Na World Food Warsaw

11-13 kwietnia w halach warszawskiego EXPO XXI odbywała się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów - World Food Warsaw. Podobnie jak w latach poprzednich, oferta wystawców była bogata i nie brakowało w niej przetworów z owoców i warzyw.
W tegorocznych targach udział wzięło aż 300 wystawców reprezentujących 24 kraje. Partnerem targów były Włochy, a we włoskim pawilonie Bellavita swoje produkty oferowało 60 firm (odbywały się tu także pokazy kulinarne i można było wziąć udział w licznych degustacjach). 
Wystawcy tegorocznej, IV już edycji targów, zgodnie przyznają, że wśród konsumentów rośnie zainteresowanie żywnością o wysokich walorach prozdrowotnych. Nie bez znaczenia jest także pochodzenie surowców do jej wytwarzania. Wielu konsumentów pyta o żywność ekologiczną. Trend ten widoczny był także wśród wystawców, spośród których aż 90 firm prezentowało swoją ofertę w sektorze EcoFood. 
Ponad 150 produktów spożywczych w jedenastu kategoriach walczyło o medale  i wyróżnienia targowe. Złoty Medal Targów WorldFood Warsaw 2017 w kategorii „Napoje” zdobył Soku 100% z wiśni tłoczony, którego producentem jest rodzinna Tłocznia Soków Owocowych Vero Dariusz Kuna z Lubowidzy k. Kutna. W ofercie firma ma całą gamę ciekawych produktów, w tym soki 100% tłoczone z warzyw i owoców (także ciekawe kompozycje kilku gatunków owoców z udziałem soku jabłkowego), syrop z malin wyprodukowany według własnej receptury, także słodzony cukrem trzcinowym. Swoje soki tłocznia Vero oferuje w małych butelkach oraz w większych, rodzinnych opakowaniach bag-in-box. 
Podczas targów można było poznać ofertę innych jeszcze krajowych i zagranicznych firm – ciekawe kompozycje soków owocowych tłoczonych i przecierowych (m.in. Royal Apple, PrzetworyzBorówki, LifeBerry), owocowe smoothie będące mieszanką soków przecierowych (LifeBerry), nowatorskie przetwory ( konfitura z borówki amerykańskiej – PrzetworyzBorówki) czy ręcznie robione czekolady z dodatkiem owoców liofilizowanych (Chocolate Bush).

Czekolady – ręcznie robione – z owocami
 
Bardzo ciekawą ofertę owoców liofilizowanych pokazano także na stoisku firm Elena i LioFiber (zupełnie nowatorskie podejście do tematu zdrowego odżywiania, szczególnie kobiet, oferowane pod marką Owocowe Love). Wyjątkowej jakości owoce suszone pokazała natomiast firma Deli Susz – jabłka (plastry, kostka o różnej gramaturze), owoce jagodowe: maliny, truskawki i porzeczki. Produkty te mają zastąpić niezdrowe przekąski, a smakiem i chrupkością zachęcić do spożywania owoców także najmłodszych konsumentów. Małe opakowania suszonych jabłek bądź ich kompozycji z innymi owocami mogłyby zastąpić niezdrowe i kaloryczne przekąski w szkolnych sklepikach. 

Owocowa alternatywa dla chipsów

Wszyscy producenci zdrowych przetworów podkreślali, że są w 100% wytworzone z owoców (względnie warzyw), nie zawierają konserwantów, sztucznych aromatów i barwników, tylko naturalnie występujące w surowcu cukry. Zatem – samo zdrowie! 

Walory i rynek soków (także tych NFC, czyli nie z koncentratu) omówiła podczas prelekcji Barbara Groele (Krajowa Unia Producentów Soków). Soki można podzielić ze względu na rodzaj surowca użytego do ich wytworzenia: owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, a także ze względu na dopuszczone prawnie dodatki: sok 100% nie może zawierać żadnych dodatków, podczas gdy sok może mieć dodatek witamin, soli mineralnych czy soli i innych przypraw.

Soki to polska specjalność

Podział ze względu na konsystencję i wygląd pozwala natomiast podzielić soki na: przecierowe (otrzymane przez przetarcie całych lub obranych owoców lub warzyw), klarowne (pozbawione części nierozpuszczalnych oraz zmętnień tworzonych przez substancje pektynowe, białka i polifenole) i mętne (w procesie produkcji pomija się proces klarowania i filtracji). B. Groele zwróciła szczególną uwagę na proces wytwarzania soków oraz ich walory prozdrowotne. Podzieliła dostępne na rynku soki na bezpośrednia (NFC) oraz odtworzone z soku lub przecieru zagęszczonego poprzez dodanie do niego wody.

Na półkach sklepowych obecne są dziś soki: niepasteryzowane o trwałości 1-3 dni, pasteryzowane w niskiej temperaturze (do 70°C) oraz pasteryzowane w temp. 80-95°C i o trwałości kilku miesięcy w temperaturze otoczenia. 

Soki są polską specjalnością – w UE w produkcji pitnych soków zajmujemy piąte miejsce. W produkcji soku zagęszczonego z jabłek jesteśmy liderem w Europie, na świecie produkujemy najwięcej zagęszczonego soku z czarnych porzeczek i aronii, a także znaczące ilości soku z wiśni, malin i truskawek. Większość produkcji jest eksportowana. 
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Tekst i foto:  Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZapasy jabłek we Włoszech na dzień 1 kwietnia 2017
Następny artykułJarosław Pinkas będzie tworzył inspekcję bezpieczeństwa żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.