzy pędy o długości 70–80 cm, a w ciągu roku z 1 m2 uprawy można ich zebrać 140–160 szt.

Schreurs. Róże tego holenderskiego hodowcy są uprawiane w ponad 100 krajach, co roku asortyment jest wzbogacany o nowe odmiany. Dużymi, lawendowymi, dobrze wypełnionymi (50 płatkami) i trwałymi (14–16 dni po ścięciu) kwiatami charakteryzuje się odmiana Nightingale!®. Tworzy ona pędy o długości 60–80 cm, których w ciągu roku z 1 m2 (uprawa z doświetlaniem) można uzyskać 280–300 szt. Hodowca podkreśla ponadto znaczną tolerancję tej róży na mączniaka prawdziwego. Bardzo wysoką plennością (300–340 szt./m2/rok, z doświetlaniem) cechuje się odmiana Dali!® o intensywnie różowych, dobrze wypełnionych kwiatach osadzonych na pędach o długości 60–80 cm. Dużą zaletą tej kreacji jest znakomita trwałość kwiatów po ścięciu, sięgająca 18 dni.


Dodatkową zaletą odmiany Nightingale!® ma być odporność na mączniaka prawdziwego

Ciekawą nowością z oferty firmy Schreurs jest także Shannon!® o dużych, jasnoróżowych kwiatach, które po ścięciu pozostają dekoracyjne do 12 dni. Odmiana ta jest bardzo plenna – w uprawie z doświetlaniem w ciągu roku z 1 m2 uprawy można uzyskać 240–280 pędów o długości 60–80 cm.
 
Rosen Tantau. Na stoisku tego hodowcy w Vijfhuizen wśród nowości dominował kolor czerwony. Jak informowali przedstawiciele firmy Rosen Tantau, dużym zainteresowaniem zwiedzających z Polski cieszyła się odmiana oznaczona jako RT 11054 o czerwonych (z odcieniem magenty), bardzo ładnego kształtu pąkach. Ciekawie prezentowały się ponadto dwie inne odmiany o dużych, czerwonych, trwałych kwiatach – Montana® i Vino Rosso®, które tworzą pędy o długości 70–90 cm, a ich plenność hodowca określa jako średnią. Zwracano uwagę także na dwie kreacje o pomarańczowych, bardzo trwałych po ścięciu kwiatach – Salsa® oraz Belinda®, tworzące pędy o długości, odpowiednio, 70–90 cm i 60–70 cm i dobrej plenności. Atrakcyjnie prezentowała się również Primavera® o okazałych, ładnie wybarwionych, trwałych po ścięciu kwiatach, które są kremoworóżowe z brzoskwiniowym odcieniem. Pędy tej róży osiągają długość 60–70 cm, a jej plenność określa się jako bardzo dobrą.


Primavera®

Werner Oschek
Übach-Palenberg, Niemcy
Tłumaczenie Ilona Sprzączka
Fot. W. Oschek

Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolacy – zakupoholikami?
Następny artykułNiemcy będą mieli prąd z jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.