Wartościowe byliny

Podczas spotkania członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Bylin (Internationale Stauden-Union – ISU), które odbyło się 10–15 sierpnia 2014 r. w Horgen w Szwajcarii, ogłoszono listę najbardziej obiecujących nowych odmian bylin.

Do weryfikacji przez międzynarodowe jury (złożone z członków ISU) zgłoszono 170 bylin (kreacje, które na rynku są nie dłużej niż siedem lat), które posadzono na poletkach doświadczalnych ogrodu przy Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Zurychu i obserwowano je przez dwa sezony. Eksperci najwyżej ocenili dziesięć odmian roślin z tej grupy.
 
Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) ‘Caucasian Carpet’ ma duże, sercowate, jasnozielone liście, które bardzo dobrze pokrywają podłoże. Delikatne, intensywnie niebieskie kwiaty pojawiają się licznie wiosną i mniej obficie latem. Brunera ta osiąga wysokość 30–40 cm. Jest polecana zwłaszcza jako roślina okrywowa. Hodowcą tej odmiany jest Henrik Zetterlund, a do rywalizacji zgłosiła ją szwedzka firma Djupedals Plantskola.

Brunera wielkolistna ‘Caucasian Carpet’

Floks wielkolistny (Phlox amplifolia) ‘Shemeneto’ – ta najwyżej oceniona przez jury odmiana wyróżnia się intensywnie purpurowymi kwiatostanami (pojawiającymi się już w lipcu), osadzonymi na mocnych, ciemnopurpurowych pędach. Młode liście tej byliny także są purpurowo nabiegłe, co stanowi jej dodatkową zaletę. Rośliny dorastają do wysokości 70 cm, są mało podatne na choroby. Odmiana ‘Shemeneto’ została wyhodowana przez Waltera Schimanę, a do oceny zgłosiła ją firma Gärtnerei Gaissmayer GmbH & Co. KG.

Floks wielkolistny ‘Shemeneto’ – kwiaty
 
Jeżówka (Echinacea sp.) ‘Meditation White’® – odmiana ta wyróżnia się bardzo zwartym i gęstym pokrojem. Rośliny osiągają wysokość do ok. 50 cm. Bardzo liczne kwiatostany składają się z białych kwiatów języczkowatych i pomarańczowożółtych kwiatów rurkowatych osadzonych na wypukłym dnie kwiatowym. Hodowcą odmiany jest Marco van Noort, a do konkursu zgłosiła ją firma Rijnbeek and Son perennials export B.V.

Jeżówka ‘Meditation White’®

Miskant chiński odm. zwarta (Miscanthus sinensis var. condensatus) ‘Luc André Lepage’ wyróżnia się bardzo atrakcyjnymi, trójkolorowymi liśćmi, które są podłużnie paskowane, zielono-limonkowe, a przez środek blaszki przebiega przez nie dodatkowo biały pas. Jesienią zielone odcienie zmieniają się na purpurowe i żółte. Dodatkową ozdobą są brązowopurpurowe wiechy kwiatostanowe, które pojawiają się od września. Rośliny osiągają wysokość ok. 150 cm. Odmianę wyselekcjonowano w firmie Pépinière Lepage.

Miskant chiński odm. zwarta ‘Luc André Lepage’

Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Buffalo Green’PBR charakteryzuje się dużymi kwiatostanami i niebieskozielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na żółto. Rośliny dorastają do wysokości 70–90 cm, mają wzniesiony pokrój i najładniej wyglądają posadzone w grupie, w eksponowanym miejscu. Kwiatostany pojawiają się od sierpnia do października. Odmianę tę otrzymał Jan Spruyt z Belgii.

Proso rózgowate ‘Buffalo Green’PBR

[NEW_PAGE]
Przetacznik długolistny
(Veronica longifolia) ‘Marietta’® – u odmiany tej wzrok przykuwają liczne, bardzo ładne, zebrane w okazałe kwiatostany, ciemnofioletowe kwiaty, z których wystają białe pręciki (co ma wywoływać skojarzenie z Drogą Mleczną). Rośliny kwitną od maja do października (należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany). Odmiana ‘Marietta’® jest mniej wrażliwa na mączniaka i plamistość liści niż inne przetaczniki. Bylina ta tworzy luźne, mocno rozgałęzione kępy osiągające wysokość 80–100 cm. Jej hodowcą jest Ruud Klein, a do oceny zgłosiła ją firma Rijnbeek and Son perennials export B.V.

Przetacznik długolistny Marietta

Rodgersja Henriciego (Rodgersia henricii) ‘Cherry Blush’® – ta niska przedstawicielka gatunku (u której wysokość kępy liści nie przekracza 40 cm, a kwiatostanów – 80 cm) wyróżnia się ciemnoczerwonymi pędami oraz początkowo brązowymi, potem ciemnozielonymi z brązowoczerwonym obrzeżeniem liśćmi. Pojawiające się w czerwcu i lipcu kwiaty są różowoczerwone, zebrane w wiechy osadzone na czerwonych szypułach. Hodowcą tej odmiany jest Leon Van der Hombergh, a dostarczyła ją firma S.J. Spijker B.V.

 Rodgersja Henriciego ‘Cherry Blush

Trytoma
(Kniphofia sp.) ‘Papaya Popsicle’PBR wyróżnia się bardzo atrakcyjnymi, czerwono-żółtymi kwiatostanami oraz długim kwitnieniem (od lipca do września). Jej ważną cechą jest ładny wygląd liści przez cały sezon. Rośliny osiągają wysokość do 50 cm, charakteryzują się szybkim wzrostem. Odmianę ‘Papaya Popsicle’PBR wyhodowano w firmie Terra Nova Nurseries, a do oceny zgłosiło ją przedsiębiorstwo Gootjes-AllPlant B.V.

Trytoma ‘Papaya Popsicle’PBR

Trzęślica (Molinia sp.) ‘Les Ponts de Cé’ to kolejna ozdobna trawa z firmy Pépinière Lepage. Charakteryzuje się ona ładnym pokrojem, który tworzą łukowato wygięte liście. Od sierpnia do października pojawiają się ciemne (brązowe lub czarne) kwiaty zebrane w wiechy. Kępa liści, które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo, osiąga wysokość ok. 150 cm.

Trzęślica ‘Les Ponts de Cé’
 
Zawilec (Anemone sp.) ‘Fantasy Pocahontas’ – bylinę tę wyróżniają zwarty pokrój i dość niski wzrost (do 40 cm), dzięki czemu jest polecana do sadzenia w pojemnikach. Liczne, podwójne, różowe kwiaty są osadzone na sztywnych pędach, pojawiają się od lipca do października. Odmiana ta została już doceniona na targach Plantarium 2012, gdzie zdobyła srebrny medal. Jej hodowcą jest Osco Garden, a do rywalizacji zgłosiła ją firma Gootjes-AllPlant B.V.

Zawilec 'Fantasy Pocahontas'

Ilona Sprzączka
Na podstawie materiałów ISU

Artykuł pochodzi z numeru 5/2105 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPonad 300 win w konkursie Galicja Vitis
Następny artykułProjekt „Młody Ogrodnik”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.