Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
11.08.2017

Jakie jabłka zbierzemy jesienią w Europie

Kończący się kongres Prognosfruit dostarczył danych do rozlicznych komentarzy na temat tego, co w najbliższym sezonie czeka nas na europejskim (i nie tylko) rynku jabłek oraz gruszek. Przedstawialiśmy wczoraj prognozy zbiorów jabłek w poszczególnych krajach UE. Dzisiaj proponujemy przyjrzenie się perspektywom zbiorów poszczególnych odmian tych owoców.
Nadal liderem pozostaje ‘Golden Delicious’ – prognozowane zbiory mają wynieść 1,982 mln ton. To będzie 18% mniej, niż w roku ubiegłym, a 22% mniej niż średnia za ostatnie trzy sezony. Drugą co do znaczenia odmianą jest ‘Gala’ – zbierze się jej 1,276 mln ton. Będzie jej o 2% mniej niż w 2016 r. i 5% mniej, niż w poprzednim trzyleciu. Idareda ma być 679 tys. ton, ale tu spadek w stosunku do poprzedniego wynosi 30% (38% za ostatnie 3 lata). 
Większe spadki są wróżone ‘Jonagoldowi’ – o 44% (48%), zbiory mają w tym roku wynieść 320 tys. ton; ‘Red Jonaprince’a będzie mniej o -44% (zbiory – tylko 91 tys. ton); Jonagoreda ubędzie o 39%, spodziewane zbiory to około 328 tys. ton.

Pozostałe, mniej rozpowszechnione czy mające już najlepsze lata handlu za sobą, odmiany – w załączonej tabeli.

Zbiory jabłek - prognozy na jesień 2017


Zobacz także 
Prognozy zbiorów jabłek w 2017 r. wg Prognosfruit

za: WAPA

Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Senior
19.08.2017 03:02
Idared -30% ? To głownie polska specjalność. Idared mocno ucierpiał przez mrozy - takie obserwacje, mocniej niż 30%. Tak właśnie się tworzy się wirtualną zawyżoną produkcję w Polsce.
oladf333
11.08.2017 14:42
Co sie oszukiwać są rejony w Polsce gdzie jabłek bedzie 10% zeszłorcznych zbiorów ale sa sady gdzie zbierze sie 50 % zeszłego roku ogolnikowo jabłek w tym roku jest 30-40% tego co w poprzednich sezonach i napewno rekoródów nie bedzię

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności