A może do Chin?

Do środy 20 lipca br. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby firmy (gospodarstwa) można złożyć wniosek o wpisanie do stosownego wykazu producentów owoców deklarujących produkcję jabłek z przeznaczeniem na eksport do Chin. 13 lipca br. w Sochaczewie odbyło się poświęcone tej tematyce szkolenie dla sadowników, przedstawicieli grup producentów owoców oraz eksporterów zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jeznach Sp. j., GP Idealsad, firmy PROCAM, Syngenta i FreshMazovia Consulting. 
 
Do środy 20 lipca br. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby firmy (gospodarstwa) można złożyć wniosek o wpisanie do stosownego wykazu producentów owoców deklarujących produkcję jabłek z przeznaczeniem na eksport do Chin. 13 lipca br. w Sochaczewie odbyło się poświęcone tej tematyce szkolenie dla sadowników, przedstawicieli grup producentów owoców oraz eksporterów zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jeznach Sp. j., GP Idealsad, firmy PROCAM i Syngenta i  FreshMazovia Consulting. 
 
Eksport jabłek do Chin jest możliwy dzięki podpisaniu 20 czerwca Protokołu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczpospolitej Polskiej z Generalną Administracją ds. Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ). W Protokole tym przedstawiono warunki, jakie muszą zostać spełnione dla owoców świeżych – jabłek, aby przesyłki mogły być eksportowane z Polski do Chin. Sadownik decydujący się na eksport jabłek do Chin musi zgłosić się do jednostki (WIORiN) zgodnej z miejscem zamieszkania lub prowadzenia upraw i złożyć stosowne dokumenty. Gospodarstwo takie musi prowadzić lustracje na obecność patogenów wywołujących choroby oraz szkodników (głównie kwarantannowych) i poddać się trzem płatnym kontrolom (które odbędą się w terminie od 20 lipca do zbiorów) prowadzonym przez inspektorów PIORiN i przedstawicieli służb fitosanitarnych z Chin. Obowiązkowy jest także zakup pułapek do monitoringu owocówki jabłkóweczki minimum 1 sztuki na 1 hektar. 
 
Szczegóły dotyczące wymagań stawianych sadownikom deklarującym sprzedaż jabłek do Chin przedstawił Krzysztof Mikulak odpowiedzialny za nadzór fitosanitarny, ochronę roślin i technikę z PIORiN Sochaczew. Andrzej Soska (fot. z lewej) z firmy Soska Konsultig szczegółowo omówił wszystkie organizmy kwarantannowe zawarte w Protokole stanowiącym  załącznik nr 2. 
 
Tomasz Olszewski  (fot. z prawej) z firmy PROCAM zwrócił  uwagę na ryzyko używania środków ochrony roślin z niepewnego źródła, których cena jest niska. W bieżącym roku zanotowano wiele przypadków uszkodzenia upraw sadowniczych takimi właśnie środkami. Przedstawił także możliwości dokarmienia jabłek wapniem przy użyciu Pro Horti mrówCa.

Kamil Jeziorek z firmy Syngenta (fot. z lewej, poniżej) omówił bezpieczną ochronę przedzbiorczą przed zwójkami liściowymi i chorobami przechowalniczymi przy użyciu preparatów o krótkim okresie karencji jak Affirm 095 SG i Geoxe 50 WG. 
Dr Krzysztof Rutkowski (fot. z prawej)  z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach omówił zasady wyznaczania terminu zbioru jabłek, aby móc je długotrwale przechowywać oraz wysyłać bez ryzyka strat na dalekie rynki, do jakich zalicza się rynek chiński. Omówił także różne technologie przechowywania w odniesieniu do okresu, w którym nadal będą one wysokiej jakości. Dr K. Rutkowski potwierdził konieczność produkcji wysokiej jakości owoców, ponieważ tylko takie warto przechowywać długotrwale. Wyjaśnił także pojęcie jakości, którą nie tylko warunkuje wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim jędrność, zawartość ekstraktu, smak, aromat oraz pozostałości pestycydów.

 
Maciej Majewski (fot. z lewej) z FreshMazovia natomiast przypomniał o konieczności rejestracji zabiegów chemicznych wykonywanych w sadach oraz przedstawił możliwości zwrotu poniesionych kosztów związanych z prowadzeniem Integrowanej Produkcji w ramach rozliczenia działania „Przystąpienie do systemów jakości”. 
 
Adam Jeznach (z prawej) przedstawił sposoby przygotowania jabłek do wysyłki do Chin zarówno drogą lądową (pociąg, około 2 tygodnie) jak i morską (4-6 tygodni). Oprócz tego czasu należy doliczyć zawsze 2 tygodnie na obrót, czyli czas, zanim  jabłka dotrą do klienta. Wszystko to sprawia, że muszą być one naprawdę wysokiej jakości i odpowiednio przygotowane do wysyłki, aby nie uległy zepsuciu oraz aby nie stracić tego nowego rynku, na którym będzie można sprzedać część wyprodukowanych w Polsce jabłek. 

Zasady eksportu jabłek do Chin (z wykazem obiektów kwarantannowych na chińskiej liście) – tutaj. Ze strony tej można również ściągnąć „Wniosek o umieszczenie w wykazie podmiotów rejestrowanych w związku z eksportem owoców świeżych – jabłek do Chin” (załącznik nr 1 do Protokołu z 20 czerwca). 

 
Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Żelaznej o tajnikach ziemniaczanej produkcji
Następny artykułSpotkanie z przedstawicielami ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.