W kręgu kwiatów ciętych – cz. II

Druga część relacji z Międzynarodowych Targów Kwiaciarskich (International Floriculture Trade Fair – IFTF), których szósta edycja odbyła się w dniach 4–6 listopada 2015 r. w Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen w Holandii.
Pierwsza część poświęcona była gatunkowi, ktory dominował na stoiskach wystawców - czyli różom. Tym razem prezentujemy pozostałe kwiaty cięte (red.)

Pozostałe kwiaty cięte
Armada. W ofercie tego holenderskiego hodowcy znalazły się nowe odmiany chryzantem. W grupie Santini zaprezentowano kilka nowych kreacji z serii „Czarnych Piękności” (Black Beauties), których cechami wspólnymi są bardzo duża trwałość koszyczków, szybkie zakwitanie i czarniawo-zielony środek kwiatostanu. Znalazły się w niej m.in. ‘BlackLouise’ (różowe kwiaty języczkowate), ‘BlackWendy’ (białe), ‘BlackMary’ (czerwone) i ‘BlackTamara’ (żółte). Bardzo atrakcyjną odmianą z grupy Santini jest ponadto ‘Lola’ o intensywnie zielonych kwiatostanach, tworząca kształtne gałązki.


Nowe odmiany z grupy Black Beauties chryzantem
 
Ball Horticultural. Na stoisku tego amerykańskiego koncernu uwagę zwracała odmiana ‘Maya Double’ słonecznika zwyczajnego (Helianthus annuus) o pełnych koszyczkach średnicy 12–15 cm, wypełnionych bardzo wąskimi żółtymi kwiatami języczkowatymi (rurkowate są zredukowane). Długość pędów tych roślin wynosi 80–160 cm.


Słonecznik zwyczajny ‘Maya Double’

W ofercie wyróżniały się także nowe odmiany z grupy Sweet goździka brodatego (Dianthus barbatus): ‘Sweet Magenta Bicolour’ (ciemnoróżowe kwiaty z purpurowym wzorem w kształcie koła), ‘Sweet Pink’ (jasnoróżowe kwiaty z białą nasadą) i ‘Sweet Pink Magic’ (część kwiatów w kwiatostanie jest biała, a pozostałe – jasnoróżowe). Goździki te wykształcają mocne i długie pędy (45–90 cm, w zależności od terminu i warunków uprawy), a kwiatostany są okazałe i pachnące.

Danziger „Dan” Flower Farm. To izraelskie przedsiębiorstwo na targach IFTF 2015 pokazało ponad 30 nowych taksonów kwiatów ciętych, w tym rośliny, które nie były dotychczas wykorzystywane w tym celu. Najbardziej rozpoznawalnymi rodzajami w dorobku hodowlanym firmy są łyszczec (Gypsophila sp.) i nawłoć (Solidago sp.) i, choć wiele dotychczasowych odmian ma duży udział w produkcji tych roślin, nadal poszukiwane są nowe kreacje. W wypadku łyszczca (tzw. gipsówki) premierę miały: OrstarTM – o kremowobiałych, kulistych, bardzo licznych, drobnych kwiatostanach oraz CosmicTM – o białych, kulistych, średniej wielkości kwiatostanach.


Nowe odmiany łyszczca – Cosmic™ (z lewej) i Orstar™

Dwie nowe odmiany wzbogaciły asortyment nawłoci. Bardzo ciekawie prezentowała się odmiana Moonlight GloryTM o drobnych, kremowobiałych kwiatostanach, przydatnych do zasuszania. Druga z premierowych kreacji – Solar GloryTM tworzy dość duże, jasnożółte koszyczki, charakteryzuje się słabszą, niż Moonlight GloryTM, siłą wzrostu, ale podobnie wysoką plennością. Innym gatunkiem, który może być wykorzystywany do bukietów jako dodatek, jest pieprzyca (Lepidium sp.). Firma Danziger „Dan” Flower Farm promowała w Vijfhuizen silnie krzewiącą się odmianę Emerald BeadsTM o intensywnie zielonych owocostanach, mogących stanowić atrakcyjne wypełnienie kompozycji kwiatowych.


Na stoisku firmy Danziger „Dan” Flower Farm promowano pieprzycę Emerald Beads™

Jedną z najważniejszych nowości w ofercie tego izraelskiego hodowcy była jednak barbula (Caryopteris sp.), znana dotychczas jako roślina ogrodowa i pojemnikowa, pokazana w nowej odsłonie – jako źródło kwiatów ciętych. Grupa PagodaTM obejmuje trzy odmiany: PagodaTM Ocean (kwiaty ciemnofioletowe), PagodaTM Lagoon (niebieskofioletowe) i PagodaTM Blush (jasnoróżowe). Dwie pierwsze rosną silniej i tworzą pędy o długości 50–80 cm, natomiast PagodaTM Blush osiąga wysokość do 70 cm. Kwiaty po ścięciu są bardzo trwałe, a dodatkową ozdobą takiego materiału bukieciarskiego są ładne liście długo zachowujące swoją barwę. Jak informowali przedstawiciele firmy Danziger „Dan” Flower Farm, grupa PagodaTM barbuli była dotychczas uprawiana tylko w Izraelu, ale testy będą rozszerzone na inne rejony świata.
[NEW_PAGE]Kӧnst Alstroemeria. Ten holenderski hodowca alstremerii (Alstroemeria sp.) co roku wprowadza na rynek liczne odmiany tego gatunku. Jedną z wyrazistszych kreacji zaprezentowanych na targach IFTF była Könst Xanadu® ‘Konxanadu’ o bardzo dużych, intensywnie fioletowych kwiatach osadzonych na pędach o długości 130–160 cm. Odmiana ta jest bardzo plenna – roczny plon szacowany jest na 220–250 szt./m2, ponadto ma być tolerancyjna wobec zbyt niskiej i nadmiernie wysokiej temperatury uprawy. Okazałymi, jasnożółtymi kwiatami charakteryzuje się odmiana Könst Cheesecake® ‘Koncheesk’. Tworzy ona pędy o długości 130–160 cm, a w ciągu roku z 1 m2 uprawy można ich zebrać 230–250. Ciemnoczerwonymi kwiatami wyróżnia się z kolei Könst Romance® ‘Konromance’. Jej plenność hodowca określił na 180–220 pędów (o długości 100–150 cm) w ciągu roku z 1 m2 uprawy. Warta uwagi jest odmiana Könst Dubai® ‘Kondubai’ o dużych, jasnoróżowych kwiatach, która ma być tolerancyjna wobec różnych warunków uprawy i sprawdzać się w produkcji w rozmaitych rejonach.


Alstremeria Könst Cheesecake® ‘Koncheesk’

Takii Europe. Japońska firma Takii jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych, ze 180-letnią historią działalności na rynku warzyw i roślin ozdobnych przeznaczonych dla profesjonalnych producentów. Jej europejska filia w ubiegłym roku obchodziła 25-lecie istnienia. Na targach IFTF nie sposób było przejść obojętnie obok stoiska firmy Takii Europe, której ekspozycję zdominowała odmiana ‘Sunrich Orange’ słonecznika zwyczajnego, wprowadzonego na rynek 20 lat temu i nadal utrzymującego wysoką pozycję.


Słonecznik zwyczajny ‘Sunrich Orange’ na rynku jest już od 20 lat 

Ważnym gatunkiem w asortymencie tego przedsiębiorstwa jest eustoma (Lisianthus grandiflorum). Zwracano uwagę zwłaszcza na odmiany z grupy Corelli, tworzące mocne pędy o długości ok. 75 cm i okazałe, pełne, bardzo trwałe kwiaty. Wśród premierowych kreacji znalazły się ‘Corelli Apricot’ (o łososioworóżowych kwiatach), ‘Corelli Blue’ (fioletowa) oraz ‘Corelli Light Pink’ (jasnoróżowa).


Eustoma ‘Corelli Light Pink’

Ciekawostką były odmiany ozdobnej kapusty (Brassica oleracea): ‘Crane King’ i ‘Crane Queen’ o, odpowiednio, jasnozielono- kremowo-różowych i zielono-różowych, silnie powcinanych liściach, które tworzą kształtne, zwarte główki osadzone na pędach o długości 60–90 cm.


Kapusta ‘Crane Queen’
 
Werner Oschek
Übach-Palenberg, Niemcy
Tłumaczenie Ilona Sprzączka
Fot. W. Oschek

Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł16 drzew z całej Polski w finale konkursu na Drzewo Roku
Następny artykułToscolata to czekolada z Toskanii, wzbogacona regionalnymi dodatkami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.